E-shopy

CZC.cz jde příkladem. Ruší falešné slevy a u produktů uvádí historii cen

Od 28. května 2022 by měla v zemích EU platit nová směrnice 2019/2161 o ochraně spotřebitele, která mj. reguluje, jakým způsobem mohou obchody inzerovat slevy. CZC.cz nečeká a nová pravidla zavádí již nyní.

80% slevy patří do minulosti. Zákazníky nezajímá, o kolik se produkt zlevnil oproti doporučené maloobchodní ceně, ale chce vědět, kolik ušetří oproti běžné ceně. Zároveň chce mít jistotu, že naše výpočty jsou férové a transparentní. Proto teď CZC.cz dává zákazníkům nástroje, se kterými si naši poctivost mohou ověřit,” říká obchodní ředitel CZC.cz Tomáš Pilský.

V detailu produktů již obchod neukazuje procentuální výši slevy, ale absolutní ušetřenou částku. Má tam i dva nové odkazy. Transparentní historie cen ukáže, kolik produkt stál v posledních 30 dnech. Z nejnižší ceny za poslední měsíc se také vypočítává ona sleva. Uživatelé si ale na grafu mohou zobrazit také historii cen od začátku prodeje. Obdobnou funkci nabízí i nezávislý Hlídač shopů, který kontroluje ceny (a slevy) ve zhruba 20 obchodech. CZC ostatně s Hlídačem spolupracoval.

Nově uváděné slevy na CZC.cz počítané z nejnižší ceny za posledních 30 dní jsme zkontrolovali vůči našim datům a v naprosté většině případů se přesně shodujeme. Zároveň velice vítáme tuto iniciativu CZC.cz, která směřuje přesně k tomu, co je naším cílem. To znamená férové uvádění slev u všech produktů, které budou počítané podle jasných pravidel. Je skvěle, že můžeme s e-shopy pravidla konzultovat a pokusit se je sjednotit,“ uvádí Jakub Balada z Hlídače shopů.

Druhý odkaz se pak jmenuje Férová cena, ale někdy tam místo něj bude stát Levnější než ufouni. CZC.cz pod ním ukazuje, kolik daný produkt stojí u jeho největší konkurence, tedy Alzy. Vedle se dokonce nachází formulář, skrz který CZC.cz individuálně sníží cenu podle vybraných obchodů. Nelze ale vybrat libovolné, v seznamu jsou: Alza, Datart, Electroword, Kasa, Smarty, MP, T.S.Bohemia, Okay, Mironet, Softcom a Mall. U některých produktů ale odkaz Férová cena chybí, zřejmě kvůli tomu, že automat nenašel stejnou položku v katalogu Alzy.

Diskuze (72) Další článek: Jak psát, posílat a přijímat SMS na počítači

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,