Další verze standardu Wi-Fi: 320 Mb/s jako limit

Po oznámení nejrychlejšího bezdrátového přenosu v systému Ultra Wideband Radio od Intelu připravuje Institut elektrického a elektronického inženýrství novou revizi specifikací standardu 802.11. Cílová rychlost nového Wi-Fi by měla dosáhnout nejméně 108 Mb/s s mnohem menší ztrátovostí paketů.
Skupina expertů sdružená v High Throughput Study Group (HTSG) pracuje na dodatku ke standardům 802.11 pro bezdrátovou síťovou komunikaci. Nová specifikace bude navržena tak, aby kromě teoretické maximální rychlosti až 320 Mb/s zaručila i větší spolehlivost spojení a tím vyšší reálnou rychlost přenosů. Předseda Stuart Kerry HTSG při představení plánů své skupiny uvedl, že nový formát pro Wi-Fi sítě by měl dostat označení 802.11n a bude připraven pro komerční nasazení během příštích dvou až tří let, stejně jako systém Ultra Wideband Radio. Ten na rozdíl od Wi-Fi používá radiové vlny k rychlému přenosu dat pouze na krátké vzdálenosti obdobně jako dnešní Bluetooth.

Hlavním cílem studijní skupiny je zlepšení přenosové kapacity sítí založených na standardu 802.11 a ne jen pouhé zvýšení maximální rychlosti. Velký rozdíl mezi maximální rychlostí bezdrátových sítí dosažitelnou v laboratorních podmínkách a reálnými rychlostmi komerčních produktů už zaznamenal každý uživatel bezdrátových sítí ať už ve formátu Wi-Fi nebo při použití Bluetooth. Část přenosové kapacity je zabírána managementem sítě nebo kódováním dat. Další ztráty mají na svědomí rušení sítí a velká ztrátovost paketů. HTSG bohužel zatím neoznámila, jakým způsobem bude tyto nedostatky v nové specifikaci řešit.

Standard 802.11 vydaný Institutem elektrického a elektronického inženýrství (IEEE) specifikuje komunikační interface pro bezdrátové lokální sítě. První verze standardu byla schválena v roce 1997. Od té doby se standard rozvinul do několika specifikací, které se liší posledním písmenem v označení. V komerčním provozu jsou nejrozšířenější verze 802.11a a 802.11b. Specifikace 802.11a pracuje v pásmu 5 GHz a dosahuje maximální rychlosti 54 Mb/s, oproti tomu 802.11b přenáší data rychlostí 11 Mb/s v pásmu 2.4 GHz, ale díky zvolenému spektru má výrazně větší dosah.

Diskuze (13) Další článek: Vypalovačka Sony DRU-500A, Nero a DVD-RW = problémy?

Témata článku: Wi-Fi, Maximální vzdálenost, Wi-fi a Bluetooth, Radiová komunikace, Velká skupina, Nová specifikace, Wi-fi síť, Elektrická síť, Radio, Krátká vzdálenost, Přenosová rychlost, Radio 1, Verze, Reálné nasazení, Radius, Reálná rychlost, Interface, Maximální rychlost, Velká vzdálenost

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů