Cyklotrasy: pravý software pro cyklisty

Jízdní kolo umožňuje vybít přebytečnou energii o dovolené a zároveň poznat zajímavá místa. Tento ekologický dopravní prostředek pomáhá svého majitele udržovat v kondici. Pokud už vás nebaví jezdit stále stejnou trasu a marně hledáte tipy na zajímavé výlety, vyzkoušejte program Cyklotrasy. Možná budete překvapeni, co lze s kolem podniknout.

 Plusy / minusy
 + možnost vlastních tras
 + výškové profily
 – omezení zkušební verze 

Čas od času můžete na internetu narazit na opravdu zajímavý program s originálním námětem. Po všemožných evidencích čehokoli je to velmi příjemné. Netradiční spojení cyklistiky a počítače nabízí program Cyklotrasy, který umožňuje elektronické plánování cyklistických tras. Nabízí plánování trasy, vyhledávání zajímavých míst, itinerář, deník, mapy, grafy a mnoho dalšího.

Vytvořte si vlastní trasy

Po spuštění programu máte možnost zvolit si oblast, do které se chcete na kole vydat. Trasy jsou rozděleny na Českou republiku a Slovensko. Názvy oblastí většinou odpovídají horským oblastem (Krušné hory, Beskydy, Krkonoše…) a okolím velkých měst (Okolí Brna, Havlíčkobrodsko, Královehradecko…).

Klepněte pro větší obrázek

Cyklotrasy nabízí oblasti v Česku a na Slovensku

Ke každé oblasti program zobrazí informace o poslední aktualizaci, číslo papírové cyklomapy od SHOCartu, počet míst, cest, objektů, fotografií a textů. Dodávané oblasti je možno aktualizovat pomocí souborů vystavených na webu. Aktualizace jednotlivých oblastí se objevují téměř pravidelně, jsou zcela zdarma a jejich instalace je poměrně jednoduchá. Uživatel si také může vytvářet své vlastní oblasti.

Jakmile máte mapu vybrané oblasti zobrazenu, můžete se pustit do prohlížení. Podobně jako u internetových map je zde k dispozici zvětšování a posun pravým tlačítkem. Pokud jste ještě nikdy cyklistickou mapu neviděli, budete na chvíli zaskočeni její odlišností od běžných map.

Klepněte pro větší obrázek

Cyklistické mapy nejsou jako mapy pro motoristy

Aby byla práce s programem pohodlnější, můžete si místa pro trasu vybírat z abecedně seřazeného seznamu. K dispozici je i vyhledávání. Vybrané místo program dovede zaměřit na mapě. Pokud vás zajímají podrobnosti, například o nějakém hradu, můžete si je zobrazit v samostatném okně. Každé místo má své označení a důležitost. Přejezd přes bezvýznamný most vás jistě nebude zajímat tolik, jako pohled na přírodní památky.

Podrobnosti o místu i úseku cestě

U vybraného místa je také uvedena nadmořská výška a zeměpisné souřadnice. Vložit si můžete krátkou poznámku. U některých míst je k dispozici také doprovodný text spolu s fotografií. Bohužel to není pravidlem a tak se s obrázky míst na své trase setkáte spíše výjimečně. Ovšem díky neustále probíhajícím aktualizacím lze očekávat, že autor zajímavé informace časem doplní.

Klepněte pro větší obrázek

U některých míst na trase najdete i doprovodné texty a obrázek

Podrobné informace jsou k dispozici jak pro vybraná místa na mapě, tak pro jednotlivé úseky cesty. V okně s podrobnostmi se zobrazuje začátek a konec cesty, její délka, typ (např. pro pěší), barva turistického značení, sportovní značení a grafické znázornění tvaru. Opět nechybí zeměpisné souřadnice. Zajímat vás bude také profil trasy, tedy měnící se nadmořská výška.

Klepněte pro větší obrázek

Informace o cestě nepodceňujte

Díky deníku můžete později vzpomínat na náročné kilometry

Jakmile máte vybrána místa, která chcete na své trase navštívit, program vygeneruje graf – výškový profil trasy, ve kterém uvidíte délku trasy v kilometrech a především měnící se nadmořskou výšku. Snadno tak poznáte, zda zvolená trasa není pro vás a váš bicykl příliš náročná. K dispozici je samozřejmě itinerář, který budete potřebovat k tomu, abyste zbytečně nebloudili. Přehledná statistika vám spočítá celkovou délku trasy, úseky na cestách pro pěší, lesních cestách, nebo silnicích. Sdělí vám souhrnnou délku stoupání a klesání, maximální a minimální výšku a další zajímavosti.

Klepněte pro větší obrázek

Přehledná statistika se hodí vždy

Zajímavý je deník, ve kterém si můžete evidovat podniknuté trasy. Zapsat si můžete datum, název trasy, vzdálenost, průměrnou rychlost, přidat můžete poznámku a symbol počasí. Deník je propojen s výškovým profilem trasy.

Klepněte pro větší obrázek

Do deníku můžete zaznamenat i počasí

Zkušení a vytrvalí cyklisté, kterým běžné trasy nestačí, mohou naplánované trasy pospojovat dohromady. V nabídce si zvolíte některou z oblastí a program vám zobrazí známé trasy. Ty pak můžete přidávat k sobě a vytvořit si například několikadenní plán na cyklistický výlet. Naplánované trasy je možno vytisknout nebo exportovat do obrázků a HTML souboru.

Klepněte pro větší obrázek

Spojování tras je určeno náročnějším cyklistům

Za mapy se platí, za aktualizace nikoliv

V nastavení programu si můžete přizpůsobit barvy v grafu s výškovým profilem, přepočet kilometrů na obrazovkové body, zobrazování míst na mapě, použitá písma aj. Ovlivnit můžete vyhledávání, a sice tím způsobem, že určíte, které povrchy cest a značení budou ve vyhledávání použity.

Jako správný program, který pracuje s mapami, vám Cyklotrasy umožní upravovat nebo přidávat nová místa do vybrané oblasti. Přidávat můžete také další cesty, případně zajímavé objekty na trase.

Klepněte pro větší obrázek

Nová místa přidáte velice snadno

Cyklotrasy jsou povedený program za příznivou cenu. Potěší i časté a zdarma dostupné aktualizace oblastí. Autor zvolil podle mého názoru poněkud nešikovný způsob, jakým nabízí vyzkoušení programu. Ve velmi krátkém intervalu je zobrazován dialog upozorňující na registraci a vyžadující opsání několikaciferného čísla, které vám umožní opět několik chvil s programem pracovat.

 Cyklotrasy 2.06
 elektronické plánování cyklistických tras
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  Stanislav Ubík
 web  www.cyklotrasy.info
 cena  238 Kč za program s jednou mapu oblasti, každá další oblast 69 Kč 
 operační systém   Windows 9x/2000/XP

Diskuze (26) | Apple Powerbook v plamenech!

Témata článku: Software, GigaMania, Cyklista, Zajímavé místo, Nadmořská výška, Krátká vzdálenost, Cesta, Krušné hory, Vybraná oblast, Deník, Přehledné znázornění, Lesní město, Bicykl

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší