Překladač | Překladače celých vět | Strojové učení

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

  • Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích
  • Podle slepého testu je lepší než Google Translator
  • Překlad má být dokonce přesnější než od lidí
Zdroj: cocoparisienne / Pixabay
Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk | Zdroj: cocoparisienne / Pixabay

Německý překladač DeepL nám na jaře vyrazil dech. Využít strojové učení pro překlad mezi dvěma jazyky se už ale roky snaží také čeští matfyzáci. Jejich nástroj LINDAT Translation postavený na modelu CUBBITT (Charles University Block-Backtranslation-Improved Transformer Translation) si můžete pro nekomerční účely vyzkoušet zdarma a bez omezení.

Umí překládat vložený text i nahrané textové soubory. Oproti konkurenci ale zatím podporuje jen tři páry jazyků: angličtina/čeština, angličtina/francouzština a angličtina/polština, vždy v obou směrech. LINDAT Translation sice umí překládat mezi angličtinou a ruštinou, němčinou nebo hindštinou, avšak ty využívají jiný matematický model.

CUBBITT se trénoval na desítkách milionů vět. Nejen těch, pro které existují oficiální překlady mezi češtinou a angličtinou, ale i jednojazyčných. Česká věta se přeloží do angličtiny a cílem je pak znovu vytvořit původní český překlad (odtud backtranslation v názvu modelu). Autoři tvrdí, že je optimalizován pro překlad novinových článků, nikoliv beletrii, odbornou literaturu apod.

Klepněte pro větší obrázek
LINDAT Translation umí překládat vložený text i soubory

Tvůrci CUBBITTu loni v časopisu Nature publikovali text detailně vysvětlující technologie na pozadí. Součástí byl také průzkum z roku 2018 hodnotící kvalitu překladu. Ve slepém Turingově testu nedokázalo 60 % dotázaných rozlišit strojový a profesionální překlad. Google Translator svou kvalitou „zmátl“ jen 6 % respondentů. Výsledkem studie také bylo, že CUBBITT umí překládat přesněji než lidé (ve smyslu zachování významu), ale lidští překladatelé měli text čitelnější, uhlazenější.

Protože jsme už detailně srovnávali kvality DeepL, Googlu a překladače od Microsoftu, ukážeme si na stejných příkladech také CUBBITT.

V dalších kapitolách najdete příklady různých typů textů…

Diskuze (77) Další článek: Český hlasový robot Alquist porazil americké univerzity a zvítězil v Amazon Alexa Prize

Témata článku: Software, Umělá inteligence, Překladač, Překladače celých vět, Strojové učení, Cubbit, Recent, EARN, Jakub Čižek, Udání, Brumbál, Wander, ACCEPT, General Manažer, Kněz, Postrach, Security Experts, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Facebook a Instagram mohou přes své prohlížeče sledovat veškerou vaši aktivitu, odhalila analýza
Markéta Mikešová
SledováníSoukromíInstagramFacebookSociální sítě
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony