Facebook | Sociální sítě | Podvod

Další velký problém Facebooku: Podvodné reklamy. Bude ho řešit nástrojem pro nahlašování

Další velký problém Facebooku: Podvodné reklamy. Bude ho řešit nástrojem pro nahlašování

Facebook spustil nový nástroj, přes který mohou uživatelé nahlašovat podvodné reklamy. K dispozici je zatím pouze uživatelům ve Velké Británii. Kromě toho provozovatel největší sociální sítě vyhradil tři milióny britských liber (asi 85 milionů korun) na boj proti podvodným internetovým aktivitám.

Nástroj dovoluje uživatelům označovat reklamy, které obsahují odkazy na podezřelé stránky, slibující například rychlé (a samozřejmě bezpracné) zbohatnutí. Hodlá se také zaměřit na ty, kdož lákají na pochybné prodeje kryptoměn.

Žalovat se nemá, ale hlásit se to musí!

Nová funkce je reakcí na žalobu Martina Lewise, který v dubnu loňského roku obvinil Facebook za to, že podvodníci zneužívají jeho značku k propagaci podvodných projektů, týkajících se kryptoměn. Lewis od své žaloby později upustil poté, co se provozovatel sociální platformy zavázal zintenzivnit svůj boj proti podvodným reklamám.

Klepněte pro větší obrázek 
Hlášení podvodných reklam

Od úterý 16, července tak mají všichni uživatelé Facebooku ve Velké Británii v nabídce „Nahlásit reklamu“ pod třemi tečkami u reklamního příspěvku novou možnost „Klamavá nebo podvodná reklama“. Po nahlášení zkontroluje reklamu interní tým specialistů a v případě potvrzení ji vyřadí ze systému.

Žaloba? Ne, raději přidáme tlačítko!

Martin Lewis se k novince staví pozitivně. Oceňuje především skutečnost, že zkušenější uživatelé budou moci touto cestou pomáhat méně zdatným jednotlivcům. Podotkl, že zatímco část lidí podvod pozná na první pohled, další se mohou domnívat, že jde o seriózní nabídku. Současně s tím vyzval, aby uživatelé Facebooku možnost nahlášení podvodných reklam aktivně využívali.

Na svém blogu konstatuje, že nástroj k ohlašování podvodných reklam spustil Facebook se tříměsíčním zpožděním proti původnímu termínu, který navrhl na společné tiskové konferenci v lednu. „Tyto iniciativy, které jsou nyní k dispozici, jsou zásadní, protože podvodné reklamy mohou mít devastující důsledky,“ dodal a poznamenal, že jím podané stížnosti již vedly k odstranění více než tisícovky reklam.

Kromě nových tlačítek Facebook také souhlasil s tím, že poskytne finanční podporu ve výši tří milionů britských liber v penězích a reklamních kreditech občanskému spotřebitelskému sdružení Citizens Advice. To za získané peníze zřídí internetové i fyzické poradny se zaměřením na podvody na sociálních sítích.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je stále Bitcoin. Prosazuje se ale také Litecoin, Ethereum nebo Bitcoin Cash. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Libra.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (16) Další článek: Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Kryptoměny, Velká Británie, Reklama, Podvod, Nahlášení, Tlačítko, Britská libra, Žaloba, Uživatelé, Nahlašování, Nástroj


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 24

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF