Další forma sebevyjádření: videoblogy

Klasické blogy k nám dorazily již dávno, hitem dneška se stává podcasting. Ale ani to není zdaleka konec. V celosvětovém měřítku zatím malá skupina lidí se rozhodla přeskočit vývoj o jednu generaci a své deníčky rovnou natáčejí na video.

Co je to vlog?

Asi je nepravděpodobné, že byste dosud neslyšeli, co to je blog a výraz podcasting se na nás řítí rovněž se všech stran. Nebudu zde nijak kriticky či nadšeně hodnotit tyto dva fenomény, ostatně o podcastingu jste si mohli přečíst nedávno i u nás. Jejich existenci prostě musíme přijmout jako fakt. Nyní však nastává doba rychlého připojení k internetu, diskový prostor na serverech je prakticky "zdarma" a stále více lidí má digitální kameru, digitální fotoaparát s možností natáčet videosekvence a nebo kameru webovou. Bylo jen otázkou času, kdy z tohoto podhoubí vyroste nový druh blogování - videoblogy neboli vlogy.

Zvuk je sice pokrok, ale teprve ve spojení s obrazem dává tu pravou možnost na vyjádření vlastních myšlenek, které pak můžete ve všech možných i nemožných podobách naservírovat svým čtenářům, resp. divákům. Kdo by psal pracně několikastránková pojednání, ve kterých by vyjadřoval své názory na to či ono, když stačí zapnout kameru, převléknout se do kostýmu Batmana a vysypat si na hlavu nedělní oběd.

Klepněte pro větší obrázek
Mám nové auto, pche...

Video pochopitelně ocení i návštěvníci, kteří se podobně jako u podcastingu nemusí namáhat čtením a v pohodlí křesla s pytlíkem popcornu v ruce líně sledují například sprchujícího se autora projektu The 05 Project (naštěstí je vidět jen hlava a kamera se rychle zamlží párou), což je vlog jednoho velmi nadšeného fanouška, který si dal za úkol každý den v tomto roce zveřejnit na svém vlogu jedno video.

A jaká jsou nejčastější témata vlogů? Stejně jako se autoři klasických blogů vyjadřují k nejrůznějším událostem z těch oblastí, které je zajímají, a nebo jen popisují, co se jim daný den přihodilo zajímavého, i video blogy zahrnují tematicky nejčastěji běžné každodenní starosti či radosti jejich autorů. I mezi vloggery můžeme najít umělce s nadáním pro filmařinu nebo naopak exhibicionisty (teď nemyslím chlapíka s dlouhým kabátem v parku), kteří točí nesmysly a stačí jim jen pocit, že jsou někde vidět. Vlogy mohou být seriózní i potrhlé, vtipné i nudné, zkrátka stejně jako jejich tvůrci.

V zahraniční stoupá obliba, u nás zatím nic?

Jistá dávka exhibicionismu ovšem nutná je, něco jiného je psát text a být skryt za svou klávesnicí a něco jiného je vystavit se zrakům diváků. Vlogy tedy určitě nejsou pro každého. Ten, kdo dokáže být vtipný či inteligentní v psaném projevu může působit na kameře trapně a zadrhávat, i když si projev předem připraví na papír. Velkou roli hraje umění improvizace a úspěšný vlogger musí být prostě alespoň trošku herec. Přechod k videu by tak pro některé klasické bloggery mohl představovat stejnou pohromu, jako pro některé herce přechod od němého ke zvukovému filmu.

Klepněte pro větší obrázek
Smutné loučení

Stejně jako existují skupiny vzájemně sympatizujících bloggerů, najdete i na stránkách vloggerů odkazy na videodeníky jejich kolegů, takže postupně můžete naplňovat svou databázi odkazů těmi nejlepšími kousky a místo večerního sledování televize stačí navštívit pár oblíbených vlogů. Zatím se však jedná o daleko méně rozšířenou skupinku lidí než dnes zcela běžné blogy. Pro začátek, než se pustíte do vlastního hledání, mám pro vás několik málo odkazů na zatím nejoblíbenější vlogy mezi "diváky". Kromě již zmiňovaného The 05 Project jsou to dále třeba The Das Vlog, VillageGirl (kdepak, zklamu vás, žádné porno to není), Josh Leo nebo Rocketboom. Na stránkách pak najdete mnoho odkazů na další vlogy.

Klepněte pro větší obrázek
Radost - vlogger zrovna obdržel novou kreditní kartu

Popularita může však přinášet i komplikace. Příliš populárnímu vloggerovi může velmi rychle růst množství přenesených dat z jeho serveru, což se nemusí líbit webhostingové společnosti, kde svůj vlog provozuje. Nejde totiž jen o diskovou kapacitu a některým poskytovatelům se mohou gigabajty přenesených dat dost nelíbit. Vlogger tedy musí být připraven i na to, že mohou vzrůst náklady na jeho hosting.

A jak vypadá situace u nás? Snažil jsem se, snažil, leč žádného českého vloggera či vloggerku se mi zatím nalézt nepodařilo a o tomto tématu se toho na českém internetu mnoho nedozvíme. Pokud o někom víte a nebo sami experimentujete, pochlubte se v diskusi.

Diskuze (12) Další článek: Ke stažení: finální verze nové Opery

Témata článku: Video, Byznys, Videoblog, Forma, Zvukový projev, Klasický blog, Vid, Batman, Popcorn, Nejrůznější událost, Blogger, Kabát, Nový kabát


Určitě si přečtěte

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně