Další torrent weby čelí žalobě

Americká Asociace filmového průmyslu zažalovala provozovatele šesti webových serverů, které poskytovaly přístup k torrent souborům, umožňujícím stažení souborů v rámci sdíleného distribučního systému BitTorrent. Šestice webů, které jsou nyní předmětem žaloby, se specializovala na televizní filmy a seriály.

Americká Asociace Filmového průmyslu MPAA pokračuje ve svém boji proti nelegálnímu nabízení filmů v rámci výměnných sítí a rozšiřuje své působení také směrem k televizní produkci. Nejnovější vlna žalob zasáhla weby, které se soustředily na shromažďování souborů s informacemi potřebnými ke stažení souborů v systému BitTorrent.

Jde o následující servery:
Zonatracker
#BT-Efnet
Scifi-Classics
CDDVDHeaven
Bragginrights
ShunTV

Nenechají je "Odpočívat v pokoji"

Podle studie společnosti Envisional, kterou MPAA cituje, vzrostlo stahování záznamů TV vysílání za poslední rok o 150 %. Celých 70 % lidí, kteří TV programy nabízejí a stahují, používá právě systém BitTorrent. MPAA argumentuje ve svém boji proti sdílení nahrávek televizního vysílání ochranou pracovních míst zaměstnanců ve filmovém a televizním průmyslu. Ta jsou podle MPAA ohrožena kvůli možnému poklesu zájmu o vysílání amerických seriálů a filmů v Evropě, protože se mezi lidi dostanou přes internet už před uzavřením smluv.

Největší problém v nelegálním šíření záznamů televizního vysílání vidí MPAA u obsahu, který exkluzivně vysílají nejprve placené televizní kanály, ať už jde o HBO s vlastními komediálními seriály, jako jsou Přátelé nebo Odpočívej v pokoji (Six Feet Under), či o sportovní kanály s placenými přenosy sportovních zápasů.

Zpomalíme stahování

Stahování jednotlivých epizod sledovaných seriálů je poměrně oblíbené i díky tomu, že stahované soubory nejsou tak velké jako u celovečerních filmů. Stažení jedné epizody Joey tak může trvat na běžně dostupném vysokorychlostním připojení několik desítek minut. Podle MPAA se ale snaha ukončit provoz trackerů projevuje přímo na rychlosti stahování.

MPAA od prosince snížila počet fungujících velkých trackerů o více než 40 %. Devadesát procent webů, kterým hrozí žaloba, ukončuje svou činnost. Prezident MPAA Dan Glickman se v tiskové zprávě pochlubil, že se podařilo snížit průměrnou rychlost stahování hlavně díky menšímu počtu uživatelů nabízejících ke stažení tentýž soubor.

Můžete klikat, ale neschováte se

MPAA se podařilo ukončit provoz oblíbených webů LokiTorrent, UK Torrent nebo s0nicfreak, které nyní při návštěvě zobrazují varování “You Can Click But You Cannot Hide” – “Můžete klikat, ale neschováte se”. MPAA chce uživatele odradit jak od stahování filmů a televizních pořadů, neboť to pokládá za nemorální, tak i od současného poskytování souborů ke stažení, což je navíc trestné.

V případě BitTorrentu uživatel stahující copyrightem chráněný materiál zároveň automaticky tato stažená data nabízí dalším uživatelům. Namísto stahování z výměnných sítí chce MPAA podporovat placené downloady, které testuje několik televizních stanic včetně britské BBC.

Od prosince, kdy MPAA zahájila tažení proti výměnným sítím, podala asociace přibližně stovku žalob na provozovatele BitTorrent webů. Likvidace webů nabízejících trackery ale není řešením celého problému, i když méně znalým uživatelům dokáže znepříjemnit život. Ti znalejší mohou využít třeba klienta pro přístup k distribučnímu systému BitTorrent. Například vývojáři klienta Azureus již vyvinuli technologii, která umožňuje počítačům jednotlivých uživatelů fungovat jako tracker. Soubory .torrent pak mohou být distribuovány e-mailem, po IRC nebo klienty pro výměnu krátkých zpráv.

Diskuze (40) Další článek: Computer Press Media hledá redaktory pro časopis Connect! a FinExpert.cz

Témata článku: Internet, uTorrent, Torrent, BitTorrent, Sportovní zpráva, Under, Tv vysílání, Nabízený soubor, HBO, Tracker, SCIF, Znalý uživatel, Oblíbený web, Nabízející uživatel, Nelegální soubor, Feet, Stahování, Stažený soubor, DAL, Televizní průmysl, Stahovaný soubor, Filmové studioSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Misím na Mars by měly velet ženy. Dokážou lépe povzbuzovat své týmy

Misím na Mars by měly velet ženy. Dokážou lépe povzbuzovat své týmy

** Studie litevské psycholožky odhalila rozdíl ve stylu velení mužů a žen ** Muži kladou na první místo plnění úkolů, ženy navíc zohledňují psychiku týmu ** Na Mars a další dlouhodobé mise by proto měly létat posádky pod ženským velením

Jaroslav Petr
PsychologieMars
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

** Mobilní aplikace XPass chce zatočit se sexuálním násilím ** Uživatelům umožní udělit souhlas k pohlavnímu styku QR kódem ** Kromě toho chce také chránit a edukovat

Martin Miksa
SexMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle