Hardware | AMD | Procesory

Další nové procesory od AMD: Ryzen Pro, Athlon Pro a hybridní verze s grafikou Vega

  • AMD představilo nové modely procesorů
  • Čipy jsou určené pro podnikové nasazení a profesionály
  • Nabídka zahrnuje i hybridní modely s integrovanou grafikou řady Vega

AMD pokračuje v rychlém tempu představování nových procesorů a tentokrát se pustila do podnikového segmentu a oblasti profesionálů, kteří mají zvýšené požadavky například na bezpečnost a další vlastnosti.

Představené modely v mnohém napodobují konfigurace stávajících modelů pro koncové uživatele, ale k dispozici jsou i zcela nové čipy, které mají speciální parametry.

Ryzen Pro pro vysoký výkon

Na výkonné desktopové sestavy jsou určené 7nm čipy řady Ryzen 3000 Pro postavené na architektuře Zen 2. Konkrétně se jedná o modely Ryzen 5 Pro 3600, Ryzen 7 Pro 3700 a Ryzen 9 Pro 3900. Procesory mají šest, osm nebo 12 jader, přičemž všechny podporují HyperThreading, takže nejvyšší model zvládne najednou zpracovat až 24 vláken. Všechny čipy mají rovněž snížené TDP 65 W.

Klepněte pro větší obrázek

Ryzen 5 Pro 3600 má základní frekvenci 3,6 GHz a boost až na 4,2 GHz, Ryzen 7 Pro 3700 začíná na frekvenci 3,6 GHZ a dokáže se dostat až na 4,4 GHz a 12jádro Ryzen 9 Pro 3900 pak má nižší základní frekvenci 3,1 GHz a boost až do 4,3 GHz.

Ryzen Pro s integrovanou grafikou Radeon Vega

Pro méně náročná použití jsou určené procesory Ryzen Pro s integrovaným grafickým čipem Radeon Vega. K dispozici jsou celkem 4 modely - Ryzen 3 Pro 3200GE, Ryzen 3 Pro 3200G, Ryzen 5 Pro 3400GE a Ryzen 5 Pro 3400G.

Klepněte pro větší obrázek

Je důležité upozornit, že i když se dle označení jedná o řadu Ryzen 3000, tyto procesory jsou postavené ještě na starší architektuře Zen+ za použití 12nm výroby. Všechny modely jsou čtyřjádra, dva vyšší podporují i HyperThreading. Frekvence čipů je při boostu od 3,8 GHz až do 4,2 GHz, přičemž TDP je 35 W nebo 65 W.

Integrovaný grafický čip Radeon Vega je součástí ve dvou konfiguracích, dva nižší modely mají verzi s 8 výpočetními jednotkami (CU - Compute Unit)), dva výkonnější čipy pak mají verzi s 11 CU.

Athlon Pro s integrovanou grafikou Radeon Vega

AMD si připravilo i jednoduchý procesor Athlon Pro 300GE, který má pouze 2 jádra, podporu HyperThreadingu a oproti ostatním není vybaven podporou boostu, takže frekvence 3,4 GHz je základní a zároveň maximální, na které pracuje.

Klepněte pro větší obrázek

Součástí tohoto procesoru s TDP 35 W je i grafický čip Radeon Vega, ale pouze s 3 výpočetními jednotkami.

Hlavní je bezpečnost

Podnikové verze se pyšní vylepšenými bezpečnostními prvky, které jsou v tomto segmentu mnohem důležitější než u běžného desktopu. Mezi integrované technologie patří například GuardMI, Memory Guard s šifrováním operační pamětí a další, včetně napojení na další bezpečnostní systémy ve Windows, ale i samotných výrobců počítačů (Lenovo ThinkShield, HP Sure Start a další)

Klepněte pro větší obrázek

Výrobci už představili první desktopové počítače vybavené těmito čipy, jedná se o řady malých počítačů HP EliteDesk 705 G5 nebo Lenovo ThinkCentre, které jsou rovněž v malém formátu.

Diskuze (33) Další článek: Alexa Amazonu se narodila v Polsku, českou verzi to ale nejspíš neurychlí

Témata článku: Windows, Hardware, AMD, Bezpečnost, Procesory, Čipy, Ryzen, AMD Zen, Ryzen pro, Hybrid, Čip, DAL, Hyperthreading, Compute Unit, Radeon Vega, Athlon, Procesor, Nový procesor, Model, TDP, Zen, Grafika, Lenovo ThinkCentre, GHz, Procesory na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle