Facebook | Linkedin | Únik dat

Další velký únik dat. Týká se 1,2 miliardy lidí a obsahuje údaje ze sociálních sítí včetně telefonních čísel

Další velký únik dat. Týká se 1,2 miliardy lidí a obsahuje údaje ze sociálních sítí včetně telefonních čísel

Jeden z největších úniků osobních dat zaznamenali bezpečnostní experti ze společnosti Data Viper. Týká se více než 1,2 miliardy lidí, jejichž data byla dostupná na veřejně přístupném serveru. Ten obsahoval údaje od dvou firem – People Data Labs a oxydata – které shromažďují osobní údaje o jednotlivcích a prodávají je zákazníkům. Dotčené firmy nedokážou vysvětlit, jak se jejich data dostala ven.

Uniklá data obsahují například jména, e-mailové adresy, telefonní čísla a informace z profilů na sociálních sítích Facebook a LinkedIn – například údaje o posledních zaměstnáních. Celá databáze má čtyři miliardy položek a zabírá 4 terabajty.

Masivní únik

Odborníci z firmy Data Viper odhalili, že veškeré informace byly veřejně (doslova komukoli) dostupné na adrese http://35.199.58.125:9200. Server přitom nevyžadoval přihlášení heslem, ani ověření žádným jiným způsobem.

Čtyři indexy databází s osobními údaji obsahují položky začínající na pdl a oxy, z čehož experti usoudili, že patří společnostem People Data Labs a oxydata. Obě v reakci na žádost o vyjádření uvedly jen to, že inkriminovaný server nevlastní.

Klepněte pro větší obrázek 
Indexy databází na serveru s daty

Jmenované firmy se zabývají takzvaným „obohacováním dat“, což v praxi znamená, že za velmi nízkou cenu umožňují vzít jednu informaci o osobě (například jméno nebo e-mailovou adresu) a rozšířit („obohatit“) ji o stovky dalších souvisejících údajů.

Jak je patrné ze staršího úniku, který se dotkl podobně fungující firmy Exactis, shromážděné informace o jedné osobě mohou zahrnovat údaje jako je velikost domácnosti, finanční příjem, politické a náboženské preference, a dokonce i oblíbené sociální aktivity.

Jsou údaje ukradené?

Data Viper se snažila zjistit, kdo stojí za únikem takového rozsahu, nicméně to se zatím nepovedlo. Google Cloud, na kterém je server hostován, totiž z důvodu ochrany soukromí (poněkud ironické, že?) odmítl sdílet jakékoli informace o svém zákazníkovi. Předat je může pouze vyšetřovacím orgánům na základě soudního příkazu.

Je pravděpodobné, že data pocházejí od současného či bývalého zákazníka společností oxydata a People Data Labs. Neznamená to však nutně, že informace byly přímo odcizeny – zákazník je mohl například nesprávně uložit nebo zneužít. To samozřejmě nijak neomlouvá chování, jež je v rozporu s ochranou osobních údajů.

Z hlediska objemu jde o jeden z největších úniků dat v historii. Tento je unikátní zejména v tom, že obsahuje soubory dat, které, jak se zdá, pocházejí od dvou různých společností sbírajících osobní informace.

Diskuze (32) Další článek: Alexu dostanou i „hloupá“ zařízení s 1 MB RAM. Asistentku bude Amazon streamovat z cloudu

Témata článku: Google, Bezpečnost, Facebook, Linkedin, Únik dat, Soukromí, Telefonní číslo, Miliarda lidí, Únik, Údaj, Sociální síť, Největší únik, Osobní údaje


Určitě si přečtěte

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 52

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor