Bezpečnost | Česko

CyberCon 2017: Český e-gov je katastrofa a závody v kybernetickém zbrojení jsou již v plném proudu

  • Do Brna se sjeli experti na kybernetickou bezpečnost
  • Kritizovali český e-gov a nekompetentní lídry
  • Studená kyberválka zítřka je realita
CyberCon 2017: Český e-gov je katastrofa a závody v kybernetickém zbrojení jsou již v plném proudu

V brněnském univerzitním kině Scala se v těchto dnech koná možná jedna z nejzajímavějších tuzemských konferencí letošního podzimu, do prostoru hluboko pod zemí, který ostatně tak trochu připomíná protijaderný kryt, nebo hackerské doupě, se totiž sjeli experti na kybernetickou bezpečnost.

Konal se zde v pořadí již třetí ročník CyberCon Brno, přičemž volba města nebyla náhodná, pár kilometrů odtud totiž nejprve sídlilo Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost (NCKB) při NBÚ, které se letos v srpnu proměnilo v samostatný Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který byl také organizátorem celého setkání.

Klepněte pro větší obrázek
Návštěvníci se noří do hlubin podzemní Scaly

Autoritu nám podlamuje i prezident

Státní experti na kybernetickou bezpečnost to nemají jednoduché. Ačkoliv podle zákona č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti a jeho úpravy 205/2017 Sb. má úřad šířit především bezpečnostní osvětu, provádět výzkum a vývoj a skrze vládní CERT čelit nejrůznějším kybernetickým hrozbám, na CyberConu si poměrně otevřeně povzdechli, že jejich autoritu podlamuje sám vrchní velitel ozbrojených sil České republiky. Krátce poté se na obrovském plátně podzemního kina zobrazil o všem vypovídající snímek článku z únorových Lidovek.

Klepněte pro větší obrázek
Podobný snímek byl součástí úvodní keynote konference CyberCon (Zdroj: Lidovky.cz)

Řečníci z NÚKIB a dalších složek kybernetické obrany státu nenechali niť suchou ani na českém e-governmentu, který ostatně i podle nedávno publikované statistiky OECD patří k těm naprosto nejhorším mezi členskými zeměmi.

Stupňující se útoky v minulých letech a úniky dat třeba z Ministerstva zahraničních věcí ČR zároveň podle řečníků ukazují na zastaralý a mnohdy naprosto katastrofální pohled na kyberbezpečnost, kdy se mnohé státní instituce i soukromé firmy domnívají, že „stačí nahodit firewall a antivir“ a nejedna stále lpí na Windows XP, jejichž schopnost čelit současným atakům je spíše parodická „a (XP) dělají vše proto, aby svůj vlastní firewall před uživatelem co možná nejlépe skryly,“ podotkl Roman Pačka z NÚKIB a dodal, že trendem letošního roku je obrana s prvky strojového učení a A.I. O to se pokouší třeba brněnský GreyCortex.

Slabým článkem kybernetické bezpečnosti jsou běžní smrtelníci

Všichni řečníci se nicméně shodli, že sebelepší mechanizmy obrany jsou naprosto k ničemu, pokud je nejslabším článkem řetězce samotný uživatel, jeho slabé heslo a předvídatelné vzorce chování. I proto by měl NÚKIB po vzoru americké NSA, kterou si zbytečně spojujeme jen s aférami okolo odposlechů, především vzdělávat. Vzdělávat úřady, firmy, ale koneckonců i občany.

Závody v kybernetickém zbrojení se už rozjely na plné plyn.

Kybernetická bezpečnost státu přitom bude stále důležitější i s ohledem na hybridní vedení boje na elektronické půdě. Jak totiž zmínili další přítomní řečníci během prvního dne konference, k čemu vám bude špičková armádní výzbroj pro konvenční obranu, když vás nepřítel rozloží zevnitř.

Ukrajinské volby jako příklad kyberválky zítřka

Jako příklad posloužila analýza hackerských útoků na ukrajinské volby v roce 2014 od dalšího představitele NÚKIB Petra Novotného. Útočníci nejprve krátce před volbami pronikli do hlasovacího systému, který se podařilo obnovit ze zálohy, posléze byl objeven malware v síti tamní centrální volební komise, přičemž Ukrajina tajila, co způsobil, a nakonec přišel tradiční DDoS a hromada defacementů – fiktivního obsahu na oficiálních stránkách, které krátce sdělovaly, že zvítězí představitel krajní pravice Dmytro Jaroš.

Dodnes není jasné, kdo za útokem stál, viník se totiž zpravidla odhaduje hlavně podle toho, kdo byl jeho cílem. Zde se nabízelo především Rusko, jehož televizní stanice využily fiktivní informace na stránkách volební komise k tomu, aby ruská veřejnost nabyla dojmu, že v sousední zemi dojde k vítězství fašistů.

Podobný hackerský útok tedy nejen že zkomplikuje práci úřadů, ale podkope i jejich důvěryhodnost a může měnit i veřejné mínění v sousední zemi dle potřeb a zájmů těch, kteří do útoku investovali své prostředky.

Kdo vydá rozkaz ke stisku ENTER?

Na konferenci vystoupil v pečlivě vyžehlené uniformě také plk. gšt. Ing. Miroslav Feix z Ředitelství speciálních sil, který poukázal na některé přetrvávající mezery ve výkladu kompetencí jednotlivých institucí a vše odlehčil slovy, že vlastně není jisté, „kdo bude mít právo k tomu, aby ajťákovi u počítače dál povel zmáčknout ENTER“ ke kybernetickému protiútoku.

A skutečně, zatímco příkaz třeba k sestřelení letadla je v našich podmínkách spíše teoretický a k něčemu podobnému bez vypuknutí horkého konvenčního konfliktu dost možná nikdy nedojde, kybernetická válka a tedy i ofenzivní kybernetické operace jsou zcela reálné. Mohou porazit protivníka stejně jako ty konvenční, a přitom jsou mnohem rychlejší a levnější.

Kyberzbraně nemusíte kupovat přes TOR. Seženete je na Alibabě

Ano skutečně, třeba takzvané IMSI catchery, což jsou krabičky pro útoky typu MITM v mobilní síti. IMSI catcher může odposlouchávat hovory a další data, lokalizovat telefony a to vše za pár set až tisíc dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
IMSI catcher může posloužit k MITM odposlechu mobilní sítě. Podobně jako paketový sniffer na routeru v síti LAN.

Plošné odposlechy jsou nesmysl

V panelové diskuzi vystoupili také expert na online propagandu Viktor Paggio a Benedikt Vangeli z nově vytvořeného Centra proti terorismu a hybridním hrozbám (CTTH), který si posteskl, že jeho úřad vznikl v pravý čas a od prvního dne čelil dezinformačním atakům včetně twitterového účtu mluvčího Prezidenta ČR.

Začalo velké zbrojení. Všichni se připravují na studenou i horkou kyberválku

Všichni se při dotazech z publika shodli na tom, že jedinou obranou státu proti hybridním hrozbám je vzdělávání veřejnosti v oblasti kritického myšlení a práce s informacemi, v žádném případě jakékoliv blokace a cenzurní praktiky.

Zajímavým příkladem může být třeba Finsko, jehož lokální verze ruského propagandistického Sputniknews zcela selhala a provozovatel jej později zrušil. Mimo jiné i proto, že Finové disponují dobrou znalostí více jazyků a umějí kriticky pracovat s informacemi na internetu.

Stejně tak všichni odmítli plošné odposlechy a množící se nápady na faktický zákaz šifrování (zejména end-to-end šifrování), které někteří obhajují efektivnějším bojem proti terorismu. Tyto praktiky by byly podle expertů na kybernetickou bezpečnost naprosto kontraproduktivní a v rozporu s demokratickou společností a tento názor doprovodil na plátně mem o tom, že jestli Čína svým velkým firewallem něco opravdu dokázala, tak je to edukace mnoha jejích občanů používat proxy a VPN.

Diskuze (9) Další článek: Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Témata článku: Bezpečnost, Čína, Hacking, Windows XP, Brno, Česko, Rusko, VPN, Strojové učení, Únik dat, NSA, NÚKIB, eGovernment, Odposlech, Finsko, Vrchní velitel, Podobný hack, Expert, První den, Podobný snímek, Lidovka, Hybrid HR, Plný proud, Národní centrum, Televizní stanice


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 126

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 75

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11