Dá se Internet Explorer odstranit z Windows 98? A dělá zde škodu nebo užitek?

Před soud se dostává... Internet Explorer, respektive praktiky při jeho prosazování. Dá se odstranit z Windows 98 nebo nedá?
Proces s firmou Microsoft se pomalu blíží do finále a na řadě je hodně žhavé téma – Microsoft Internet Explorer a Windows 98. Svědek žaloby, expert v oblasti počítačového navrhování z pennsylvánské univerzity prof. Farber dovozuje, že kdyby se Windows 98 a MSIE dodávaly zvlášť, jako aplikace, které spolu mohou a nemusí žít, bylo by to pro mnoho stran lepší – údajně touto nucenou kombinací vznikají různé problémy u OEM výrobců, programátorů a také i u uživatelů. Microsoft se brání tím, že tvrdí, že Farber „absolutně nic neví“ o tom, jak Windows 95 či 98 fungují uvnitř a že je vůbec úplně mimo realitu – Farber tvrdí, že zase „absolutně nic nebrání“ tomu, aby Microsoft vyráběl oba produkty zvlášť a aby i zvlášť fungovaly. Soud se zase chytl některých ze starších materiálů Microsoftu, ve kterém gigant sám označuje MSIE jako „aplikaci“ – konkrétně se jedná o slovník termínů výpočetní techniky, vydaný Microsoft Pressem. A Microsoft skutečně nemá dovoleno přibalovat „aplikace“ ke svému operačnímu systému.

Další počítačový expert pak dokázal, že se z Windows 95 nebo 98 dá „úplně odstranit“ Microsoft Internet Explorer, aniž by to narušilo jejich ostatní funkce – to si protiřečí se starším prohlášením Microsoftu, že kdyby vláda přikázala odstranění MSIE z Windows, úplně by to narušilo jejich funkčnost. Nyní Microsoft souhlasí, že se MSIE dá „chirurgicky“ z Windows odstranit, ale že to není cesta určená pro normálního uživatele.

Živě komentuje: toto už je hodně chytání za slovíčka – zejména, jestli je Explorer aplikace nebo není. Slovo aplikace je jeden z novotvarů vyrobený marketingem místo příliš všedního slova „program“, stejně jako vznikly slova „implementovat“ místo banálního „udělat to tak, aby to fungovalo“ a podobně. Samozřejmě může Microsoft vyrobit MSIE a Windows zvlášť, ale samozřejmě by to nikomu a ničemu nepomohlo. Všimněte si, že navzdory tomu, že Netscape tvrdí, že nemůže v železném objetí Microsoftu dýchat, vznikají stále nové prohlížeče úplně z nuly a získávají si oblibu; nehledě na už na známou pravdu, že prohlížeč stejně asi není budoucností Internetu nebo tím, o co se Internet opírá. Každopádně, proces se chýlí k závěru – uběhlo osm týdnů a většina svědků to už má za sebou. Zbývá ještě především pohádat se o Javu a pak vyslechnout rozsudek…

Váš názor Další článek: Bleskem: USA zahájily druhou válku v Iráku

Témata článku: Internet, Internet Explorer, Svědek

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost