Google

Další hrobeček u Googlu. Digitální interaktivní tabule Jamboard skončí letos v říjnu

Hřbitov Googlu, čítající v tuto chvíli 166 náhrobků, se počátkem října rozroste o nový pomníček. První října totiž začne vypínání aplikace Jamboard – digitální interaktivní tabule, jejíž zásadní výhodou je možnost spolupráce přes cloud. K ukončení dojde prakticky přesně po osmi letech existence – Jamboard byl oficiálně představen 25. března 2016.

Plány na ukončení aplikace Jamboard Google oznámil na svém blogu 28. září loňského roku. „Na základě zpětné vazby jsme se rozhodli využít náš partnerský ekosystém pro práci s digitálními tabulemi v aplikaci Workspace a zaměřit naše úsilí na propojení s obsahem v aplikacích Dokumenty, Tabulky a Prezentace,“ uvedl tehdy v oznámení.

Jamboard končí. A co teď?

„V období od 1. října 2024 do 31. prosince 2024 bude aplikace v režimu pouze pro zobrazení a už nebudete moct na žádných platformách (včetně webu, iOS a Androidu) vytvářet nové jamy ani upravovat stávající. V tomto období si soubory jam nadále budete moct zálohovatm“ uvádí tým Google Workspace v e-mailu rozeslaném uživatelům.

Stávající data si mohou uživatelé exportovat do souborů ve formátu PDF nebo migrovat k některému z partnerů. Volit lze mezi FigJamem od společnosti Figma, Lucidsparkem od Lucid Software, či platformou pro tvorbu digitálních nástěnek Miro. Dobrou zprávou je, že všechny uvedené služby údajně podporují integraci s Google Meet.

Mezním termínem pro export nebo migraci na alternativní službu je poslední den tohoto roku. Po 31. prosinci 2024 bude aplikace Jamboard definitivně vypnuta, což v praxi znamená, že uživatelé nebudou moci zobrazovat své tabule a veškerá data budou smazána.

Konkurence byla prostě silnější

Na stránce s nejčastějšími dotazy Google v podstatě přiznává, že ustupuje úspěšnějším konkurenčním produktům: „V posledních několika letech jsme od zákazníků slyšeli, že nástroje pro whiteboarding, jako je FigJam od společnosti Figma, Lucidspark od společnosti Lucid a Miro, jim pomáhají lépe spolupracovat.“

Vypnutí aplikace bude mít vliv i na hardwarové tabule Jamboard. V případě 55palcové verze je k 1. říjnu tohoto roku naplánováno ukončení podpory. Po tomto datu bude možné digitální tabuli používat pouze offline s tím, že nebude možné ukládat na Disk Google ani používat funkce, které jsou závislé na přístupu k internetu, jako je nástroj pro kreslení s umělou inteligencí.

Na zařízeních Series One Desk 27 a Board 65 bude Jamboard fungovat do 1. října 2024. Později v tomto roce bude spuštěna možnost integrace s poskytovateli alternativních digitálních tabulí, se kterými bude možné tato zařízení dále používat.

Váš názor Další článek: To se tam nevejde. Ale vejde! Bulgari vyrobilo nejtenčí mechanické hodinky na světě

Témata článku: ,