Další novinky a obrázky poslední verze Windows Vista

Microsoft uvolnil v pondělí druhou, tzv. CTP verzi chystaného systému Windows Vista, opět určenou pouze pro komunitu vývojářů a betatesterů. Jaké další novinky v ní najdeme?
Další novinky a obrázky poslední verze Windows Vista

Související odkazy

Slovník
API
beta
firmware
shell

Další uvolněný build Windows Vista pro testery a vývojáře s číslem 5231 přináší opět několik zajímavých novinek a dává tušit, co lze očekávat od finální verze produktu, i když to je ještě daleko.

Mezi některé klíčové novinky, které byly představeny poprvé, patří zejména Mobility Center, Network Centre, nový nástroj pro tvorbu a digitální podepisování v novém XML formátu Metro, raná verze Media Playeru 11 a také nové síťové a hardwarové diagnostické centrum, které má včas odhalit problémy (např. u pevného disku) a včas varovat uživatele.

Řada z těchto novinek jsou opravdu novinky v pravém slova smyslu, takže jsou teprve v rané fázi vývoje a jejich finální vzhled a funkcionalita se ještě může časem změnit. Zcela jistě se pak značné změny budou týkat zejména Media Playeru, Power Management Center, Windows Calendar i Windows Antispyware. Novinkou je též správce fotografií Digital Gallery či manažer kontaktů.

Mnoho změn se také týká samotného API, takže nejsou na první pohled vidět a odhalí je až nové aplikace či shell.

I samotný způsob uvolňování Community Technology Preview verzí je Microsoftem poprvé použit na operační systém. V klasickém betaprogramu je vždy vytvořena jedna či dvě betaverze a případně několik "release candidate" verzí. Díky častějšímu uvádění CTP mají testeři daleko lepší přehled o vývoji a i jejich zpětná vazba je kvalitnější a rychlejší.

CTP verze jsou však určeny především pro profesionální vývojáře a testery, běžnější zvědavci mají raději počkat na druhou betaverzi. Zatím však nebylo definitivně prozrazeno, kdy se jí dočkáme (pravděpodobně v prosinci). Jisté je však to, že příští měsíc vyjde opět další CTP.

Restart Manager

Neustálé restartování systému po instalaci záplat či programů je poměrně nepříjemná záležitost. V tom by měl pomoct právě Restart Manager a jeho API, které umožní aplikacím zjistit, že je nutné systém restartovat, takže si uloží svůj aktuální stav a mohou být po restartu obnoveny do přesně stejného stavu včetně otevřených dokumentů.

Jeden zádrhel zde přeci jen je. Aby vše fungovalo jak má, je nutná podpora ze stran aplikací, které budou prostřednictvím API s Restart Managerem komunikovat. "Stará aplikace", která tuto novinku umět nebude, bude bohužel ukončena násilím stejně jako dosud a svůj stav samozřejmě neobnoví.

Nový Bootmanager

Změna postihla i proces startu systému. Nový Bootmanager podporuje nejen klasický start ve spolupráci s BIOS ROM, ale i mechanismus NVRAM/EFI (non-volatile RAM / Extensible Firmware Interface), který je například používán 64-bitovými systémy Intel Itanium.

Samozřejmě existuje možnost více operačních systémů současně (multiboot), ale nastavení bootmenu už se nedělá prostřednictvím souboru BOOT.INI, ale pomocí utility BCDEDIT.EXE.

Antispyware bude integrován

Jednou z novinek je antispyware. Není sice ještě obsažen v poslední CTP verzi, nicméně Centrum zabezpečení (Vista Security Centre) již obsahuje příslušnou položku a i zástupci Microsoftu potvrdili plán integrovat antispyware přímo do systému.

Klepněte pro větší obrázek

Ochrana proti spyware bude součástí systému

Windows Media Player 11

I když má Media Player již číslo 11, jedná se spíše o vylepšenou verzi 10 a skutečný nový kód další generace Mediaplayeru bude přidán až v dalším CTP. Přesto již některé změny jsou patrné a týkají se zejména uživatelského rozhraní (např. některá důležitá ovládací tlačítka byla zvětšena a podobně).

Klepněte pro větší obrázek

Nový háv Mediaplayeru

Diagnostika systému, nastavení sítě a řízení spotřeby

Novinkou je diagnostický systém, který bude hlídat paměť, disk i síť. V případě problémů varuje uživatele. Je dostupný administrátorům přes Group Policy či nový Windows Event manager interface.

Klepněte pro větší obrázek

Sledování hardwaru v akci

Sítí se týká i další změna. Všechny síťové záležitosti jsou nyní spravovány centrálně z Network Center. I řízení spotřeby se dočkalo vylepšení a stará se o něj další z "center", tentokrát Mobility Center.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládací panely se poněkud rozrostly

Co v CTP není?

Řeknu to jen krátce - Windows Sidebar. I když mnozí testeři čekali jeho znovuobjevení v tomto buildu, nestalo se tak. Kdy se tak stane zatím není jisté, ale zástupci Microsoftu tvrdí, že většina plánovaných změn v uživatelském rozhraní bude dostupná teprve v druhé betaverzi a později.

Stabilita zatím nic moc

Na závěr jsem si nechal stabilitu systému. Podle očekávání je stabilita současné verze ještě hodně špatná, ale v této fázi vývoje je to celkem pochopitelné. Aplikace i samotný Explorer stále často padají, jsou dosud problémy s kompatibilitou.

Zdroje: PCMag, MicrosoftWatch, Silicon

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Vista, Nepříjemná záležitost, Tester, Nová změna, Nový kód, Windows Media Player, Restart, Raná verze, Windows Media Center, Obrázek, Stará aplikace, Ovládací aplikace, Špatný klíč, Diagnostický systém, Interface, Verze, Shell, Špatná stabilita

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 236

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

Včera | David Polesný | 28

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a  problémech s kodeky

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a problémech s kodeky

** Bezdrátový přenos hudby je budoucnost ** K dosažení nejlepší kvality je ale potřeba, aby telefon i sluchátka podporovala správný kodek ** Záleží také na typu souborů s hudbou

17.  11.  2017 | Jakub Michlovský | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje