Czech On Line prodán za rekordní sumu

Rekord v prodeji poskytovatelů Internetu drží Czech On Line, který byl s definitivní platností prodán rakouskému telekomunikačnímu operátoru Telekom Austria.
Rekord v prodeji poskytovatelů Internetu drží Czech On Line, který byl s definitivní platností prodán rakouskému telekomunikačnímu operátoru Telekom Austria.

Cena tuzemského internetového providera, kterého vlastnil Fond rizikového kapitálu DBG Osteuropa-Holding se vyšplhala na úctyhodných 220 miliónů amerických dolarů, což je v přepočtu téměř 8,5 miliardy korun. Jedná se o doposud největší obchodní transakci na internetovém trhu v regionu střední a východní Evropy.

Tato transakce byla oznámena již v půlce dubna, ale k definitivnímu uzavření transakce bylo ještě třeba dokončit následné audity ze strany kupujícího a běžné schvalovací procedury antimonopolních úřadů v České republice a v Rakousku.

V rámci fondu DBG jde o výrazný finanční přínos, ten spravuje dle firemních údajů více než 90 miliónů německých marek, je tedy jisté, že 220 miliónů dolarů tyto informaci výrazně poupraví. Fond DBG je tvořen čistě subjekty ze zahraničí, přičemž největším investorem fondu je Deutsche Bank.

Pro DBG je přitom ziskovost tohoto obchodu opravdu pozoruhodná, v roce 1998 koupil Czech On Line za tehdy rekordních 7 miliónu dolarů. Pochopitelně do Czech On Line následovaly další investice, ale Telekom Austria získal Czech On Line za 30násobek ceny z roku 1998. Fondu rizikového kapitálu DBG tedy v tomto případě riziko opravdu vyšlo. Telekom Austria touto masivní investicí ukazuje, že na českém trhu nehodlá hrát rozhodně druhé housle a očekává, že i tato vysoká pořizovací cena bude v konečném důsledku výhodnou investicí.

Váš názor Další článek: Thomson již i s vlastním MP3/CD přehrávačem

Témata článku: Definitivní uzavření, Pro, Tuzemský obchod, REK, Transakce, Rakousko, Lin, Deutsche Bank, Rekord, Řek, Milión dolarů, Czech, Austria