Dají se u nás očekávat opravdové high-tech investice?

Prohlášení o tom, že nyní se budou podporovat investice s přidanou hodnotou, jsou spíše zbožným přáním.
Dají se u nás očekávat opravdové high-tech investice?
V současnosti realizovaný odchod firmy Flextronics z České republiky ukázal nejen to, že investoři přicházejí, ale dovedou také zemi opouštět, ale ještě více odhalil, že král je nahý. Zdůraznil, že nejvychvalovanější investice „předních zahraničních firem“ nejsou ničím jiným než montážními továrnami, využívajícími dvou faktorů, u kterých není být na co pyšný: na levnou manuální práci v Česku a na velkorysé pobídky (čti: zákonem posvěcené úplatky).

Řeknete si možná, že to není nic nového pod sluncem a kdo to chtěl vidět, tak to dávno viděl; novinkou je ale postoj české vlády a úřadů pro podporu zahraničních investic, kteří shodně prohlašují, že nyní budou usilovat o investice s „vyšší přidanou hodnotou“, o investice požadující a využívající domácí vysoce kvalifikovanou pracovní sílu.

Dají se skutečně, i za výrazné podpory státu, očekávat v Česku opravdové high-tech investice, výzkumné laboratoře, technologická a inženýrská centra? Obávám se, že veškerá oficiální prohlášení jsou buď zbožnými přáními nebo pokusem o public relations, případně obojím – a že se rozsáhlých investic do high-techu u nás zvenku jen tak brzy nedočkáme.

Co hovoří pro podobné investice? Nepochybně levnější pracovní síla. Jestli je poměr mzdy dělníka u nás a ve vyspělé zemi jedna ku sedmi, je tento poměr obvykle ještě větší u vysoce kvalifikovaných sil, zejména u vědců, kteří dnes u nás trestuhodně živoří buď na podfinancované akademické půdě nebo v různých výzkumácích.

Ať však hledáme jak hledáme, další argumenty pro již nenalezneme, zatímco argumentů proti je více než u montážních závodů. Montážní linky mají ještě jednu výhodu: jsou blízko odběratelům a snižují náklady na transport produktu. Globální firma staví montážní továrny na jeden produkt v mírných obměnách po světě, aby byla blízko svým zákazníkům; v high-techu už to takový význam nemá. Lokální továrny pak mívají význam pro multibranding, jak zní oblíbený nový pojem globálních hráčů: zjednodušeně to znamená, že globální firma se v lokálních podmínkách tváří jako lokální (místní) firma, a pokud má pocit, že to pomůže jejímu byznysu, klidně zde i popře svoji identitu a značku. To platí v automobilovém průmyslu (Opel ve Velké Británii je Vauxhall atd.) stejně jako třeba v cukrovinkách a u nás je to výborně vidět v pivu: světoví výrobci působí na českém trhu s českými značkami a vůbec se je nesnaží nahradit „věhlasným“ Heinekenem nebo Amstelem. Opět, tato výhoda u opravdového high-techu (tj. výzkumu, laboratoří) zcela padá.

Na druhé straně je velmi mnoho silných argumentů proti. Jedna z výhod montážních linek je to, že pokud zemi opustí, nic v ní nezanechají, protože mašiny se odvezou a manuálové se jinde najmou a zaškolí za týden; pokud by z důvodů změn na trhu opouštěl zemi high-tech závod, zanechá v ní to nejcennější, co má – mozky, protože ty se odvézt nedají. Proč by ale měl high-tech podnik zemi jako je Česko opouštět? Z pohledu zevnitř se zdá, že důvod není a ani nebude, ale svět soudí jinak: na listině maximálně spolehlivých a dlouhodobě stabilních zemí ještě nejsme a jen tak brzy nebudeme. Na rozdíl od montážních linek, jejichž životnost je rovna životnosti jednoho produktu, se high-tech centra plánují na desetiletí, a dozrávají během této doby jako víno. Tím se už samozřejmě dotýkáme politického aspektu věci: výzkumné centrum, financované soukromou americkou (německou, francouzskou…) firmou může náhle přijít na vynález s potenciálním obrovským využitím, nebo případně potenciálně klíčový pro bezpečnost státu – státu investora. A přijde na něj český vědec – co s tím, komu vlastně patří? Jak je chráněn proti utajení? (Jak se v Česku utajuje, zřejmě víme všichni dobře).

Otázkou je kvalifikace a výkonnost domácí pracovní síly v oblasti high-techu. Češi nejsou hloupí a základní vzdělání také není světově podprůměrné. Velmi se pak liší úroveň dalších škol, což je ale všude na světě – u nás ale ještě nemají školy podobné „ratingy“ jako venku, kde na vás pohlížejí naprosto diametrálně odlišně, pokud máte áčka z nějaké vesnické univerzity v Utahu nebo z University of Berkeley. Český vědec pak díky již popsanému živoření v praxi spíše ztrácí v závodě se svým světovým kolegou: o přístupu k špičkovému vybavení, o účasti na kongresech, o participaci na špičkových projektech se mu může jen zdát. Řečeno sportovní terminologií: našinec je od přírody nadaný atlet, který ale za sebou má chabý trénink, třetitřídní závody a s sebou si nese mizerné vybavení – včetně, bohužel, jazykového handicapu.

A pak jsou zde ony investiční pobídky. U high-tech zařízení se přidělují mnohem hůře než u montážní továrny na zelené louce; továrna jednoduše uzavře smlouvu na zaměstnání 5000 lidí povětšině dělnických profesí během pár měsíců a pobídka se definuje snadno. High-tech centrum nezaměstná pět tisíc vědců, ale pomalu se vyvíjí a roste z malých týmů, lidi vychovává, ale také třeba dováží ze zahraničí, aby docílila nejlepšího sestavení vědeckých a inženýrských špiček. Pobídka je řízena přesnou smlouvou: firma se zavazuje, že do konce dubna přijme tři tisíce lidí, vláda se zaváže, že odpustí na deset let daně (zjednodušeně řečeno). Ale high-tech investor se nemůže zavázat stylem: najmu do pátého září 280 profesorů, 400 docentů a 820 kandidátů věd. Na high-tech prostě tyto smlouvy a tudíž pobídky standardního typu nelze dělat.

Obvykle ani není potřeba stavět žádný plochý bílý kvádr o rozměru 1x1 kilometr, high-tech bývá rozstrkaný porůznu po starých budovách, a funguje to. Nakonec, což je možná vůbec nejhorší, není příliš v zájmu státu investičně pobízet high-tech. On totiž nesnižuje nezaměstnanost v regionu ani vzdáleně srovnatelně jako dělnická fabrika, spíše přetáhne již zaměstnané odborníky odjinud. Montážní závod dokáže skutečně vytáhnout trn z paty utrápenému regionu, ve kterém nedávno zkrachovalo několik postsocialistických molochů a chudý kraj nenabízí žádné velké pracovní příležitosti; fabrika platící pár tisíc čistého na ruku každému, kdo je schopný máknout, jako Philips ve Hranicích, se skutečně může stát pro region požehnáním.

Takže: pokud chce mít lokální stát high-tech centrum, musí si poradit sám. Musí podporovat především domácí společnosti, domácí trh, a to ne tím, že udělá několikrát medializovanou velkou ránu, pobídku v miliardách korun oslavující „tisíce nových pracovních míst“, ale spíše drobnou prací, od grantů až po podporu exportu domácích high-tech produktů místo podpory vývozu cementu. Investici z vyspělého světa může pak český high-tech získat až tehdy, až něco dosáhne sám: až zde bude například česká biotechnologická laboratoř světového jména, česká softwarová firma, která od Kolína dokáže zatápět americkému konkurentovi. Pak teprve přijde investice, a dokonce se ani nebude ptát po pobídkách.

Diskuze (63) Další článek: Logitech uvede superbedny - 450W, THX, DTS, ...

Témata článku: Bezpečnost, Investice, Cement, Místní firma, Utah, Opravdový konkurent, Lokální zákon, Handicap, Základní vzdělání, Podobná investice, Sportovní výkonnost, Automobilová továrna, Globální firma, Velká rána, Český vědec, Nejhorší stav, Francouzský úřad, Opel, University of Berkeley, Vědec, HIGH, Německá značka, Hi-Tech, Americká škola, Dělnická profese


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu