USA | iPhone | Odposlech | Donald Trump

Další odhalení jak z béčkového filmu? Rusko a Čína prý odposlouchávají Trumpův iPhone

Letošní říjen bychom mohli tak trošku překřtít na měsíc nebývalých informačních úniků, kterým se nevyrovnají ani hollywoodské scénáře. Platí to tedy alespoň o USA.

Zatímco zkraje října to byla výbušná zpráva Bloombergu, podle které se dostaly do datových center Amazonu štěnice připájené přímo na základních deskách počítačů od subdodavatelů, nyní to je pro změnu odhalení The New York Times, podle kterého nezabezpečený iPhone amerického prezidenta Donalda Trumpa odposlouchávají Rusové a Číňané.

Nutno podotknout, že oba příběhy spojuje skutečnost, že je protistrana ostře odmítá, nebo jej alespoň oficiálně nijak nekomentuje.

Problematický třetí iPhone

Podle NYT jsou Trumpovi poradci ze svého šéfa nešťastní, nedodržuje totiž bezpečnostní opatření. Prezident má k dispozici hned několik upravených iPhonů určených k různým typům komunikace – třeba k jeho oblíbenému tweetování, měl by je však průběžně měnit. Kdyby tedy došlo k jejich prolomení, bude to jen dočasné.

Podle insiderů z Bílého domu se to údajně neděje, Trump má ale hlavně ještě třetí iPhone určený jen pro soukromé hovory. Už to je problém, prezidentova komunikace je totiž dle zámořské legislativy v podstatě majetkem státu a musí být řádně archivovaná.

Rusové a Číňané prý poslouchají, o čem si Trump telefonu s blízkými

Podstatné je ale to, že cílem asijských hackerů měla být právě telefonní komunikace na tomto třetím telefonu. Tedy že měl kdosi zvesela odposlouchávat Trumpovy telefonní hovory.

Někdejší šéf bezpečnosti Facebooku Alex Stamos se na svém Twitteru rozepsal, o jaké techniky by se mohlo jednat. Buď by to mohl být malware přímo na telefonu. V takovém případě by ale stačila prostá výměna. Druhou možností by mohl být útok skrze prostředníka (MITM), což by mohla být třeba falešná BTS, ke které by se tento telefon přihlašoval, a která by ve skutečnosti patřila útočníkovi (princip falešných Wi-Fi hotspotů).

Podle Stamose je však i tento scénář nepravděpodobný, protože falešné BTS by si brzy všimli experti NSA/tajné služby a zastavili ji. Pak by to ještě mohl být útok na telefonní protokol SS7, jehož princip jsme si na Živě.cz už vysvětlili. VC tomto případě by jej ale měli zastavit zase mobilní operátoři.

Možná pomohla hrubá síla

A konečně je tu podle Stamose poslední a možná nejpravděpodobnější možnost. Pokud nezabezpečený iPhone prezidenta někdo skutečně odposlouchává, možná prostě jen hrubou silou, kdy poblíž Bílého domu zachytává GSM/LTE frekvence a hrubou silou dekóduje a dešifruje obsah komunikace.

Jedná se o velmi náročný a drahý proces, avšak pokud je cílem prezident supervelmoci, který používá běžný spotřební iPhone, tak by se to mohlo protistraně vyplatit. Sice asi nezíská žádné tajné informace, protože k tomu Trump svůj soukromý telefon používat nemůže, ale i z osobního hovoru s blízkými by mohla jistě vyčíst hromadu podpůrných informací, které by mohla využít třeba v diplomacii.

Ostatně vzpomeňme třeba ne útok hackerů na někdejšího ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a poštovní servery MZV. Jeho činovníci se tehdy dušovali, že se útočníci nedostali k žádným tajným údajům, k tomu se totiž běžný e-mail nepoužívá, celý rok si však mohli v e-mailech pročítat běžnou agendu ministerstva a ze střípku poskládat něco podstatnějšího.

Diskuze (12) Další článek: Používáte Google Docs? Zadejte do adresního řádku doc.new, sheet.new nebo třeba form.new

Témata článku: USA, Bezpečnost, Čína, Facebook, iPhone, Twitter, Komunikace, Rusko, Odposlech, Donald Trump, Základní deska, Soukromý telefon, NYT, Datové centrum, Americký prezident, Poštovní server, Bílý dům, Celý rok, Druhá možnost, Třetí telefon, Tajná informace, Béčkový film, Prostředník, Náročný proces, Telefon, Apple iphone X na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 66

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 50

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 74

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky