Další slavný tištěný magazín ukončen

Firma CMP uzavírá existenci Windows Magazine.
Boom Windows vyvolal na celém světě vznik desítek časopisů zaměřených na tento operační systém a jeho produkty; Windows byly kdysi čímsi natolik novým, že si po úzce zaměřených časopisech přímo volaly. Jedním ze světově nejúspěšnějších byl Windows Magazine americké firmy CMP Media; u nás existoval (a byl zřejmě také ukončen, i když bez ohlášení, neboť už dlouho nevyšlo žádné číslo) časopis Win. Píšu-li u obou časopisů v minulém čase, znamená to, že i zmíněný Windows Magazine byl překvapivě ukončen, a to s nákladem přes osm set tisíc výtisků, po devíti let své existence. Pokračuje sice jeho internetová podoba, stejně jako u Byte, ale to je slabá náplast pro vydavatele, protože rozdíly v inzertních příjmech u obou médií jsou samozřejmě stále enormní.

Firma CMP má vůbec pozoruhodnou historii – zhruba před rokem a půl koupila od McGraw-Hillu edici jeho počítačových časopisů, z nichž střelhbitě uzavřela oba nejslavnější, Byte a LAN Times; nad touto strategií kroutí hlavou nejeden expert. CMP ohlašuje pro letošní rok 23procentní pokles příjmů z reklamy; uzavření Windows Magazine společnost odůvodňuje tím, že lidé se nyní méně zajímají o desktop a více o síťové, serverově-centrické prostředí.

Živě komentuje: byť CMP Media je nejviditelnějším americkým vydavatelem, který zastavuje „jednu rotačku za druhou“, nedaří se příliš ani ostatním, kteří se soustřeďují na papírové informování o informačních technologiích (IDG, Ziff-Davis, Miller Freeman). Všichni hledají nové zdroje příjmů, které jim vynahradí poklesy z tištěné inzerce; ta klesá jednak kvůli tomu, že se trh pomalu uklidňuje a stabilizuje (menší marže, poklesy cen, jiné způsoby kontaktu se zákazníkem), jednak samozřejmě kvůli Internetu. K podobnému jevu dochází i u nás; zde ovšem Internet nehraje zdaleka takovou roli jako stagnace trhu; je pravděpodobné, že těžký boj papírových časopisů o úspěch u nás, který je dnes způsoben těžkostmi české ekonomiky, bude v dalších letech, když se ekonomika zvetí, nahrazen tlakem Internetu.

Diskuze (1) Další článek: Tři skenery jednou ranou

Témata článku: Windows, Internet, Magazín, Byte, LA times, SLA, Papírový časopis, Mág, Hill, Počítačová historie, Podobný tlak, Media desktop, Těžký boj, Boom


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky