Czech On Line vyhrál první bitvu

Asi před měsícem a půl požádala společnost Czech On Line dominantního operátora Český Telecom o propojení sítí s využitím ADSL. Jak to dopadlo, se můžete dočíst v článku.
Czech On Line vyhrál první bitvu

Czech On Line vyzval 3. února Český Telecom (dále ČTc) o "propojení sítí s využitím ADSL", následně ČTc 18. února požádal regulátora o souhlas s odmítnutím žádosti podle § 38 odst. 3 Zákona o telekomunikacích a o změně dalších zákonů 151/2000 Sb. Český telekomunikační úřad (dále ČTÚ) má poté povinnost posoudit žádost do 15 dní a ty již uplynuly.

Jak vypadá rozhodnutí

Český telekomunikační úřad neshledal důvody k odmítnutí žádosti Czech On Line na propojení sítí s využitím ADSL podle § 38 odst. 3 zákona o telekomunikacích. Stanovisko ČTÚ bude uveřejněno v Telekomunikačním věstníku č. 3/2003. Rozhodnutí znamená, že ČTc má nyní 90 dnů na uzavření smlouvy o propojení s Czech On Line (§ 38 odst. 1a). Možná i míň, nejsem si zcela jist, zda se započítává i čekání na rozhodnutí ČTÚ.

Rozdíl mezi propojením a připojením

Pokud bysme měli jednoduše shrnout pojem propojení, tak podle telekomunikačního zákona můžeme zjistit, že se jedná o vztah mezi dvěma provozovateli telekomunikačních sítí (§2 odst.16). Naopak pod pojmem připojení se rozumí vztah mezi provozovatelem sítě a poskytovatelem služeb (§2 odst.17).

Proč je propojení tak důležité?

Na bázi propojení jsou například uskutečňovány telefonní hovory mezi ČTc s ostatními alternativními operátory. Důležité je, že u propojení je daleko větší možnost ovlivňovat jednotlivé parametry nebo podmínky poskytování služby a je tu daleko lepší garance kvality služeb ze strany ČTc, protože ČTc je podle telekomunikačního zákona povinen "zajistit propojení na základě stejných podmínek a ve stejné kvalitě, jaké je poskytováno pro služby vlastní nebo svých organizačních složek" (§ 38 odst. 2). Posledním, ale hodně důležitým faktorem je, že u propojení má ČTÚ určité rozhodovací pravomoci, které jsou u připojení omezeny.

Současná referenční nabídka ČTc je na bázi připojení. Proč tomu tak je, se dočtete dál.

Propojení mělo být už o prázdninách

Již o loňských prázdninách stanovil ČTÚ přesné kroky, kterými se měl ČTc řídit při tvorbě velkoobchodní nabídky ADSL technologií. V tomto rozhodnutí z 12. srpna 2002 (č.j. 21908/2002-610 ) je definováno, že ČTc musí v zářijovém Telekomunikačním věstníku zveřejnit velkoobchodní nabídku s definicí přesných podmínek pro propojení. Druhá část rozhodnutí ukládá ČTc povinnost zdržet se nabízení a poskytování služby IOL Platinum s využitím technologie ADSL až do doby, než uzavře smlouvu s jiným oprávněným žadatelem.

ČTc nereaguje

ČTc zvolil taktiku zdržování, která se mu nakonec vyplatila. Velkoobchodní nabídka nebyla zveřejněna ani v prosinci a přitom nedošlo k porušení žádných pravidel. Vysvětlení dává 3 odstavec paragrafu 102 telekomunikačního zákona, který již naštěstí od nového roku pozbyl platnosti. Protože bylo rozhodnutí ČTÚ učiněno po zákazu služby IOL Platinum ve správním řízení, stačilo ČTc pouze podat na toto rozhodnutí žalobu. Samotné podání této žaloby stačilo, aby rozhodnutí ČTÚ pozbylo právních účinků.

Mlynář nastupuje

Dlouhé tahanice okolo ADSL a neochota najít konsensus v dané věci namíchly i ministra informatiky Vladimíra Mlynáře. Ten dal koncem ledna tohoto roku vedení ČTc měsíční ultimátum na dohodu s alternativními operátory o podmínkách nabízení vysokorychlostního Internetu ADSL. Vzorovou nabídku měl Telecom zveřejnit v únorovém telekomunikačním věstníku, což také splnil (bod 41). Ovšem zajímavé je, že telekomunikační zákon se vždy zmiňuje o referenční nabídce propojení, litera zákona žádnou referenční nabídku připojení, jak nám ji představil ČTc, nezná.

Současná nabídka

Na stránkách ČTc se finální podoba velkoobchodní nabídky objevila 10. února. O cenách a o tom, že neexistuje dostatečný prostor pro tvorbu konkurenčního prostředí, se toho napsalo již hodně. Pokud si chce někdo porovnat velkoobchodní ceny s cenami pro koncové zákazníky, může si udělat obrázek sám.

Světlé zítřky

Toto rozhodnutí ČTÚ by nám mohlo naznačit další kroky. Koncem února požádal ministr informatiky Vladimír Mlynář ČTÚ o vypracování srovnávací studie cen služby ADSL v mezinárodním měřítku. Ve stejnou dobu se kritickým způsobem na stranu ČTc vyslovil i ČTÚ s tím, že hodlá využít svých pravomocí. Bohužel nevím, kolik alternativních operátorů si toho všimlo a stejně jako Czech On Line, který ani na tyto gesta nečekal, a podalo žádost o propojení sítí s využitím ADSL. Za poslední napomenutí, které má možná ČTc něco naznačit, se dá považovat nedávná pokuta od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za loňskou nabídku ADSL připojení pod názvem IOL Platinum.

Nyní budou ale určitě následovat další operátoři s žádostmi o propojení a budou se dít zajímavé věci, ale nerad bych předjímal. Vývoj celé kauzy budeme sledovat a přinášet další informace.

Diskuze (23) Další článek: Neohlášený Celeron 2,3 GHz na českém trhu

Témata článku: Bit, Platinum, Prázdniny, Propojení, Důležitý krok, Lin, Zajímavý krok, Stejný úřad, Stejná kvalita


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku