Raspberry Pi | Modulární PC | DIY

Další člen do rodiny mikropočítačů: Raspberry Pi Compute Module 3+

Tým Raspberry Pi Foundation představil další vylepšený model. Zatímco loni jsme se dočkali nejprve nového Model B 3+ a na podzim pak Model A 3+ především s rychlejšími procesory a Wi-Fi 5, zkraje roku 2019 přišla řada i na podnikový Comupte Module 3+.

Ten se oproti ostatním liší především svou zcela odlišnou konstrukcí, protože má form-faktor 200pinového paměťového modulu SO-DIMM. Slouží tedy spíše jako výpočetní karta pro podnikovou sféru a nikoliv jako prototypovací destička pro bastlíře nebo multimediální přehrávač pro Kodi.

Novinka má opět vylepšený procesor Broadcom BCM2837B0, ten je však oproti modelům A 3+ a B 3+ z energetických důvodů taktovaný jen na 1,2 GHz. Další novinkou je několik podob podle vestavěné flashové paměti, což je specialita Compute Module, neboť ostatní mikropočítače Raspberry Pi jsou odkázané na MicroSD, případně připojené externí úložiště.

Compute Module 3+ bude naopak k dispozici v těchto čtyřech podobách:

  • Lite (bez flashového úložiště) za doporučených 25 USD
  • S 8GB flash za 30 USD
  • S 16GB flash za 35 USD
  • S 32GB flash za 40 USD

Nadace už loni nastínila, že zcela nové velké Raspberry, Raspberry 4, asi jen tak nedorazí, současný návrh je totiž už u svého technologického stropu a bez hlubší proměny se už nemá kam dál rozvíjet.

Pokud se podíváme na nejtypičtější přání komunity, často se opakuje požadavek na konektor pro externí anténu, neboť kvalita bezdrátové komunikace často výrazně klesne, pokud k RPi připojíme nějaký ten hat (rozšiřující desku). Častým požadavkem je také velké RPi s trvanlivější flashovou pamětí namísto pomalejší karty MicroSD.

Diskuze (12) Další článek: Office 365 od Microsoftu zamířily do Mac App Store

Témata článku: Programování, Raspberry Pi, Úložiště, Bastlení, Modulární PC, DIY, RPI, Compute Modul, USD, Mikropočítač, Raspberry Pi!, Raspberry, Model B, Raspberry PI Foundation


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11