Další z rodu Pilotů – Palm VII

Přes aktivitu stroječků s Windows CE "Piloti" i dále útočí: chystaná verze bude umět bezdrátový přístup k Internetu za levný paušál. Ale kde?
Rodina dnes zřejmě nejpopulárnějších počítačů na světě, Pilotů/Palm Pilotů od 3Com se rozroste: nově oznámeným členem je produkt nazvaný poměrně překvapivě „Palm VII“. „Piloti“ jsou tedy opuštěni, dlaň ve jménu produktu zůstává – hlavním přínosem nového pilota (a just tomu budu říkat Pilot) je konektivita k Internetu. Sedmička je schopna bezdrátového připojení k Internetu a obousměrného přenosu dat, nejen tedy jejich příjmu. Palm VII má být na trhu bohužel až „později v roce 1999“, na jaře by produkt měl vstoupit stádia uživatelských testů. Cena produktu není zrovna nejnižší – firma uvádí, že bude stát okolo 800 USD. Produkt má být napájen ze dvou baterií typu AAA, na které vydrží podle firmy v provozu „týdny“.

Nejen bezdrátový přístup k Internetu je ale významnou novinkou; firma přidala i některé zajímavé další funkce. Především to je tzv. „web clipping“, jakási výstřižková služba Internetu. Jde o to, že kapesním zařízením s jeho maličkým displejem skutečně není možné pracovat s běžnými webovými stránkami, uzpůsobenými pro monitor, a i postupné procházení normální webové stránky by zabralo příliš mnoho času a brodění v zcela redundantních informacích. Pro „web clipping“ ovšem musí připravit svou službu producenti stránek, a ti nejvýznamnější (například zpravodajci, bankovní domy, elektronické obchody, služby počasí, ale také třeba vyhledávač Yahoo atd.) se k tomuto konceptu přihlásili. Palm VII dále obsahuje službu iMessenger, což je aplikace určená pro trvalý a průběžný příjem i odesílání internetové pošty (bezdrátově).

Živě komentuje: celkem správně tvrdí prezidentka Palm Computingu Janice Roberts, že „toto je teprve začátek“, a dodává: „kapesní zařízení musí být jednoduché, rychlé a levné“. Bezdrátový přístup k Internetu, ať jste kdekoli, je samozřejmě elegance sama, ale Palm VII je stále jedním z prvních zařízení tohoto typu a stále asi zaujme jen fandy; cena je vysoká, displej maličký, ovládání (pokud bude ve stylu Palm III) má stále hodně daleko k dokonalosti. Podle analytiků má narůst počet uživatelů bezdrátových zařízení z dnešních poměrně zanedbatelných hodnot na 21 miliónů v roce 2001 – a je jasné, že v té době budou na trhu desítky zařízení tohoto typu.

Samozřejmě, velkou překážkou rozvoje bezdrátových zařízení je infrastruktura – kdyby byl Palm VII na trhu dnes, bylo by to málo platné, neboť není připravena síť. V oblasti USA protov znikne síť nazvaná Palm.Net, kterou poskytne jeden z velkých telekomů, BellSouth. Ten už ji má prakticky vybudovanou (pokrývá 93% obydleného území USA) s pomocí technologie od Ericssonu, a využívají ji samozřejmě zejména různé profesionální organizace. Přístup k Internetu z Palm VII bude tedy možný pouze přes dedikovanou síť Palm.Net (možná v budoucnu i přes další sítě), což znamená další příjem pro 3Com, respl jeho dceřinku Palm Computing – uvádí se ovšem, že by paušál za měsíční bezdrátový přístup k Internetu měl stát 10 dolarů. Ještě stále se nechcete přestěhovat do Spojených států amerických?

Váš názor Další článek: Tweak UI: výtečná nastavení pro Internet Explorer (VI.)

Témata článku: Windows, Palm, Justo, PAL, Aaa, Obydlená oblast, Rod, Pilot, Bezdrátový internet, Elegance, Just, Obydlené území


Určitě si přečtěte

Tajuplná čínská raketa by mohla ohrozit vzdušnou sílu amerického letectva

Tajuplná čínská raketa by mohla ohrozit vzdušnou sílu amerického letectva

** Čínské letectvo vyvíjí záhadnou raketu typu vzduch-vzduch ** Mysteriózní zbraň nese označení PL-XX ** Jde o raketu vzduch-vzduch s velmi dalekým doletem

Stanislav Mihulka | 13

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

** Představte si robotické autíčko s kamerou ** S kamerou, která opravdu vidí věci ** Na trhu je jich několik a my si dnes vyzkoušíme americkou Pixy2

Jakub Čížek | 12Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů