Další hřebík do rakve CRT – Sony končí s malými Trinitrony

Sony oznámila, že do konce března přestane vyrábět CRT monitory s úhlopříčkami 17 a 19 palců, skončí ale nejen výroba monitorů Sony, ale i obrazovek pro jiné OEM výrobce.
Sony z toho nebude dělat žádná velká oznámení, prostě chce vzhledem k situaci na trhu opustit oblast CRT monitorů s menšími úhlopříčkami a zaměřit se na LCD monitory případně CRT monitory s velkými úhlopříčkami.

Do konce března bude zastavena výroba CRT obrazovek Trinitron s úhlopříčkami 17 a 19 palců. Kdo bude chtít Trinitrona, bude si muset vybrat z 21palcových nebo 24palcových modelů. Rozhodnutí Sony je nicméně o to závažnější, že se týká výroby obrazovek. Tedy i firmy, které využívaly doposud obrazovky od Sony a těch není rozhodně málo, budou najednou bez přísunu materiálu. Obrazovky Trinitron používá řada věhlasných značek monitorů a tak bude rozhodnutí Sony znamenat celkově značné zchudnutí nabídky CRT monitorů na trhu. Z této oblasti už ostatně vycouvaly i Sharp, Matsushita a Hitachi.

Pro Sony se jedná pochopitelně o ekonomické hledisko. Malé CRT monitory jsou čím dál častěji nahrazovány LCD variantami a i u nás již prodej LCD monitorů silně atakuje CRT varianty. podle různých průzkumů mají LCD monitory pod 30 procent trhu. Sony dnes nabízí šest různých velikostí LCD monitorů od 15 do 23 palců, už teď je to tedy silný byznys.

To, že firmy postupně utlumují CRT je jasné, bohužel je stále řada zájemců o CRT, kterým současné LCD monitory nevyhovují. Pro ně tak bude letošní rok poměrně smutný. Navíc se jedná o konec Trinitronů, které byly díky svým vlastnostem vysoce ceněny. Trinitrony sice nezmizí, budou nadále k dispozici ve velkých úhlopříčkách, ovšem přece jen 21palcový CRT monitor je pro domácí nasazení již poměrně velký.

Diskuze (56) Další článek: MS zapomněl přidat důležitou opravu do SP1 pro XPčka

Témata článku: Byznys, Sony, Velký monitor, Monitor, CRT, Úhlopříčka, Velká obrazovka, Různé materiály, Velká úhlopříčka, Ekonomické hledisko

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů