Další várka cebitových lahůdek

Je libo nejmenší pevný disk světa, nejmenší paměťovou kartu, nejmenší základní desku nebo jeden z nejmenších fotoaparátů? V tomto přehledu zajímavostí ale najdete i trošku větší věci, jako třeba počítači plně vybavené BMW 7.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejmenší základní deska se vším potřebným. Na CeBITu nově uvedený formát desky Nano-ITX od společnosti VIA má rozměry jen 12x12 cm. Samotný procesor o frekvenci 1 GHz je ten malý čtvereček na horním okraji desky. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Společnost Zalman je dobře známá nejen svou řadou cladičů, ale také speciálně vyrobeným krytem počítače, který slouží jako velký pasivní chladič a tak umožňuje provoz počítače bez jediného větráku. Na CeBITu byla představena nová varianta tohoto krytu, která dokáže ochladit dokonce hned dva procesory současně.

Klepněte pro větší obrázek

Tak tento digitální fotoaparát s rozlišením 1 Mpixel má rozměry stejné, jako malá krabička zápalek. Vystavovala ho jedna z mnoha tchajwanských firem, které hledaly distributora. Podobných produktů byla spousta, uměním prostě již není něco vyrobit, ale dostat se s tím na trh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Firma Shuttle, která jako první uvedla na trh dnes tak rozšířený model kompaktního počítače v malé snadno přenosné krabici, se na CeBITu soustředila na doplňky. Vystavovala tak nejen tašky na snadné přenášení počítače, ale i monitory, které jsou snadno přenosné a vhodně doplňují koncept přenosného plně vybaveného stolního počítače. 

Klepněte pro větší obrázek

Tato základní deska MSI K8D-Master3 FARM pro dva procesory Opteron je zajímavá především kapacitou paměti. Celkem totiž nabízí 12 pozic pro paměťové čipy a tak dostává maximální kapacitu paměti na 24 GB. Deska má formát extended ATX

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Intel se ve své expozici zaměřil na nové technologie a procesory či desky zatlačil mírně do pozadí. Dominantou bylo počítači plně vybavené BMW řady 7 obsahující uvnitř bezdrátovou síť, současných i budoucích mobilních sítí, zabudovaný počítač, tiskárnu, fax a další technické vymoženosti. K vidění bylo i pracoviště budoucnosti se třemi displej, který doplňoval další menší, ale zato dotykový displej na spodní straně. Horní tři obrazovky byly nezávislé na té spodní, tam běžel samostatný systém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Toshiba tradičně na CeBITu nechává nahlédnout do své vývojové kuchyně, zaujaly nejen 3D obrazovky, ale také speciální obrazovka pro notebooky s další obrazovou vrstvou, na které lze zapnout blokování pozorovacího úhlu displeje. Přepnutím se z obrazovky běžného notebooku s širokými pozorovacími úhly stane obrazovka určená jen pro jednoho uživatele. Z boku viditelný vzor, který překrývá původní obsah obrazovky lze upravovat.

K vidění byl i nejmenší pevný disk, který nedávno pronikl do Guinessovy knihy rekordů. Má rozměry jen 32x24x3,3 mm a váhou 10 g. kapacita je 2 nebo 4 GB, větší kapacita ale zvýší tloušťku na 5 mm.

Další tenkou lahůdkou byl prototyp přehrávače videa s vestavěnou OLED obrazovkou, díky čemuž může být mimořádně tenký.

Klepněte pro větší obrázek

Další paměťová karta? Ano TransFlash, který na snímku vidíte ve srovnání s obyčejnou SD kartou, ale bude určen pro jiné aplikace. Protože má velikost jako běžné paměťové čipy používané v mobilních telefonech, měl by nahradit vestavěnou paměť za vyměnitelnou. Při výměně mobilu byste si mohli vzít nejen SIM kartu, ale i všechna data v paměti telefonu. 

Diskuze (14) Další článek: Chyba komponenty Norton AntiSpam 2004 ActiveX

Témata článku: Várka, VAR, Samostatný systém, Extended ATX, Pozorovací úhel, CeBIT, Mobilní telefony dotykové, Zalman


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu