Czech On-line opět prodán

Společnost Czech On Line, provozovatel populárního Internetu zdarma (Video On Line, VOL, Volného), byla opět prodána.
Není tomu tak dávno, co i na Živě proběhla zpráva o prodeji společnosti Czech On Line, známé jako poskytovatele prvního českého Internetu zdarma, populárního Video On Line, VOL nebo chcete-li Volného. Kupcem byl fond rizikového kapitálu, společnost DBG Osteuropa Holding. Včera byla vydána tisková zpráva, která potvrzuje, že tento fond prodal 100 % podíl v Czech On Line rakouské telekomunikační společnosti Telecom Austria. Kupní cena nebyla zveřejněna, ale dá se předpokládat, že nebyla nejmenší. Ostatně fondy typu DBG Osteuropa Holding nemají v popisu práce ztrátové investice. Stačí se podívat na investory tohoto fondu - Deutsche Bank, Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Mitsubishi Corp. a další. Sice obry, kteří mají dost peněz na rozdávání, ale ne na rozhazování.

Co tento krok znamená? Tak především dobrou zprávu pro investory. Říká mimo jiné to, že na českém telekomunikačním a potažmo na internetovém trhu se vyplatí investovat i něco jiného, než je rizikový a hlavně krátkodobý kapitál. Můžeme očekávat, že tato investice přitáhne i další váhavce, kteří u nás pořád ještě vidí džungli. Záleží ovšem na zprostředkovatelích investic, jak tento krok využijí.

Znamená to ale i další věc - i když všichni v Evropě jásají nad liberalizací trhu, ve skutečnosti do těch sympatických, tzv. nezávislých společností vstupují monopolisté, od který by si doma "interneťák kůrku nevzal". Je to sice pěkné, být populární (=tvářit se jako jiný než místní telekomunikační monopol), ale peníze skutečně leží ve velkých Telekomech, které měly spoustu let času na budování infrastruktury a finančních zásob na horší časy. Nicméně tyto "polepšené" monopoly se chovají tržně, v zahraničí k nepoznání od domácí scény a koneckonců prospěšně pro celý dnešní evropský Internet, tak proč je odmítat.

Proč ale telekomunikační společnost kupuje internetového poskytovatele, které navíc ze svých zákazníků nevidí ani korunu? To možná neví ani ony kupující společnosti, s největší pravděpodobností ale počítají s tím, že takovým zákazníkům později prodají svoje služby. Zatím je předčasné hodnotit úspěšnost tohoto předpokladu, je na to brzy. Přejme jim, aby tyto předpoklady vyšly, protože v opačném případě na tom ztratí celý Internet.

A otázka poslední - co tímto krokem získají uživatelé Volného? Vůbec nic, snad kromě pocitu, že se o ně stará společnost se silným partnerem v zádech. Snad se zkvalitní služby Volného, snad konečně zprovozní národní verzi tarifu Internet 2000 - budete se moci připojit skutečně na každé mítině, kde jsou telefonní dráty. Maximálně ti nacionálněji založení se budou moci přít, jestli je nyní lepší přejít k nizozemského, dánskému nebo rakouskému Internetu zdarma, případně jestli si nepočkat na náš milý monopolní a zatím skutečně Český Telecom, jehože divize Internet On Line se také chystá k Internetu zdarma. A já osobně bych tento krok očekával už brzy, možná dříve, než se nadějeme. Ostatně, ono už i dnes při troše nepohodlí lze využívat služeb IOL zdarma, bez jakýchkoliv omezení, po celé ČR.

Diskuze (11) Další článek: Tak jaký byl Březen?

Témata článku: Video, Internet, Stará společnost, Lin, Monopoly, Krok, Holding, Deutsche Bank, Mitsubishi, Austria


Určitě si přečtěte

Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5