Další lahůdky z rautu pro tiskaře a détépaky

V druhé části reportáže z veletrhu Drupa se opět podíváme na novinky, které by vám neměly uniknout.
Drupa pokračuje a my v klipové podobě s ní. Konečně jsem viděl v provozu Quark 5. Tabulky vypadají dobře – každé políčko tabulky se chová jako samostatný rámeček. Dalším přínosem (doufejme) je export PDF bez nutnosti používat Acrobat Distiller. Za snahu něco přepísknout považuji možnost tvorby webových stránek. Mezi nástroji přibyla tlačítka na vytváření tlačítek, seznamů atd. Trochu brzy na takový hybrid. Klasičtí détépáci to budou „mastit“ po svém a nějaké rozlišení je stále nebude zajímat. Tvůrci webových stránek si odplivnou a zasednou k HomeSite nebo Fireworks.

Kdo neprošel dvě (!) haly Heidelbergu, ten neví, co to je za firmu. Když si představím, že celý pavilon A brněnského výstaviště by měl k dispozici Heidelberg nebo jiná firma, připadá mi to neskutečné. Do pavilonu Heidelberg vstoupíte a jste unášeni určitým směrem. Když máte štěstí, je to směrem k východu z druhého pavilonu.

Přes šířku jedné haly byly postaveny tiskové stroje Sunday 2000 a Sunday 4000, které měly uprostřed dokončovací jednotky. Na strojích se například předváděla výměna válce za běhu. Kousek vedle vystavovala firma Polar-Mohr stroje pro finishing a Ferag své skvělé snášečky (které byly také v jiných pavilonech u strojů MAN Roland nebo KBA).

Zpět ke klasickému digitálu. IBM představila řadu strojů Infoprint pro černobílý tisk. Například Infoprint 4000 tiskne z role ďábelskou rychlostí 666 stránek A4 za minutu. Za tiskárnou byla umístěna řezačka se snášečkou a vypadávaly téměř celé brožury.

Dalším prototypem byl PEPC. Samostatně stojící box s dotykovým displejem, čtečkou platebních karet a parabolickou anténou. Na displeji vyberete noviny z libovolné země, kartou zaplatíte a počkáte dvě minuty na čerstvý výtisk. Tiskárna má rozlišení 300 dpi, formát A3 a sešívačku. Data tečou přes satelit ve formátu PDF. Prototyp měl ještě mouchy (například Süddeutsche Zeitung sešíval na opačné straně), ale byla to zajímavá ukázka print-on-demand.

Xeikon byl letos k vidění všude. Zatím se jeho OEM výrobky prodávaly pod značkami Agfa (Chromapress), Xerox nebo IBM. Letos přibyla spolupráce s MAN Rolland, takže v Print City nebyl k vidění originál Xeikon, ale přelakovaný stroj. Nový Xeikon tiskne také na archy, což je další z kroků k tisku na požádání. Dalšími kroky budou dokončovací automaty pracující s formátem CIP3. Takové už na Drupě byly, ale natolik čerstvé, že k nim nebyla žádná dokumentace.

Chcete plakát svého favorita, ale nikde ho nemůžete sehnat? Zkuste Paspartoo.com a vytvořte si vlastní. Server obsahuje databázi obrázků a on-line „sázecí“ program, jehož panel nástrojů připomíná raný PageMaker. Po navržení vlastního plakátu, letáku nebo brožury je odeslán požadavek do nejbližšího tiskového centra, kde vám jej vytisknou. Kromě jiných už se službou Paspartoo.com spolupracuje server Ole2000 s informacemi o Euru 2000. Fotbaloví fanoušci mohou jásat.

Drupa ještě pokračuje, před obdobím dlouhého půstu máte ještě šanci se na ni podívat.

Váš názor Další článek: Profík v náručí SolidWorks

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,