Další boj o ovládnutí trhu šifrovacích algoritmů

Uplynulo deset měsíců, co firma RSA vypsala luštitelskou soutěž na prolomení nejrozšířenější šifry...
Uplynulo deset měsíců, co firma RSA vypsala luštitelskou soutěž na prolomení nejrozšířenější šifry DES (Data Encryption Standard) a už je tu další výzva matematikům a lidem zajímajícím se o prolomení bezpečnostních ochran. Tentokrát výzva pochází od konkurenční kanadské firmy Certicom, která chce prorazit na trh s šifrovacím algoritmem ECC (Elliptic Curve Cryptography).

Certicom se chce pokusit dokázat, že tento algoritmus je natolik kvalitní, aby se začal používat pro transakce Visa a MasterCard (světový bankovní standart je prozatím DES s 56bitovým klíčem).

Na prolomení ECC s šifrovacím klíčem délky 79,89 bitů, které by mělo trvat několik hodin je pro prvního vypsána odměna v podobě softwaru a příruček. U klíče délky 97 bitů, jehož odhalení by mělo trvat jen několik týdnů, je vypsaná odměna 5000 USD. Pro odhalení 109 a 131bitových klíčů bude potřeba rozsáhlých počítačových sítí a ceny jsou 10000 a 20000 USD. Za nemožné považuje Certicom rozlomení klíče delšího než 163 bitů (tento srovnává s klíčem RSA dlouhým 1024 bitů) a proto vypsal na prolomení klíče s délkou 163 bitů odměnu 30000 USD a na klíč dlouhý 359 bitů 100000 USD.

Váš názor Další článek: Týden po SparQ ohlašuje SyQuest novou mechaniku

Témata článku: Šifrování, Boj, Trh, Vypsaná odměna, Odměna, Mastercard, Klíč, Ovládnutí, Visa


Určitě si přečtěte

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 42


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu