Elon Musk | Twitter

Další muskovina. Twitter do měsíce zruší původní API a donutí vývojáře platit

Oživeno 30. 3. | Po měsíci nečinnosti znovu ožil účet Twitter Dev. Oznámil totiž podrobnosti ke změnám v API v2 a zpoplatnění tohoto rozhraní pro vývojáře třetích stran. K dispozici budou tři tarify: Free, Basic a Enterprise.

image.png

Free zůstane zdarma. Jeden účet bude dostupný pro jednu aplikaci a ta bude mít práva pouze k psaní tweetů, nikoliv už pro čtení. Mohou tak vznikat boti, kteří budou automaticky publikovat krátké příspěvky. Může jich být maximálně 1500 za měsíc (tj. přibližně 50 na den).

Basic stojí 100 dolarů měsíčně, dovoluje psát 50 000 tweetů měsíčně, číst 10 000 tweetů a postavit na něm lze dvě aplikace. Účty Enterprise budou mít ještě méně omezení, avšak také individuální nacenění.

V příštích 30 dnech pak Twitter zablokuje stávající štědřejší tarify a uživatelé budou muset přejít na nové. V dohledné době pak firma ještě uvolní bezplatné API pro inzerenty a zvýhodněné akademické účty.


Twitter výrazně sníží dosah neplatícím uživatelům

Původní článek z 28. 3. | Elon Musk ohlásil nové pravidlo, které začne platit od 15. dubna. Ve výchozím příspěvkovém streamu Pro vás (For you) s doporučovanými tweety už bude jen obsah od uživatelů s předplatným Blue. A jen předplatitelé budou moci hlasovat v anketách. Později Musk dodal, že v přehledu Pro vás i nadále zůstanou tweety účtů, které sami sledujete.

Podle šéfa a vlastníka sítě jde o jediný účinný nástroj, jak bojovat proti „převzetí moci AI boty“. To je dost odvážné tvrzení vzhledem k tomu, že předplatné Blue je dostupné i pro účty s automaticky generovaným obsahem. Paradox nakonec přiznal i Musk, který dodal, že ověřené účty botů bude tolerovat, dokud neporušují podmínky služby a nevydávají se za člověka.

Pokud jde o dosah, už nyní mají předplatitelé Blue výhodu, protože v diskuzních vláknech by se jejich příspěvky měly řadit výš než ty od neplatičů. Mohou psát i 14× delší tweety, takže i ty budou více vidět.

Čerstvě oznámený plán ale nakonec nemusí běžet tak, jak si Musk představuje. Od února straší zpoplatněním API, ale ještě k tomu nedošlo. Sliboval také zveřejnit zdrojové kódy s algoritmem, který se stará o doporučování tweetů. To se ještě také nestalo, odloženo na konec března. Část zdrojáků už ale „leaknul“ na GitHub někdo jindý.

Twitter na cestě k zisku

Elon Musk mimochodem dle listu The Information napsal zaměstnancům, že jim chce rozdat část akcií. Podle podílu a jejich ceny by tak aktuální tržní hodnota Twitteru měla být zhruba 20 miliard dolarů, tedy necelá polovina částky, za kterou na podzim síť sám převzal (44 miliard).

Na druhou stranu ale Musk věří, že by se už ve aktuálním čtvrtletí mohla firma dostat do černých čísel, šlo by o teprve třetí ziskový kvartál v historii. Má se to povést díky agresivní restrukturalizaci a návratu inzerentů.

Diskuze (33) Další článek: Reklamy v nabídce Start už brzy ve vašich počítačích. Windows 11 vnucují OneDrive

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,