Windows 11 | ARM | MediaTek

Další oživení trhu. MediaTek chce vyrábět armové procesory pro Windows

Zdroj: MediaTek
Další oživení trhu. MediaTek chce vyrábět armové procesory pro Windows | Zdroj: MediaTek

Váš budoucí počítač s Windows možná nebude obsahovat procesor od Intelu, AMD, a dokonce ani Qualcommu. Zájem vtrhnout do nové oblasti projevil tchajwanský MediaTek, jenž je momentálně největším dodavatelem SoC pro smartphony a silný vliv má také na Chromeboocích. Od nich už je to k Windows jen kousek.

Ambice nabízet armové procesory pro systém od Microsoftu firma oznámila tento týden během kalifornského Executive Summitu. Na něm představila řadu novinek, avšak o konkrétním čipu pro Windows zatím mluví velmi tajemně. Eric Fischer, který vede obchodní oddělení MediaTeku, pouze říká, že je třeba vyvinout tlak na „Wintel“, tedy tradiční spojení Windows a Intelu (a potažmo AMD).

Jenže o to se už několik let snaží Qualcomm, který ve spolupráci s Microsoftem připravuje hardwarový základ postavený na armových procesorech. Snapdragony byly mozkem starších tabletů se systémem Windows RT a stejnou roli hrají i u nových zařízení s Windows 10 a 11. Qualcomm také navrhuje SoC šité na míru tabletům Surface Pro X.

MediaTek byl tradičně výrobcem levných a pomalejších čipů, ale dnes už dokáže nabídnout řešení i pro highendová zařízení. Zrovna během Executive Summitu odhalil vůbec první SoC pro smartphony vyrobené 4nm procesem od TSMC. Nese jedno procesorové superjádro Cortex-X2, tři výkonné Cortexy-A710 a čtyři úsporné Cortexy-A510. Jako první nabízí i novou generaci GPU (Mali-G710 MC10) a paměti LPDDR5X.

Jedna věc je ovšem integrovat do jednoho kusu křemíku všechny nejmodernější technologie a jiná je tomu dodat softwarovou podporu. MediaTek má dlouholeté zkušenosti s linuxovými systémy, ale pro Windows by musel vytvořit ovladače zcela od píky.

Zdroj: XDA Developers

Diskuze (4) Další článek: Connect Robotics: Povídání o výzvách a každodenní praxi doručování zboží pomocí dronů

Témata článku: Windows, Microsoft, Hardware, AMD, Intel, Procesory, Windows 11, TSMC, Qualcomm, ARM, MediaTek, Eric Fischer, Procesor, XDA Developers, Chromebook, GPU, Oživení trhu, Oživení, SoC, Windows RT, Procesory na Heureka.czRecenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Co chtějí fanoušci od Windows? Tady je seznam 10 nejžádanějších funkcí

Co chtějí fanoušci od Windows? Tady je seznam 10 nejžádanějších funkcí

** Některé požadavky na Windows se táhnou daleko do minulosti ** Vrásky lidem dělají i změny ve Windows 11, především hlavní panel ** Češi by nejvíce ocenili lokalizovanou Cortanu

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10Microsoft