Další směr ve vývoji Apple

Nechce se mi věřit a určitě tomu ani tak není, že by chtěl Bill Gates pomoci Stevu Jobsovi jen ze starého kamarádství.
Konečně je to tady, po čase kdy se Apple zazmítalo v problémech a každý s napětím očekával, kterým směrem se firma začne ubírat v boji za svou záchranu, přichází z výstavy Macworld Expo velmi neočekávaná zpráva přímo z úst nekorunovaného krále Apple Steva Jobse.

Microsoft se stává jedním z klíčových partnerů firmy Apple a měl by pomoci k ozdravění firmy a navrácení jejího dřívějšího lesku. Součástí dohody je vzájemná podpora křížových licencí během následujících pěti let, zařazení Internet Exploreru jako standardního web browseru na počítačích Macintosh (přesto bude Netscape Navigator stále součástí dodávky operačního systému) a obě firmy budou spolupracovat v oblasti Javy.

Partnerství není jen na úrovni spolupráce, ale Microsoftu se účastní i finančně investicí 150 mil. USD. Svoje akcie ale nesmí další tři roky prodat. Ze strany Microsoftu se sice nejedná o přemrštěnou investici, pro Apple jde však určitě o významné partnerství.

Dalším gestem ze strany Billa Gatese bylo ohlášení Microsoft Office 98 pro Mac. Gates navíc davu přihlížejících účastníků doslova prohlásil, že Office 98 pro Mac bude "pokročilejší než je tomu dosud na platformě Windows". Nebude vyžadovat počáteční nastavování a je napsán přímo pro Macintosh, nejde tedy o portaci produktu z Windows.

Jaká bude další skutečná spolupráce, zda bude Microsoft licencovat příští operační systém Apple s názvem Rhapsody, nebo zda bude naopak Apple licencovat Windows NT a Windows CE lze dnes jen odhadovat. Navázanou spoluprací s Apple Microsoft získává přístup téměř ke 100% trhu se stolními počítači. Jestli chtěl kdy Microsoft pokořit Apple, má na to teď tu nejlepší příležitost. Apple se dostal velmi nízko a musí být vděčný za každou nabídku vonící vidinou prosperity.

A co se skrývá za skutečným záměrem Microsoftu. Nechce se mi věřit a určitě tomu ani tak není, že by chtěl Bill Gates pomoci Stevu Jobsovi jen ze starého kamarádství. Nyní budeme čekat na další krok ze strany Microsoftu, který skupuje jednu firmu za druhou (že by se chtěl v tomto ohledu přiblížit firmě Cisco, která za poslední čtyři roky provedla akvizici 19 (!) společností a ve 14 je minoritním podílníkem?).

Apple má ale kromě nového partnera i čtyři nové členy správní rady. Jsou jimi velice známá jména, Larry Ellison, CEO firmy Oracle, Jerry York, zakládající člen finančního oddělení IBM a Chrysleru, Bill Campbell, CEO firmy Intuit a zakládající vice president prodeje Apple. Posledním novým členem je kdo jiný než Steve Jobs, CEO firym Pixar. Prohlásil sice, že dosud nebyl jmenován do funkce chairmana společnosti, ale kdo ví.

Diskuze (1) Další článek: BeOS na Intelu

Témata článku: Microsoft, Apple, Směr, APP, Známá akvizice, Pixar, Chrysler, Významná součást, Vývoj, Dave, Významné partnerství, Macintosh


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 9

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 33

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 87


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači