CyberKit 2.5: Monitorování sítě a Internetu zdarma

V úterním článku o Internet Tools jsme představili velice zajímavou aplikaci pro monitorování sítě a Internetu. V diskuzním fóru se objevily hlasy poukazující na údajně srovnatelný program CyberKit belgického autora Luc Neijense, který je nabízen zcela zdarma. Podrobili jsme tedy tuto utilitu malému redakčnímu testu.
Podobně jako software OstroSoftu je i CyberKit sada nástrojů určená pro všechny verze operačních systémů Windows. Její součástí jsou: Ping, Traceroute, Finger, Whois, NSLookUp, synchronizace času, skener portů, NetInfo, nástroj pro kontrolu e-mailové schránky a několik dalších. Zatím poslední ostrá verze nese číslo 2.5 (případní zájemci si mohou vyzkoušet i betaverzi 3.0).

Instalace

Po stažení je soubor nejprve nutné dekomprimovat do dočasné složky a následně spustit soubor Setup.exe. K dispozici jsou tři varianty instalace: typická, kompaktní a uživatelská (poslední dovoluje volit komponenty, jež mají být nainstalovány: programové soubory, soubory nápovědy a databáze). Při maximální konfiguraci přijdete zhruba o 767 KB místa na pevném disku.)

Trocha teorie

V minulém článku jsme si mírně nastínili principy jednotlivých funkcí. Protože při práci s těmito programy přijdete do kontaktu s celou řadou mnohdy neznámých termínů, vysvětleme si některé z nich poněkud podrobněji.
  • Ping - diagnostický nástroj kterým můžete zjistit, zda je vzdálený počítač (například www server) dostupný. Přes protokol ICMP (Internet Control Message Protocol) posílá malé datové pakety s požadavkem na odezvu, na které vzdálený server reaguje odesláním odpovědi, čímž potvrzuje svou funkčnost. Měří se doba odezvy, ztrátovost a poškození paketů.
  • Traceroute - diagnostický nástroj podobný Pingu. Používá stejný protokol, přes který zasílá pakety na vzdálený počítač. V hlavičce protokolu zasílá tzv. TTL (Time To Live) k zjištění cesty kterou pakety prochází. Traceroute tedy poskytuje výpis všech počítačů, přes která musí data projít, než se dostanou na cílový počítač a dobu jejich odezvy.
  • Finger - typicky unixovská utilita dovolující zjistit kdo je přihlášen k danému počítači. Kromě jiného umí zobrazit obsah .plan souboru, který je umístěný v kořenovém adresáři uživatele, na jehož počítač je vystaven požadavek. Obsah tohoto souboru může uživatel modifikovat. Někteří provideři tento protokol z bezpečnostních důvodů nepodporují.
  • WhoIs - se používá k dotazování internetových databází obsahujících informace o doménových jménech. Tyto informace obsahují jméno, adresu a kontakt na toho, komu doména patří. Tímto způsobem lze například zjistit, zda je ta která doména volná k případné registraci.
  • NSLookUp - umí zjistit IP adresu a jméno počítače přímo z DNS serveru. Na požadavek vypíše IP adresu a seznam všech jmen. Tato utilita bývá používána administrátory pro zjištění správné funkce DNS serveru.
  • QoD (Quote Of the Day) - dokáže zobrazit citát z tzv. "quote serveru". Tyto servery se občas vyskytují na lokálních sítích, jejich nalezení na Internetu je však poměrně složité.
  • Time synchronizer - dokáže zjistit čas na serveru a nastavit podle něj systémový čas počítače, na kterém je spuštěn. Velice dobré jsou pro tyto účely servery s atomovými hodinami zajišťujícími takřka absolutní přesnost.
Klepněte pro větší obrázek

Jak program pracuje?

Jednotlivé funkce jsou samostatně rozdělené na devět záložek. Pro každou funkci lze pomocí přepínačů, zatržítek a roletkových menu nastavit prakticky všechny dostupné parametry. Na rozdíl od softwaru OstroSoft Internet Tools není bohužel možné spouštět více služeb současně.

Zajímavé jsou integrované funkce NetScaner (umí testovat počítače se zadanými IP adresami, skenovat jejich porty a zjišťovat jaké služby na nich běží, zjišťovat jména počítače a testovat zkoušet jejich dostupnost) a DBScanner (proskenuje databázi winsocku na dostupné služby a protokoly. Tuto funkci můžete použít k zjištění, zda je winsock dostupný a zda pracuje správně).

Součástí je také notifikátor doručené pošty s nastavitelnou délkou periody kontroly schránky, který při doručení zprávy umí přehrát vybraný zvuk ve formátu WAV, zobrazit ikonu v system tray, případně upozornit dialogovým oknem. Výhodou je také podpora více účtů, takže lze tímto způsobem kontrolovat více schránek současně.

Zmiňme ještě funkci KeepAlive, udržující připojení k síti v aktivním stavu. V případě potřeby lze tuto funkci nastavit tak, aby v pravidelných intervalech synchronizovala systémový čas podle vybraného serveru.

Hodnocení

Ve srovnání s produktem OstroSoftu je CyberKit o něco slabší především co se týká uživatelského komfortu a škály poskytovaných funkcí. Na druhou stranu poskytuje prakticky vše potřebné v jednoduchém rozhraní a svým provedením bude blízký spíše profesionálům z řad správců sítí a systémových administrátorů. Velkým plusem v hodnocení je nulová cena. Záleží tedy jen na vás, zda se rozhodnete pro první nebo druhý produkt - každý má své klady i zápory a oba poskytují všechny nezbytné funkce.

Upozornění

Funkce WhoIs a Finger mají podporu firewallů, pro ostatní funkce, jako je Ping či Traceroute můžete počítat s podporou lokální sítě. Pokud jste připojení za firewallem, musí být tento firewall nakonfigurován tak, aby propouštěl ICMP zprávy. V případě problémů kontaktujte svého systémového administrátora.
Licence: Postcardware (za používání programu pošlete autorovi pohlednici)
Minimální požadavky: Windows 98/NT/2000 (pro Windows 95 je nezbytné nainstalovat upgrade WinSocku alespoň na verzi 2.0) a síťové připojení prostřednictvím protokolu TCP/IP (LAN nebo Internet). Pod Windows 2000 a NT je nutné mít administrátorská práva.
Webová stránka: http://www.cyberkit.net
Download, Velikost: 943 KB
Váš názor Další článek: Superrychlý disk WD-1000BB-SE

Témata článku: Internet, Windows, Whois, Monitory, Síť, Systémová schránka, Ping, Dostupná síť, Dostupné funkce, M/s, Druhý produkt, Stejný protokol, Vybraný zvuk, Monitorování, Dostupný soubor, Složitý způsob, Vzdálená instalace, Pingu, Blízký parametr, Poslední betaverze


Určitě si přečtěte

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 34

David Polesný
VánoceNotebooky
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5