CZ.NIC: háčky a čárky nebudou

Některé národní domény nabízejí registraci doménového jména se specifickými znaky. V čele těchto snah je Čína, Japonsko, ale také Polsko nebo Německo. Z rozhodnutí správce české národní domény háčky a čárky v adresách na českém internetu nebudou. Pro Živě.cz tedy ještě nenastal správný čas.
CZ.NIC: háčky a čárky nebudou

Související odkazy

Slovník
ASCII
doména
server

Organizace CZ.NIC, která sdružuje české telekomunikační společnosti za účelem správy centrální databáze doménových jmen v národní doméně .cz, oznámila zrušení prací na zavedení IDN (Internationalized Domain Names - doménových jmen obsahujících národní znaky), která měla umožnit registraci doménových jmen s háčky a čárkami. Zavedení IDN by umožnilo návštěvu například www.žive.cz namísto okleštění češtiny (z technického pohledu praktického omezení) na dnes používané www.zive.cz.

K tomuto rozhodnutí CZ.NIC nedospěl svévolně, ale na základě průzkumu mezi současnými držiteli doménových jmen v národní doméně.cz. Osloveno bylo 432 subjektů, z nich svůj názor vyjádřilo 313 z nich. Výsledky jsou poměrně překvapivé, zatímco v okolním světě je zavádění doménových jmen obsahujících národní znaky poměrně žhavým tématem, u nás se proti háčkům a čárkám vyjádřilo 76 % respondentů. Skutečný zájem o doménu s diakritikou projevila pouze tři procenta dotázaných, striktně proti jejich zavádění se naopak vyslovilo 41 % respondentů. Současné rozhodnutí ale není konečné, CZ.NIC hodlá nadále situaci kolem IDN sledovat. Pokud bude dostatečný zájem, mohou být práce na zavedení IDN obnoveny.

Klepněte pro větší obrázek
Nejčastější reakcí na snahy o zavedení diakritiky je rozhodné NE.

V čem je háček?

Internetové domény a SMS jsou jedinou oblastí češtiny, která vyniká okleštěním o diakritiku. Jména bez háčků a čárek jsou v oblasti doménových jmen i v esemeskách používány proto, že české znaky s diakritikou jsou nestandardní, nevejdou se do specifikace ASCII. American Standard Code for Information Interchange je systém číselných kódů, které interpretují jednotlivá písmena abecedy ve strojově čitelné formě. protože tento standard vznikl v USA, specifická písmena české, ale třeba také švédské nebo polské abecedy nejsou podporována. V reakci na tyto problémy došlo ke standardizaci rozšířených tabulek, které nabízely možnost psaní národních znaků.

V případě internetových domén, které jsou centrálně spravovány a mají být přístupné odkudkoliv je ale problematika psaní doménových jmen s diakritikou složitější. Protože v počátcích internetu neexistovaly prostředky, které by umožnily bezproblémové používání národních abeced, ustálilo se používání doménových jmen bez diakritiky, stejně jako si uživatelé mobilních telefonů zvykli na psaní bez "hacku a carek". Stejný problém se ostatně dlouho týkal i počítačové komunikace a řada veteránů elektronické komunikace v emailech či na webu diakritiku nepoužívá.

XN-- jako cesta

Zavedení očárkovaných a oháčkovaných domén zní sice zajímavě, zejména s ohledem na pronikání internetu k masám i v České republice, ale z technického hlediska přináší řadu problémů, jak pro provozovatele doménových serverů, tak pro majitele doménových jmen a nakonec i pro uživatele. Technické problémy s interpretací národních znaků ve striktním strojovém kódu je poměrně snadné vyřešit. Slouží k tomu prefix xn-- (XN a dvě pomlčky za sebou), který předznamenává speciálně zakódované národní znaky. V praxi to funguje, Japonci, Číňané, ale i Poláci už národní znaky používají, v sousedním Polsku je registrováno už několik tisíc takových "webových adres". Některé znaky, které nejsou obsažené v ASCII, je možné použít při registraci v řadě domén nejvyššího řádu včetně .com, .info. nebo .de a .pl. Tuto službu nabízí například iDotz.net.

Žně pro squattery

Zavedení domén s háčky a čárkami je pravděpodobně zatím odmítáno z obchodních důvodů. Možnost používat znaky národní abecedy by totiž nutila majitele současných domén k registraci a placení verze s diakritikou, jinak by tyto organizace čelily cybersquatterům, kteří skupují zajímavé domény a okupují je s vidinou výdělku v podobě přenechání domény legitimnímu zájemci za výrazně vyšší cenu. Vzhledem k tomu, že CZ.NIC oslovil ve svém průzkumu držitele doménových jmen, je zřejmé, že právě tato obava vedla k zamítavému postoji většiny z nich. Na druhou stranu si lze jen těžko představit, jak budou čeští uživatelé internetu doporučovat svým známým v USA návštěvu česká-republika.cz, jak by to napsali?

Diskuze (124) Další článek: Ke stažení: Nové Nero až do konce února zdarma!

Témata článku: Současné rozhodnutí, Dostatečný zájem, ASCII, Centrální databáze, Dotázaný uživatel, Znak, Národní doména, Okleštěná podoba


Určitě si přečtěte

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

** Ubuntu a Fedora patří k nejpopulárnějším linuxovým OS pro desktop ** A pak je tu zástup dalších nebo jejich odvozenin ** Jedním z nich je Elementary OS, který se brzy dočká novinek

Jakub Čížek | 71

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 122


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?