Hardware | AMD | Procesory

Další nové procesory od AMD: Ryzen Pro, Athlon Pro a hybridní verze s grafikou Vega

  • AMD představilo nové modely procesorů
  • Čipy jsou určené pro podnikové nasazení a profesionály
  • Nabídka zahrnuje i hybridní modely s integrovanou grafikou řady Vega

AMD pokračuje v rychlém tempu představování nových procesorů a tentokrát se pustila do podnikového segmentu a oblasti profesionálů, kteří mají zvýšené požadavky například na bezpečnost a další vlastnosti.

Představené modely v mnohém napodobují konfigurace stávajících modelů pro koncové uživatele, ale k dispozici jsou i zcela nové čipy, které mají speciální parametry.

Ryzen Pro pro vysoký výkon

Na výkonné desktopové sestavy jsou určené 7nm čipy řady Ryzen 3000 Pro postavené na architektuře Zen 2. Konkrétně se jedná o modely Ryzen 5 Pro 3600, Ryzen 7 Pro 3700 a Ryzen 9 Pro 3900. Procesory mají šest, osm nebo 12 jader, přičemž všechny podporují HyperThreading, takže nejvyšší model zvládne najednou zpracovat až 24 vláken. Všechny čipy mají rovněž snížené TDP 65 W.

Klepněte pro větší obrázek

Ryzen 5 Pro 3600 má základní frekvenci 3,6 GHz a boost až na 4,2 GHz, Ryzen 7 Pro 3700 začíná na frekvenci 3,6 GHZ a dokáže se dostat až na 4,4 GHz a 12jádro Ryzen 9 Pro 3900 pak má nižší základní frekvenci 3,1 GHz a boost až do 4,3 GHz.

Ryzen Pro s integrovanou grafikou Radeon Vega

Pro méně náročná použití jsou určené procesory Ryzen Pro s integrovaným grafickým čipem Radeon Vega. K dispozici jsou celkem 4 modely - Ryzen 3 Pro 3200GE, Ryzen 3 Pro 3200G, Ryzen 5 Pro 3400GE a Ryzen 5 Pro 3400G.

Klepněte pro větší obrázek

Je důležité upozornit, že i když se dle označení jedná o řadu Ryzen 3000, tyto procesory jsou postavené ještě na starší architektuře Zen+ za použití 12nm výroby. Všechny modely jsou čtyřjádra, dva vyšší podporují i HyperThreading. Frekvence čipů je při boostu od 3,8 GHz až do 4,2 GHz, přičemž TDP je 35 W nebo 65 W.

Integrovaný grafický čip Radeon Vega je součástí ve dvou konfiguracích, dva nižší modely mají verzi s 8 výpočetními jednotkami (CU - Compute Unit)), dva výkonnější čipy pak mají verzi s 11 CU.

Athlon Pro s integrovanou grafikou Radeon Vega

AMD si připravilo i jednoduchý procesor Athlon Pro 300GE, který má pouze 2 jádra, podporu HyperThreadingu a oproti ostatním není vybaven podporou boostu, takže frekvence 3,4 GHz je základní a zároveň maximální, na které pracuje.

Klepněte pro větší obrázek

Součástí tohoto procesoru s TDP 35 W je i grafický čip Radeon Vega, ale pouze s 3 výpočetními jednotkami.

Hlavní je bezpečnost

Podnikové verze se pyšní vylepšenými bezpečnostními prvky, které jsou v tomto segmentu mnohem důležitější než u běžného desktopu. Mezi integrované technologie patří například GuardMI, Memory Guard s šifrováním operační pamětí a další, včetně napojení na další bezpečnostní systémy ve Windows, ale i samotných výrobců počítačů (Lenovo ThinkShield, HP Sure Start a další)

Klepněte pro větší obrázek

Výrobci už představili první desktopové počítače vybavené těmito čipy, jedná se o řady malých počítačů HP EliteDesk 705 G5 nebo Lenovo ThinkCentre, které jsou rovněž v malém formátu.

Diskuze (33) Další článek: Alexa Amazonu se narodila v Polsku, českou verzi to ale nejspíš neurychlí

Témata článku: Hardware, Windows, Bezpečnost, AMD, Procesory, Čipy, Ryzen, AMD Zen, Model, Hyperthreading, Radeon Vega, Compute Unit, Procesor, Grafika, Ryzen pro, GHz, TDP, Nový procesor, Zen, Čip, Athlon, Lenovo ThinkCentre


Určitě si přečtěte

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 12

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky