Virtuální realita | CES 2019

Cybershoes jsou boty pro chůzi ve virtuální realitě. Jenže musíte u chození sedět [CES]

V listopadu minulého roku jsme psali o tom, že si Google patentoval speciální druh bot, respektive podložek pod boty, které jsou určené pro simulaci chůze ve virtuální realitě. Na veletrhu CES byly k vidění „Cybershoes“, které vychází ze stejného konceptu, ale jsou funkčně jednodušší.

Cybershoes jsou nasazovací „boty“, které se připevní na nohu jedním rychloupínacím páskem. Na spodní straně mají pouze jediný otočný válec, který je umístěn přibližně uprostřed nohy, vše okolo je pouze zaoblená kluzká plocha.

Z této konstrukce samozřejmě vychází omezení - při používání musíte sedět. To je hlavní rozdíl od patentu Googlu, který počítá s více kolečky s kontrolovanou rychlostí, díky čemuž je lze používat ve stoje.

Cybershoes jsou ale oproti tomu reálným produktem, který bude brzy v prodeji (zatím je dostupný vývojářský kit). Systém funguje poměrně jednoduše - když sedíte, klasicky „šoupete“ o podlahu, čímž roztáčíte daný válec, což se zpětně převádí do příkazu pohybu v jakékoli hře. Tímto způsobem lze upravovat rychlost a můžete tak ve hře třeba i běhat.

Jednou z výhod je takřka neomezená kompatibilita - rychlost rotace válce se namapuje ve stylu univerzálního analogového ovladače a páčky, takže lze Cybershoes používat více méně v jakékoli hře. Pro dokonalý zážitek jsou ale nutné mírné optimalizace, takže zatím je k dispozici kompatibilita s HTC Vive, Oculus a hrami jako Doom VFR, Fallout. 4 VR, Onward, Pavlov, Minecraft, Skyrim nebo Arizona Sunshine.

Abyste se ale mohli pohybovat všemi směry a otáček se snadno i kolem vlastní osy, je součástí balení i jednoduché sedátko na tyčce s kulatou podložkou, která má povrch optimalizovaný právě pro tyto boty. Cena u předběžné objednávky na Kickstarteru byla 150 eur, tedy kolem čtyř tisíc korun.

Diskuze (7) Další článek: Nový monitor Samsung SR75 vůbec nepřekáží na stole [CES]

Témata článku: Google, Virtuální realita, Minecraft, CES 2019, Pohyb, HTC Vive, Oculus Rift, Kickstarter, HTC, Podložka, Euro, Boty, Sed, Spodní strana, Virtual, Chození, Pavlov, Arizona, Chůze, Hlavní rozdíl, Minulý rok, Válec, Kompatibilita, Vývojářský kit, Realita


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11