Koronavirus | Kvantové počítače | Superpočítače

D-Wave nabídl vědcům pro boj proti koronaviru pokročilé kvantové počítače

Organizace, technologické společnosti i jednotliví uživatelé z celého světa pomáhají vědcům zkoumající koronavirus tím, že jim zadarmo poskytují výpočetní výkon. Tentokrát se do seznamu poskytovatelů přidala i známá společnost D-Wave.

Společnost D-Wave vyvíjí vlastní kvantové akcelerátory a byla mezi prvními, která tyto unikátní stroje dostala do komerčního prodeje. D-Wave nyní oznámil, že poskytne všem vědcům zabývající se výzkumem koronaviru přístup k pronájmu ve verzi „Leap 2“.

V rámci tohoto přístupu budou moci vědci vzdáleně využívat výkon kvantových akcelerátorů D-Wave 2000Q s 2 tisíci qubity. I když jsou tyto kvantové akcelerátory jako dělané právě pro úlohy s vysokou kombinatorikou a proměnnými, což je například i důvod, proč je analýza proteinů pomocí platformy Folding@Home tak náročná na běžný výpočetní výkon, rozhodně to neznamená, že se dočkáme okamžitého nasazení.

Kvantové akcelerátory a počítače jakéhokoli druhu totiž přichází s problémem, kdy je nutné vůbec vyřešit, jak úlohu zadat a pomocí jakých algoritmů zjistit samotný výsledek. Samotná příprava při využití kvantových akcelerátorů a počítačů je tak velmi časově náročná a spíše to umožní vědcům vymyslet nový způsob řešení stávajících problémů, které jsou až příliš náročné pro výpočet na klasických počítačích.

A vymyslet ideální speciální komplexní úlohu pro tento stroj není jednoduché. Pomoci by ale měli experti z různých společností a univerzit, kteří se kvantovými výpočty už nějakou dobu zabývají.

Diskuze (1) Další článek: Vědci vyvíjejí umělou inteligenci, která dokáže převádět myšlenky na text

Témata článku: Koronavirus, Věda, COVID-19, Kvantové počítače, Superpočítače, Folding@Home, Počítač, Kvantový počítač, Výpočet, Výpočetní výkon, Úloha, Okamžité nasazení, Vědec, D-Wave, Akcelerátor25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět