Raspberry Pi | Modulární PC | DIY

Další člen do rodiny mikropočítačů: Raspberry Pi Compute Module 3+

Tým Raspberry Pi Foundation představil další vylepšený model. Zatímco loni jsme se dočkali nejprve nového Model B 3+ a na podzim pak Model A 3+ především s rychlejšími procesory a Wi-Fi 5, zkraje roku 2019 přišla řada i na podnikový Comupte Module 3+.

Ten se oproti ostatním liší především svou zcela odlišnou konstrukcí, protože má form-faktor 200pinového paměťového modulu SO-DIMM. Slouží tedy spíše jako výpočetní karta pro podnikovou sféru a nikoliv jako prototypovací destička pro bastlíře nebo multimediální přehrávač pro Kodi.

via GIPHY

Novinka má opět vylepšený procesor Broadcom BCM2837B0, ten je však oproti modelům A 3+ a B 3+ z energetických důvodů taktovaný jen na 1,2 GHz. Další novinkou je několik podob podle vestavěné flashové paměti, což je specialita Compute Module, neboť ostatní mikropočítače Raspberry Pi jsou odkázané na MicroSD, případně připojené externí úložiště.

Compute Module 3+ bude naopak k dispozici v těchto čtyřech podobách:

  • Lite (bez flashového úložiště) za doporučených 25 USD
  • S 8GB flash za 30 USD
  • S 16GB flash za 35 USD
  • S 32GB flash za 40 USD

Nadace už loni nastínila, že zcela nové velké Raspberry, Raspberry 4, asi jen tak nedorazí, současný návrh je totiž už u svého technologického stropu a bez hlubší proměny se už nemá kam dál rozvíjet.

Pokud se podíváme na nejtypičtější přání komunity, často se opakuje požadavek na konektor pro externí anténu, neboť kvalita bezdrátové komunikace často výrazně klesne, pokud k RPi připojíme nějaký ten hat (rozšiřující desku). Častým požadavkem je také velké RPi s trvanlivější flashovou pamětí namísto pomalejší karty MicroSD.

Diskuze (12) Další článek: Office 365 od Microsoftu zamířily do Mac App Store

Témata článku: Programování, Raspberry Pi, Bastlení, Úložiště, Modulární PC, DIY, Raspberry PI Foundation, Raspberry Pi!, USD, Compute Modul, Mikropočítač, Model B, RPI, Raspberry


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 115

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky