Další zlom v P2P sítích - BitTorrent bude komerční

V oblasti P2P sítí dochází k dalšímu historickému momentu. Podobně jako řada předchozích systémů se chystá i společnost BitTorrent přejít na komerční provoz.
Další zlom v P2P sítích - BitTorrent bude komerční

Související odkazy

Slovník
Linux
online
P2P
torrent
upload

Kolem P2P sítí se toho poslední dobou děje celkem hodně. Jedním z hlavních aktérů je samozřejmě organizace RIAA (Recording Industry Association of America), která mocně bojuje proti pirátství a nejsnadnějším cílem jsou provozovatelé P2P služeb. V závislosti na tom, jak moc je daná služba centralizována a tím pádem snadno odpojitelná, se s větším či menším úspěchem daří postupně likvidovat řadu P2P sítí.

Událostí posledních několika dnů je například vypnutí systému WinMX a to včetně zrušení oficiálních stránek. Pravděpodobně se jedná o reakci na dopis, který byl provozovatelům nedávno zaslán. Změna je údajně zaznamenána i v systému LimeWire, kdy se program snaží alespoň varovat před stahováním nelegálního obsahu.

Do hry vstupuje BitTorrent

Ve stínu těchto nekončících sporů došlo k události, která sice nemá přímý vliv na stahování jako takové, ale v každém případě se jedná o další historickou událost v této oblasti. Společnost BitTorrent, která je autorem stejnojmenného systému pro sdílení dat, přechází do komerční sféry. Firma získala kapitál ve výši 8.75 milionu dolarů od investiční společnosti Doll Capital Management. Tyto prostředky mají být použity k zlepšení infrastruktury a celého systému tak, aby byl zajímavý pro Hollywood. Jistě asi tušíte, co bude následovat.

Zlegalizovat a vydělat

Myšlenka je pochopitelně prostá, BitTorrent chce distribuovat filmy, hudbu, počítačové hry či software v zásadě stejným způsobem jako dosud (principiálně). Rozdíl bude v tom, že se bude jednat o legální stahování, přičemž celá věc bude financována jednak z reklamy a pak samozřejmě také přímou platbou za soubor, který chcete stáhnout. Z BitTorrentu se tedy stává klasický on-line "obchod" podobně jako například iTunes, přičemž technologie šíření bude fungovat na principu torrentů.

Je to poměrně zajímavý zvrat, vzhledem k tomu, že byla tato technologie spojena prakticky převážně se sdílením ilegálního materiálu. Není to však žádná novinka, stejným procesem od ilegality ke komerčnímu provozu prošly například i systémy jako Napster či Kazaa. Je zde ale drobný rozdíl, firma BitTorrent se vždy od ilegálního stahování distancovala a sama nic podobného neřídila a nespravovala, pouze technologie torrentů byla velmi záhy po svém vzniku rychle adoptována "undergroundem" pro sdílení nelegálních dat.

Původní myšlenka

Pro ty z vás, kteří BitTorrent neznají, je zde malá historická vsuvka. Tento systém byl vyvinut a uveden k životu v roce 2002 a jeho otcem je programátor Bram Cohen. Systém vznikl pro efektivnější šíření distribucí Linuxu. Myšlenka je prostá a velmi chytrá. Velký soubor jako je třeba právě CD Linuxu nebude distribuován z jednoho serveru tradičním způsobem, protože to klade velké nároky na hostující server. Místo toho budete stahovat data po malých částech od různých uživatelů po celém světě. Zátěž se tak rozdělí, stahovat můžete i od lidí, kteří mají zatím staženu jen malou část z celkového množství a tím pádem navíc paradoxně vůči klasickému stahování platí to, že čím více uživatelů daný soubor stahuje (a distribuuje), tím rychleji jej obvykle můžete získat, protože existuje tím více potenciálních zdrojů. Zároveň také nejste závislí na jednom vzdáleném uživateli, ale pokud se odpojí (a daná část dat se tak od něj nestáhne celá), systém si najde zase jiný zdroj. Velmi elegantní a funkční.

Z popisu je celkem jasné, proč se tento systém velmi rychle zalíbil i uživatelům, kteří nechtějí sdílet zrovna distribuce Linuxu. Vznikla řada různých klientů pro rozličné operační systémy a sdílení ve velkém začalo. I když se přesné hodnoty liší, podle různých průzkumů se podílí bittorrent na celkovém "trafficu" Internetu asi 30 procenty.

Jdeme do Hollywoodu

Bram Cohen se vždy od těchto nelegálních aktivit distancoval, přesto by asi bylo hloupé nevyužít příležitost a na celé technologii něco nevydělat. Proto se před rokem spojil s Ashwinem Navinem, bývalým zaměstnancem Yahoo, a společně vymýšleli, jak celý systém přeměnit v legální byznys.

Postup se v zásadě neliší od jiných podobných snah z dřívějška. Je třeba přesvědčit investory a získat důvěru filmových a hudebních vydavatelství. Oba pánové si otevřeli kancelář v San Franciscu a začali vyjednávat se studii, hudebními vydavatelstvími, ale také třeba s úvodu zmiňovanou organizací RIAA nebo MPAA (Motion Picture Association of America).

Nyní tedy došlo i k získání peněz a celá věc se může rozjet. Současný počet uživatelů BitTorrent se odhaduje asi na 45 milionů, což je slušná základna. Otázkou je, jak se podaří přesvědčit právě vydavatele audiovizuálních děl nebo producenty her, aby právě do podobného systému pustili svá díla. Nový BitTorrent bude samozřejmě obsahovat i technologii pro ochranu autorských práv, přičemž zahrne libovolnou DRM technologii, kterou si držitel autorských práv vybere. Systém by tedy neměl být vázán na konkrétního výrobce či DRM systém.

Jak se celá věc povede tedy ukáže čas. Peníze už jsou, i když jich možná není pro podobnou věc mnoho. Klíčem je pochopitelně oslovit zejména vydavatele a rovněž konkurenční boj s již existujícími legálními sítěmi nebude snadný. Svou roli může jistým způsobem hrát i psychologie uživatele. Při stahování přes bittorrent uživatel zároveň data distribuuje, takže vlastně někdo cizí využívá jeho konektivitu. Při stahování linuxové distribuce to může být chápáno jako jistá forma podpory tohoto systému, při stahování nelegálního obsahu uživatel může chápat nutný upload jako jistou formu "splátky" za to, že si film nemusí koupit a nevadí mu to. V případě komerčního modelu ale za stahovaný soubor platí a tak se mu nemusí líbit, že ještě zároveň slouží jako distributor pro ostatní.

Naštěstí jsou na tom ale všichni uživatelé relativně stejně, "uploaduje" každý, i když pochopitelně rozdílnou rychlostí. Je to tedy do jisté míry spravedlivé a uživatel-zákazník zase díky tomuto systému získá své zboží (soubor) rychleji než při klasickém modelu.

Diskuze (46) Další článek: Nový Servant Salamander 2.5 beta 10

Témata článku: P2P, Torrent, síť, BitTorrent, Hollywood, Cohen, Drobný rozdíl, Přímý vliv, Podobný systém, Stahování, Upload, Původní myšlenka, Malá hra, Jistá forma, Malá část, Klient Kazaa, Myšlenka, Celý systém, Historické datum, Bit, Podobná technologie, Underground, Potenciální zdroj, Ilegální stahování, Klasické stahování


Určitě si přečtěte

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky