Sociální sítě | Facebook | Podvod

Další velký problém Facebooku: Podvodné reklamy. Bude ho řešit nástrojem pro nahlašování

Další velký problém Facebooku: Podvodné reklamy. Bude ho řešit nástrojem pro nahlašování

Facebook spustil nový nástroj, přes který mohou uživatelé nahlašovat podvodné reklamy. K dispozici je zatím pouze uživatelům ve Velké Británii. Kromě toho provozovatel největší sociální sítě vyhradil tři milióny britských liber (asi 85 milionů korun) na boj proti podvodným internetovým aktivitám.

Nástroj dovoluje uživatelům označovat reklamy, které obsahují odkazy na podezřelé stránky, slibující například rychlé (a samozřejmě bezpracné) zbohatnutí. Hodlá se také zaměřit na ty, kdož lákají na pochybné prodeje kryptoměn.

Žalovat se nemá, ale hlásit se to musí!

Nová funkce je reakcí na žalobu Martina Lewise, který v dubnu loňského roku obvinil Facebook za to, že podvodníci zneužívají jeho značku k propagaci podvodných projektů, týkajících se kryptoměn. Lewis od své žaloby později upustil poté, co se provozovatel sociální platformy zavázal zintenzivnit svůj boj proti podvodným reklamám.

Klepněte pro větší obrázek 
Hlášení podvodných reklam

Od úterý 16, července tak mají všichni uživatelé Facebooku ve Velké Británii v nabídce „Nahlásit reklamu“ pod třemi tečkami u reklamního příspěvku novou možnost „Klamavá nebo podvodná reklama“. Po nahlášení zkontroluje reklamu interní tým specialistů a v případě potvrzení ji vyřadí ze systému.

Žaloba? Ne, raději přidáme tlačítko!

Martin Lewis se k novince staví pozitivně. Oceňuje především skutečnost, že zkušenější uživatelé budou moci touto cestou pomáhat méně zdatným jednotlivcům. Podotkl, že zatímco část lidí podvod pozná na první pohled, další se mohou domnívat, že jde o seriózní nabídku. Současně s tím vyzval, aby uživatelé Facebooku možnost nahlášení podvodných reklam aktivně využívali.

Na svém blogu konstatuje, že nástroj k ohlašování podvodných reklam spustil Facebook se tříměsíčním zpožděním proti původnímu termínu, který navrhl na společné tiskové konferenci v lednu. „Tyto iniciativy, které jsou nyní k dispozici, jsou zásadní, protože podvodné reklamy mohou mít devastující důsledky,“ dodal a poznamenal, že jím podané stížnosti již vedly k odstranění více než tisícovky reklam.

Kromě nových tlačítek Facebook také souhlasil s tím, že poskytne finanční podporu ve výši tří milionů britských liber v penězích a reklamních kreditech občanskému spotřebitelskému sdružení Citizens Advice. To za získané peníze zřídí internetové i fyzické poradny se zaměřením na podvody na sociálních sítích.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je stále Bitcoin. Prosazuje se ale také Litecoin, Ethereum nebo Bitcoin Cash. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Libra.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (16) Další článek: Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Témata článku: Sociální sítě, Facebook, Kryptoměny, Velká Británie, Podvod, Reklama, Nahlášení, Žaloba, Tlačítko, Uživatelé, Britská libra, Nahlašování, Nástroj


Určitě si přečtěte

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11