Další červ útočí, opravdu spouštíte exe z příloh?

Poskytovatelé antivirových systémů varují před již třetí ale aktivnější variantou viru Lovgate, který patří ke klasickým wormům. Varianta Lovgate.C kromě zahlcení mailsystému hrozí i zabudovaným trojským koněm.
Většina výrobců antivirových systémů rozeslala svým zákazníkům varování před červem W32.HLLW.Lovgate.C@mm. Tento červ se šíří prostřednictvím infikovaných exe souborů v přílohách elektronické počty na platformách Windows 95 a vyšších. K duplikaci po spuštění zavirovaného souboru v poště používá Lovgate.C vlastní SMTP engine, který se na starších Windows nebo na Linuxu nespustí.

V České republice nelze předpokládat masovější výskyt, protože hlavičky e-mailů i jména přiložených souborů jsou v angličtině. Nicméně i v minulosti nás čeští uživatelé v podobných případech překvapili svou aktivitou. Infikované e-maily mohou vypadat třeba takto:

Subject: Documents
Attachment: Docs.exe
Body: Send me your comments...

Subject: Pr0n!
Attachment: Sex.exe
Body: Adult content!!! Use with parental advisory.

Délka infikovaných souborů je 78,848 KB. Přesný popis viru a jeho chování najdete například na webu Symantecu. Symantec zvedl jeho hodnocení rizika na trojku právě kvůli rychlosti šíření třetí varianty.

Protože je k infikování počítače nutné manuální spuštění infikovaného souboru, je rychlost šíření tohoto viru po internetu překvapivá i proto, že se jedná již o třetí variantu stejného viru, který by měly všechny antivirové systémy odhalit. Šíření zřejmě přispívá i to, že se červ šíří nejen e-mailem, ale snaží se pronikat i na počítače v lokální síti, kde testuje slabé zabezpečení heslem.

Jako v každém případě e-mailového worma musíme připomenout, že šíření červů je výsledkem lidské hlouposti. Ochrana proti internetovým červům je jednoduchá. Kromě instalace antivirového systému a pravidelné aktualizace definičních souborů postačí i jednoduchá praxe - neotevírat žádné nevyžádané přílohy.

Diskuze (12) Další článek: Také AMD snižuje ceny, až o 32 procent u stolních verzí

Témata článku: Windows, Podobné hodnocení, Attachment, Podobný vir, Červ, Šíření, Manuální spuštění, Send

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost