Procesory | Čína | ARM

Další zářez pro Arm. Čínská Alibaba vyvinula 128jádrový procesor, kterým v datacentrech nahradí čipy x86

Další zářez pro Arm. Čínská Alibaba vyvinula 128jádrový procesor, kterým v datacentrech nahradí čipy x86

Stále více velkých technologických společností si vyvíjí vlastní procesory na bázi instrukční sady Arm a nově to platí i pro výkonné serverové čipy. Další významnou firmu, která odchází od instrukční sady x86, je čínská Alibaba.

Technologická odnož T-Head, kterou Alibaba založila v roce 2018, představila světově první serverový SoC čip Yitian 710, který má celkem 128 jader Armv9 na frekvenci 3,2 GHz. Čip si Alibaba nechává vyrábět u TSMC pomocí pokročilého 5nm procesu.

Alibaba se chlubí i dalšími technologickými parametry, které ještě ani nedorazily do světa x86 – procesor totiž podporuje osmikanálové zapojení operačních pamětí DDR5 a zvládne obsloužit 96 linek PCI Express 5.0.

Procesor s 60 miliardami tranzistorů má dle měření SPECint2017 srovnatelný výkon (440 integer bodů) jako dvojice 32jádrových procesorů Intel Xeon Platinum 8362 (ve dvousocketovém zapojení celkem 64 fyzických jader). Alibaba si přitom čip přizpůsobila přesné pro své potřeby, takže dosahuje skvělé efektivity u vlastních úloh. Procesor je primárně určen do datacenter Alibaba a zatím vůbec není v plánu, že by byl k dispozici třetím stranám.

Na různé odběratele se soustředí například výrobce Ampere, který již dříve ukázal 128jádrový čip Altra Max M128-30 na bázi starší ISA Armv8.2 s podporou o generaci starších technologií (DDR4, PCI Express 4.0).

Diskuze (16) Další článek: Aplikace z Androidu běží ve Windows 11 verze 21H2. Co dalšího prozradil začátek testování?

Témata článku: Intel, Procesory, Čipy, Čína, TSMC, Servery, ARM, Datacentra, ISA, Cin, Zářez, Datacentrum, Procesor, Xeon platinum, Alibaba, T-Head, Čip, PCI Express, Procesory na Heureka.czTohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály