AMD | Procesory | Počítače

Další úder by měl Intel dostat v září, AMD odložilo červnové uvedení desktopových Ryzenů 4000 s architekturou Zen 3

AMD již dříve prezentovalo, že má v plánu postupovat s uvedením nových generací procesorů velmi rychle a to ve stylu „Tick-Tock“, na který už Intel jaksi zapomněl. Základní koncept je jednoduchý – každé dva roky pokročilejší výroba a v meziroční fázi pak nová architektura postavená již na osvědčené výrobě. Tento rok tak dorazí nové desktopové procesory Ryzen řady 4000.

Dle informací webu Digitimes by nové desktopové procesory od AMD měly na trh dorazit kolem září. Původně prý AMD chystalo představit první modely už v květnu na Computexu, ale kvůli koronaviru došlo k odložení o několik měsíců. Pokud by se situace s koronavirem nezlepšila, lze možná očekávat ještě další zpoždění.

Čipy Ryzen 4000 s kódovým označením Vermeer bude vyráběné na mírně vylepšené technologii 7nm+ u TSMC a budou postavené na nové architektuře Zen 3. Jen díky optimalizované výrobě by mělo dojít ke snížení spotřeby o přibližně 10 % a hustota tranzistorů by měla být o přibližně 20 % vyšší.

Díky tomu může AMD dostat desktopové procesory na vyšší frekvence se stejnou spotřebou, což je pro desktop důležitější. Už se rovněž  očekává příchod nových čipsetů řady AMD 600, o kterých uniklo několik informací již dříve. Jednou z novinek má být například řadič pro USB4.

Diskuze (7) Další článek: Průša na svých 3D tiskárnách navýší výrobu ochranných štítů. Lidé mu už přispěli téměř dvěma miliony

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,