Další velká malá věc

Jako nadšenec do počítačů si – stejně jako vy – kladu ustavičně otázku, kam se žene vývoj digitální techniky a které příští velké věci nás očekávají, a jak na to mám reagovat.

Mám si už po domě rozvést Wi-Fi síť nebo ještě počkat? Mám se učit ladit satelit, abych přijímal první televizi ve vysokém rozlišení, nebo je to předčasné? Které věci jsou či budou ty opravdu velké, a které jsou naopak jen bublinou?

Domácí kino sice je domácí, ale není kino

Obchodníkům svítí oči: nejprodávanějším elektronickým výrobkem roku je domácí kino, a má tomu tak být i nadále. Lidem totiž někdo nakukal, že když si domů pořídí několik dalších plastikových kusů nábytku a koupí si k tomu pytel popcornu, budou se mít jako v Palace Cinemas. Chyba: pořídili si cosi, co sice je o něco málo lepší než je pouhá televize, ale do kina je pořád stejně daleko jako dřív. Zařízení pro domácí kino se nestane kinem dříve, než se nezlepší, technicky řečeno, parametry zdrojového signálu. Dokud se i na tom nejdražším domácím kině, na dvoumetrové plazmě a přes metrákové reprobedny bude pouštět jen televizní signál (digitální nebo analogový, to je jedno – což je mimochodem další z „pastiček“ na nebohé domácí uživatele), lepší zážitek nevznikne. Nedokonalosti současného televizního i DVD formátu naopak spíše vyniknou. Domácí kino je tedy pro mě věcí malou, ovšem…

… HDTV bude znamenat přelom

Kdo jednou shlédne obraz ve vysokém rozlišení (high definition), nebude chtít už žádný jiný. Uvidíte totiž, k čemu je obrazovka přes celý obývák dobrá: k zobrazení takových detailů, že například u sportovních přenosů uvidíte fotbalistovi napětím zježené chlupy. Pokud ti čtenáři, kteří nyní objevují půvab kvalitních DVD (oproti televizi lepší obraz i zvuk), říkají, že domácí kino v dnešním provedení pro ně znamená pokrok, měli by se na HDTV nejvyšší úrovně jít podívat… nebo raději ne, aby své investice do DVD přehrávače nelitovali.

HDTV bude, pevně věřím, velkou věcí. Opět přiková lidi k televizi, nyní k obývákové stěně; vyvolá vlnu filmů dělaných na vizuální efekt (zda je to dobře nebo ne, nechám filmovým kritikům), a oživí zájem o sportovní přenosy. Povede k remastrování i starších filmů, již na DVD vydaných, k novému masteringu na vysokokapacitní DVD ve vysokém rozlišení (HD-DVD nebo Blu-ray). Takže si své oblíbené filmy koupíme znovu; já už potřetí.

Nevýhodou HDTV je, že se k nám blíží jako kdysi Temelín: už deset let to má být za dva roky. Investice jsou obrovské a málokomu se je chce riskovat – jiná cesta ale nevede, a nakonec i ten Temelín dostavěli. HDTV je ovšem k dispozici už dnes: stačí si pořídit k plazmovce kvalitnější satelitní přijímač a můžete ochutnat zakázaného ovoce. Pozor: vysoce návykové.

Stahování je fenomén dneška

Ale bude brzy naprosto out, i když tomu samozřejmě vůbec nevěříte: vždyť jste teprve nedávno objevili Strong DC++ a máte ve frontě pět set filmů a dva tisíce alb v MP3.

Lidé stahují, stahují a stahují, ukládají, ukládají a vypalují. Chtějí mít vypálené všechny díly sitcomu Přátelé, kompletní South Park, Barta Simpsona a Návštěvníky. Na rychlé lince máte doma tisícovku alb a stovku filmů za pár dní.

Jenomže výsledkem je, že hudbu nikdo neposlouchá a na filmy se nikdo nedívá – vytvářejí se z nich pouze sbírky. Jen velcí hudební fanoušci – a ti, kteří hudbě opravdu rozumí – dokáží mít stovky alb nejen ve sbírce, ale i skutečně naposlouchaných, a podobně to platí o filmech.

Za pár let budou tyto sbírky k ničemu a tuny DVD skončí někde ve sklepě nebo v popelnici. K dispozici totiž budou předplatitelské programy, které budou fungovat podobně jako třeba dnes HBO, ale lépe: umožní vám si stáhnout (v rámci paušálu) libovolný film nebo libovolnou muziku. Jejich ukládání do zásoby se tak stane zcela zbytečným – a navíc to vše bude zcela legální.

Všechny ty wifiny Když už odstřelujeme, tak pořádně. I připojování k internetu přes současné verze Wi-Fi (bezdrátu) bude out. Ještě se ale neví, zda bude nahrazeno novými verzemi bezdrátového přenosu dat (WiMax atd.), nebo zda se vrátí k původnímu účelu, tj. k rozvodu internetu po domě či jiné malé lokalitě, a internet se nepřipojí buď drátem (ADSL, kabelovka), nebo přes mobilní síť.

Wi-Fi a hlavně společnostem, které jej šíří, je ale nutné připsat velkou zásluhu: jejich (však nejen jejich) přičiněním došlo k dramatickému pádu cen u ADSL i připojení přes kabelovky. Wi-Fi sehrálo úlohu užitečného mouřenína, který vykonal úkol a nyní odchází – ve své dnešní verzi kvalitativně totiž nedostačuje, a zejména do budoucna dostačovat nebude. Bezdrátová konektivita ale umožní jednu velkou věc, a tou je:

Digitální domácnost se vším všudy

Nebude to hned, ale přijde to: domácnost (nebo třeba kancelář), ve které bude mnoho desítek větších i zcela miniaturních přístrojů, složitých i triviálních, které budou všechny navzájem bezdrátově propojeny a budou spolu komunikovat. Budou přijímat příkazy z řídícího centra, budou do něj zasílat požadované informace; některé budou mít jakousi vlastní inteligenci počítačového typu, jiné budou ryze jednoúčelové – typu zapni-vypni.

Existují dva důvody, proč toto nastane a proč jsme svědkem něčeho podobného nebyli dříve. Prvním je už zmiňované bezdrátové připojení (s chuchvalci drátů je to nerealizovatelné, nikdo by nic podobného nechtěl), druhým pak velký pokrok v technologiích výroby různých malých udělátek – důsledkem je, že jsou a zejména budou velice laciné, dostupné pro každého.

Na první pohled není úplně vidět, v čem by tato digitální domácnost měla být tak úžasná, ale ono to přijde: sledujte nové výrobky, nejlépe na www.gadgets.cz, a dostanete na digitální domácnost hned chuť.

Kdo si nehraje, o hodně přichází

Nejrychleji rostoucími skupinami herních fanatiků jsou na Západě ženy a důchodci. Věděli jste to? Češi jsou, jak je dobře známo, konzervativní: myslí si, že hraní je jen pro teenagery a jen do té doby, dokud z toho nevyrostou.

Kdo svůj omyl napraví, dobře udělá. Herní svět dnes představuje mnohdy až překvapivě zajímavé, inspirativní a aktivní trávení volného času – rozhodně lepší než před televizními seriály či čtením bulvárního tisku, a předpovídá se mu skvělá budoucnost: analytici říkají, že za zhruba deset let budou lidé ve vyspělých zemích trávit v interaktivních herních světech víc času než před televizí. I když s opatrností, přece jenom říkám, že je to dobře: hry totiž zcela jasně směřují k takovým „systémům“, ve kterých je podstatná především komunikace a interakce lidí (hru hrajících), což přes všechny výhrady k přetrvávající a zřejmě nepřekonatelné virtuálnosti považuji za stále lepší než za sezení před bednou. Hry budou velkou věcí – možná tak velkou, že nás ještě všechny překvapí.

A co bude s tím internetem?

Nelze napsat, že internet bude velkou věcí: on jí totiž už dávno je. Nic se na tom do budoucna nezmění; k důležité změně (alespoň v našich zemích) totiž dochází právě v těchto letech, postupným přecházením na trvalé a rychlé připojení. Hodně se hovoří o revoluci, kterou způsobí vysokorychlostní internet, ale zde jsem opatrný: ještě zdaleka není vyčerpán rozvoj „pomalého“ internetu, a je těžké najít jinou aplikaci vysokorychlostního internetu než internetovou televizi, a to také není nic, z čeho bychom padali na zadek.

Jsem názoru, že internet nás bude, tak jako už léta, neustále příjemně překvapovat. Je totiž perfektním podnikatelským prostředím (inkubátorem) pro snadný vznik nových věcí – webů, aplikací, funkcí, které neustále vznikají a vznikat budou obrovským tempem a v obrovském množství. Internet je a vždy bude jediným „světem“, ve kterém cokoli, kdo kdy vymyslí a uvede v život na kterémkoli místě na světě, je v tom momentu dostupné komukoli na planetě: to je fantastická a nepřekonatelná věc.

Ostatně, sledování internetu je také tím nejlepším návodem k tomu, aby vám žádná nová velká věc neunikla. Přeji vám úspěšné objevování: a kdybyste na něco opravdu hodně zajímavého přišli, dejte mi hned vědět na hlavenka@cpress.cz.  

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 6/06.


Diskuze (52) Další článek: Možnosti využití počítačů v automobilech

Témata článku: Internet, Původní účel, Sbírka, Cinemas, Satelitní přijímač, Podobná investice, Plazma, HBO, Digitální film, Teenager, Televize a internet, Satelitní přijímače, Malý satelit, Kino, Domácí kina, Televize s DVD, Malá věc, Domácí kino, Internet věcí, Televize doma, Bart, Nový dům, Věc, Satelitní televize, Simpson


Určitě si přečtěte

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 94

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor