Další padlý ve válce grafik: Hercules odchází

Velmi známé a oceňované grafické karty Hercules prožívají svou labutí píseň. Firma Guillemot, výrobce produktů značek Hercules a Thrustmaster, oznámila svůj záměr opustit trh grafických karet a monitorů a soustředit se na ziskovější produkty.

Zveřejněná tisková zpráva je poměrně stručná a jasná. Vzhledem k nedávným úspěchům v hudební řadě produktů Hercules (mixážní pultík, zvukové karty) a trvalém zájmu o produkty Thrustmaster, se Guillemot rozhodl zaměřit na tyto oblasti produktů s vyšší přidanou hodnotou.

Guillemot postupně vycouvá z oblasti grafických karet a také monitorů, kde měl velmi malé marže a soustředí se na rozvoj trhů s větším potenciálem. S tím souvisí i současný vývoj v oblastech Wi-Fi a Bluetooth, které by se měly brzy integrovat do produktů Hercules a Thrustmaster.

Pro grafické karty Hercules je to už několikanásobná smrt za pár let. V počátku počítačové grafiky na osobních počítačích oslňovala výhradě černobílá grafika Hercules vysokým rozlišením ve srovnání s CGA kartami. Hercules se ale dál pro běžné počítače nevyvíjel a byl následně převálcován EGA a VGA standardy. Hercules se pak neúspěšně soustředil na rychlé grafické karty pro pracovní stanice, až jej v roce 1998 získala za 8,5 miliónu Elsa. Elsa se také řadila mezi výrobce high-end grafických karet a stihl ji stejný osud, zbankrotovala v roce 2002. Firma Guillemot získala v roce 1999 od Elsy značku Hercules již jen za 1,5 miliónu (ve stejném roce koupila i značku Thrustmaster).

Guillemot je typickým příkladem firmy známé jen svými produkty, nikoli jménem společnosti. Mnoho uživatelů zná velmi dobře značky Hercules nebo Thrustmaster, Guillemot je ale v pozadí. Guillemot přetavil historickou značku Hercules do kvalitní marketingové strategie a začal pod jménem Hercules uvádět grafické karty na bázi čipů NVidia (dříve prodával podobné karty pod jménem Guillemot). Později grafické čipy Nvidia v produktech Hercules nahradily čipy od ATI a Guillemotu se povedl husarský kousek. ATI se před dvěma lety zcela stáhla s vlastními značkovými výrobky z evropského trhu a hlavní distribuční smlouvu dostal právě Guillemot. Později se ale začaly prosazovat i další značky, jako například Sapphire.

Jak houstla situace v oblasti grafických karet, Guillemot zkoušel přenést značku Hercules i do jiných oblastí, třeba i těch LCD monitorů, které nyní rovněž budou končit. Každopádně, pokud se Guillemot rozhodl ukončit grafické karty Hercules, bral to podle pravidla v nejlepším přestat. Grafické karty Hercules jsou obecně vnímány jako velmi kvalitní, to se ale zřejmě nedařilo přetavit do většího finančního úspěchu. Když Guillemot zjistil, že v jiných oblastech dokáže levně vyrobit a draze prodat s větším ziskem, podíval se na celou situaci pragmaticky a vše odpískal.

Pokud totiž chtěl Guillemot s grafickými kartami někdy skončit, je právě nyní ten nejvýhodnější okamžik. Všem je jasné, že se neúprosně blíží sběrnice PCI Express a zcela nová generace grafických čipů a karet, a tak by byly náklady na další vývoj velmi vysoké. Pokud byly nějaké pochybnosti o budoucnosti grafické divize, právě tento generační skok mohl hodně pomoci rozhodování. LCD monitory jsou potom už jen návazný produkt, který se svezl s grafickými kartami. V LCD monitorech je dnes snad ještě větší tlačenice než v grafických kartách, a pokud ze sloganu grafika Hercules nejlépe s monitory Hercules vypadne ta grafika, monitory tam už taky nemají moc co dělat.

Hercules si za svého pohnutého života prožil vzestupy a pády, přes řadu změn majitelů ale vždy vyráběl grafické karty, nyní po 22 letech od založení, to však vypadá na definitivní konec grafických karet Hercules. Snad jen kdyby se Guillemot dostal do potíží a tohoto Černého Petra grafických karet předal někam dál...

Diskuze (18) Další článek: Evropská verze DMCA směřuje ke schválení

Témata článku: Thrustmaster, Elsa, Karta, Wi-fi karta, Kvalitní kousek, Grafik, Nedávný úspěch, Hercules, Grafická karta, Grafika, Kvalitní čip, Husarský kousek, Herec, Graf, Val, Vysoká marže


Určitě si přečtěte

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači