Další z rodu commanderů – Turbo Navigator 1.22

Na diskové manažery si jistě vzpomenou především pamětníci, kteří zažili práci s příkazovou řádkou. Další iteraci dvoupanelového systému vám ukážeme.
Na diskové manažery si jistě vzpomenou především pamětníci, kteří zažili práci s příkazovou řádkou. Programy skládající se ze dvou svislých oken a jedné či dvou "nástrojových lišt" tehdy velmi výrazně zrychlily diskové operace, k jejichž provádění byla předtím nutná znalost příkazů MS DOSu. Tím přiblížily tajemný svět počítačů širší veřejnosti, neboť pro každého bylo jednodušší naučit se několik klávesových zkratek než sáhodlouhé textové řetězce s nepřehlednou řadou parametrů. S nástupem Windows 95 se Microsoft pokusil zjednodušit práci se soubory a složkami (které se do té doby nazývaly adresáře) pomocí programu Průzkumník. Zda se mu jeho záměr zdařil, nelze jednoznačně říci – mnoho uživatelů (především z řad nováčků) si na různé klikání a přetahování myší společně s krkolomnými klávesovými variacemi zvyklo, ale nemálo pamětníků s nadšením přivítalo první commandery schopné pracovat v tomto prostředí. Dnes je situace zhruba vyrovnaná – někdo si neumí představit nic jiného než Průzkumníka a práce s klasickým diskovým manažerem mu připadá obtížná, jiný zase nechápe, proč by měl opotřebovávat svou myš, když vystačí s klávesnicí. Patříte-li k druhé skupině, jistě vás potěší další z rodu "commanderů" – Turbo Navigator 1.22, který vám dnes představíme v krátké recenzi.

Instalace je velmi jednoduchá – stačí pouze rozbalit stažený soubor do vybrané složky a pro rychlejší přístup doporučujeme i vytvoření zástupce na ploše (to je možné provést přímo v programu v menu Tools-Add Turbo Navigator to Desktop).

Zjednodušeně by se dal tento program označit jako kříženec Norton Commanderu s Průzkumníkem, který nabízí všechny funkce, jimiž disponují oba zmíněné programy. Mezi základními funkcemi nechybí kopírování, přesouvání, přejmenování, mazání a další nezbytnosti nutné ke správě souborů a složek na pevném disku. Rozhraní programu vám připadá na první pohled povědomé. V horní části najdete menu obsahující všechny příkazy, těsně pod ním je nástrojová lišta nabízející základní funkce, následují známé panely se zobrazeným obsahem disku a úplně dole pak najdete informace o aktuální složce (počet objektů a velikost všech souborů) a o vybraném disku (název, celková velikost a volné místo). Bohužel chybí příkazový řádek - ten je možné vyvolat pouze přes menu Commands-Execute DOS Command.

Soubory a složky lze v panelech řadit podle názvu, přípony, data a velikosti. Užitečná je možnost umístit si často používané složky do "oblíbených" (tj. do Favorites). Těchto složek si můžete nadefinovat neomezené množství, přičemž mezi prvními deseti se lze rychle přepínat klávesovou zkratkou Alt+číslo (pořadí jednotlivých oblíbených složek lze pochopitelně libovolně měnit). Podobu s Průzkumníkem z Windows 98 podtrhují i šipky Go back a Go forward nabízející historii posledních dvaceti navštívených složek zvlášť pro každé okno.

Nechybí ani filtry a porovnávání obsahu složek podle několika kritérií.

Součástí programu je i přehrávač, který kromě kompaktních disků zvládne přehrávání všech typů souborů, k nimž máte nainstalovány kodeky (k tomu je nutné v menu Tools-Options-Media Player nastavit podporované soubory tlačítkem Autodetect).

Integrovaný prohlížeč umožňuje prohlížení souborů bez omezení velikosti v binárním a textovém režimu.

Proti podobným programům především výrazně chybí integrované vyhledávání a schopnost práce s komprimovanými soubory.

Celkově hodnoceno jde ale o jednoduchý, rychlý a uživatelsky přívětivý program, který bude vyhovovat jak příznivcům myši, tak i vyznavačům klávesnice. Připočteme-li k tomu skutečnost, že Turbo Navigator je k dispozici zcela zdarma, najde se jistě mnoho uživatelů, kterým bude plně postačovat.

Odinstalace je jednoduchá a spolehlivá – nejprve v menu Tools vyberete položku Remove Turbo Navigator from registry a následně smažete rozbalené soubory.

Freeware, Download, velikost: 499 KB

Váš názor Další článek: Microsoft Česká republika začal s distribucí produktů Visio

Témata článku: Windows, Navigace, Download, Tools, Vybraný soubor, Složka, Zobrazený obsah, Disk Manažer, Vybrané okno, Textový řetězec, TomTom Go, Navigator, Rod, Oblíbený program, Nabízející uživatel, Tajemný svět, Comma, Užitečný filtr, Remove, Commander, Forward, Turbo


Určitě si přečtěte

Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5