Další DTP program plně kompatibilní se standardy Microsoftu

Microsoft se stane referenční platformou pro všechny budoucí technologie Quarku.
Jediný významný softwarový produkt si až do dnešní zachoval naprostý "look-and-feel" rozhraní Apple, i když se stále více používá na osobních počítačích s Windows: je jím Xpress od americké společnosti Quark Inc. Pozoruhodný program, který se vůbec vymyká normálním zvyklostem (např. zásadní inovace jednou za posledních pět let atd.), zásadním způsobem změnil špičkový desktop publishing a léta byl jasně na špici – dnes už situace tak jasná není.

Určitou vinu na tom měla i určitá tvrdošíjnost firmy, jejíž produkt na platformě Windows (portovaný už v roce 1993 a velice kvalitně) nikdy nedodržoval zásady Microsoftu jak pro uživatelské rozhraní, tak pro správu paměti a podobně. Je ale nutné říci, že v prvních letech to bylo Quarku jednoznačně ku prospěchu – software vynikal právě pro to, že byl na chatrná Windows 3.1 přeprogramován téměř geniálně, a právě kvůli nedodržování standardů Microsoftu mohl nabídnout daleko větší funkčnost než programy ostatní.

Od té doby ovšem uteklo pět let, objevily se Windows 95 či NT 4.0, ale Xpress zůstává stále stejný – a také stále stejně často "kope" a padá, což v éře všeobecně padavých Windows 3.1 bylo považováno za normální, ale u velice stabilních Windows NT 4.0 to už program degraduje.

Nicméně, i toto by se mělo stát minulostí. Na Seyboldově konferenci letos v březnu totiž Quark ohlásil strategickou alianci s firmou Microsoft, což znamená, že Microsoft se stane referenční platformou pro všechny budoucí technologie Quarku. Firma se současně stane CSP (Certified Solution Providerem) Microsoftu, a všechny budoucí verze jejích programů budou kompatibilní se standardy nejnovější Office a BackOffice – Quark dokonce uvádí, že architektura produktů bude založena na standardech COM a DCOM (Component Object Model, Distributed C.O.M.).

Byť Quark k tiskové zprávě dodává "speciálně pro uživatele Macintoshů", že toto oznámení v žádném případě neznamená konec podpory pro platformu Macintosh, je evidentní, že se tato podpora výrazně změnší, respektive stane druhořadou za Microsoftem. Toto nejsou příliš dobré zprávy pro Apple vůbec – je naprosto jasné, že na počítačích Apple je klíčový software, a pokud se ten bude objevovat až poté, co bude vytvořen na platformu Windows a navíc možná v horší kvalitě, popularitě Macintoshů to silně ublíží.

Na konferenci Quark současně oznámil, že XPress 4.0 byl dokončen pro procesor Alpha (Windows NT); krátce po ní pak uvedl na trh u nás zatím skoro neznámý Quark Publishing System (QPS) verze 2.0.

Váš názor Další článek: Beta verze Oracle Discovereru 3.1

Témata článku: Microsoft, Windows, Kompatibilní, Komp, Stan, Look, DTP, Dnešní standard, Zásadní inovace


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky