Další torrent weby čelí žalobě

Americká Asociace filmového průmyslu zažalovala provozovatele šesti webových serverů, které poskytovaly přístup k torrent souborům, umožňujícím stažení souborů v rámci sdíleného distribučního systému BitTorrent. Šestice webů, které jsou nyní předmětem žaloby, se specializovala na televizní filmy a seriály.

Americká Asociace Filmového průmyslu MPAA pokračuje ve svém boji proti nelegálnímu nabízení filmů v rámci výměnných sítí a rozšiřuje své působení také směrem k televizní produkci. Nejnovější vlna žalob zasáhla weby, které se soustředily na shromažďování souborů s informacemi potřebnými ke stažení souborů v systému BitTorrent.

Jde o následující servery:
Zonatracker
#BT-Efnet
Scifi-Classics
CDDVDHeaven
Bragginrights
ShunTV

Nenechají je "Odpočívat v pokoji"

Podle studie společnosti Envisional, kterou MPAA cituje, vzrostlo stahování záznamů TV vysílání za poslední rok o 150 %. Celých 70 % lidí, kteří TV programy nabízejí a stahují, používá právě systém BitTorrent. MPAA argumentuje ve svém boji proti sdílení nahrávek televizního vysílání ochranou pracovních míst zaměstnanců ve filmovém a televizním průmyslu. Ta jsou podle MPAA ohrožena kvůli možnému poklesu zájmu o vysílání amerických seriálů a filmů v Evropě, protože se mezi lidi dostanou přes internet už před uzavřením smluv.

Největší problém v nelegálním šíření záznamů televizního vysílání vidí MPAA u obsahu, který exkluzivně vysílají nejprve placené televizní kanály, ať už jde o HBO s vlastními komediálními seriály, jako jsou Přátelé nebo Odpočívej v pokoji (Six Feet Under), či o sportovní kanály s placenými přenosy sportovních zápasů.

Zpomalíme stahování

Stahování jednotlivých epizod sledovaných seriálů je poměrně oblíbené i díky tomu, že stahované soubory nejsou tak velké jako u celovečerních filmů. Stažení jedné epizody Joey tak může trvat na běžně dostupném vysokorychlostním připojení několik desítek minut. Podle MPAA se ale snaha ukončit provoz trackerů projevuje přímo na rychlosti stahování.

MPAA od prosince snížila počet fungujících velkých trackerů o více než 40 %. Devadesát procent webů, kterým hrozí žaloba, ukončuje svou činnost. Prezident MPAA Dan Glickman se v tiskové zprávě pochlubil, že se podařilo snížit průměrnou rychlost stahování hlavně díky menšímu počtu uživatelů nabízejících ke stažení tentýž soubor.

Můžete klikat, ale neschováte se

MPAA se podařilo ukončit provoz oblíbených webů LokiTorrent, UK Torrent nebo s0nicfreak, které nyní při návštěvě zobrazují varování “You Can Click But You Cannot Hide” – “Můžete klikat, ale neschováte se”. MPAA chce uživatele odradit jak od stahování filmů a televizních pořadů, neboť to pokládá za nemorální, tak i od současného poskytování souborů ke stažení, což je navíc trestné.

V případě BitTorrentu uživatel stahující copyrightem chráněný materiál zároveň automaticky tato stažená data nabízí dalším uživatelům. Namísto stahování z výměnných sítí chce MPAA podporovat placené downloady, které testuje několik televizních stanic včetně britské BBC.

Od prosince, kdy MPAA zahájila tažení proti výměnným sítím, podala asociace přibližně stovku žalob na provozovatele BitTorrent webů. Likvidace webů nabízejících trackery ale není řešením celého problému, i když méně znalým uživatelům dokáže znepříjemnit život. Ti znalejší mohou využít třeba klienta pro přístup k distribučnímu systému BitTorrent. Například vývojáři klienta Azureus již vyvinuli technologii, která umožňuje počítačům jednotlivých uživatelů fungovat jako tracker. Soubory .torrent pak mohou být distribuovány e-mailem, po IRC nebo klienty pro výměnu krátkých zpráv.

Diskuze (40) Další článek: Computer Press Media hledá redaktory pro časopis Connect! a FinExpert.cz

Témata článku: uTorrent, Internet, Torrent, BitTorrent, Znalý uživatel, Nelegální soubor, Stahovaný soubor, Feet, Tv vysílání, Nabízející uživatel, Sportovní zpráva, Filmové studio, Tracker, Under, Oblíbený web, Stahování, Stažený soubor, Nabízený soubor, HBO, SCIF, Televizní průmysl


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 119

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu