CZ.NIC: háčky a čárky nebudou

Některé národní domény nabízejí registraci doménového jména se specifickými znaky. V čele těchto snah je Čína, Japonsko, ale také Polsko nebo Německo. Z rozhodnutí správce české národní domény háčky a čárky v adresách na českém internetu nebudou. Pro Živě.cz tedy ještě nenastal správný čas.
CZ.NIC: háčky a čárky nebudou

Související odkazy

Slovník
ASCII
doména
server

Organizace CZ.NIC, která sdružuje české telekomunikační společnosti za účelem správy centrální databáze doménových jmen v národní doméně .cz, oznámila zrušení prací na zavedení IDN (Internationalized Domain Names - doménových jmen obsahujících národní znaky), která měla umožnit registraci doménových jmen s háčky a čárkami. Zavedení IDN by umožnilo návštěvu například www.žive.cz namísto okleštění češtiny (z technického pohledu praktického omezení) na dnes používané www.zive.cz.

K tomuto rozhodnutí CZ.NIC nedospěl svévolně, ale na základě průzkumu mezi současnými držiteli doménových jmen v národní doméně.cz. Osloveno bylo 432 subjektů, z nich svůj názor vyjádřilo 313 z nich. Výsledky jsou poměrně překvapivé, zatímco v okolním světě je zavádění doménových jmen obsahujících národní znaky poměrně žhavým tématem, u nás se proti háčkům a čárkám vyjádřilo 76 % respondentů. Skutečný zájem o doménu s diakritikou projevila pouze tři procenta dotázaných, striktně proti jejich zavádění se naopak vyslovilo 41 % respondentů. Současné rozhodnutí ale není konečné, CZ.NIC hodlá nadále situaci kolem IDN sledovat. Pokud bude dostatečný zájem, mohou být práce na zavedení IDN obnoveny.

Klepněte pro větší obrázek
Nejčastější reakcí na snahy o zavedení diakritiky je rozhodné NE.

V čem je háček?

Internetové domény a SMS jsou jedinou oblastí češtiny, která vyniká okleštěním o diakritiku. Jména bez háčků a čárek jsou v oblasti doménových jmen i v esemeskách používány proto, že české znaky s diakritikou jsou nestandardní, nevejdou se do specifikace ASCII. American Standard Code for Information Interchange je systém číselných kódů, které interpretují jednotlivá písmena abecedy ve strojově čitelné formě. protože tento standard vznikl v USA, specifická písmena české, ale třeba také švédské nebo polské abecedy nejsou podporována. V reakci na tyto problémy došlo ke standardizaci rozšířených tabulek, které nabízely možnost psaní národních znaků.

V případě internetových domén, které jsou centrálně spravovány a mají být přístupné odkudkoliv je ale problematika psaní doménových jmen s diakritikou složitější. Protože v počátcích internetu neexistovaly prostředky, které by umožnily bezproblémové používání národních abeced, ustálilo se používání doménových jmen bez diakritiky, stejně jako si uživatelé mobilních telefonů zvykli na psaní bez "hacku a carek". Stejný problém se ostatně dlouho týkal i počítačové komunikace a řada veteránů elektronické komunikace v emailech či na webu diakritiku nepoužívá.

XN-- jako cesta

Zavedení očárkovaných a oháčkovaných domén zní sice zajímavě, zejména s ohledem na pronikání internetu k masám i v České republice, ale z technického hlediska přináší řadu problémů, jak pro provozovatele doménových serverů, tak pro majitele doménových jmen a nakonec i pro uživatele. Technické problémy s interpretací národních znaků ve striktním strojovém kódu je poměrně snadné vyřešit. Slouží k tomu prefix xn-- (XN a dvě pomlčky za sebou), který předznamenává speciálně zakódované národní znaky. V praxi to funguje, Japonci, Číňané, ale i Poláci už národní znaky používají, v sousedním Polsku je registrováno už několik tisíc takových "webových adres". Některé znaky, které nejsou obsažené v ASCII, je možné použít při registraci v řadě domén nejvyššího řádu včetně .com, .info. nebo .de a .pl. Tuto službu nabízí například iDotz.net.

Žně pro squattery

Zavedení domén s háčky a čárkami je pravděpodobně zatím odmítáno z obchodních důvodů. Možnost používat znaky národní abecedy by totiž nutila majitele současných domén k registraci a placení verze s diakritikou, jinak by tyto organizace čelily cybersquatterům, kteří skupují zajímavé domény a okupují je s vidinou výdělku v podobě přenechání domény legitimnímu zájemci za výrazně vyšší cenu. Vzhledem k tomu, že CZ.NIC oslovil ve svém průzkumu držitele doménových jmen, je zřejmé, že právě tato obava vedla k zamítavému postoji většiny z nich. Na druhou stranu si lze jen těžko představit, jak budou čeští uživatelé internetu doporučovat svým známým v USA návštěvu česká-republika.cz, jak by to napsali?

Témata článku: Znak, Současné rozhodnutí, Národní doména, ASCII, Dostatečný zájem, Okleštěná podoba, Dotázaný uživatel

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 185

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 16

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji