ČVUT získalo zdrojový kód Windows NT Server 4.0

Společnost Microsoft předala Fakultě elektrotechniky ČVUT zdrojový kód operačního systému Windows NT Server 4.0.
Společnost Microsoft předala Fakultě elektrotechniky ČVUT zdrojový kód operačního systému Windows NT Server 4.0 se slovy, že si je vědoma důležitosti odborného vzdělávání v oblasti informačních a komunikačních technologií, a proto akademickým institucím poskytuje podporu a spolupráci. To začalo platit i pro oblast zdrojových kódů.

Po devítiměsíčním oboustranném jednání byla podepsána smlouva mezi Fakultou elektrotechniky ČVUT v Praze a společností Microsoft o poskytnutí zdrojových kódů pro operační systém Windows NT Server 4.0.

ČVUT je jednou ze 16 v Evropě
Fakulta Elektrotechniky ČVUT v Praze je jednou ze dvou univerzit ve střední a východní Evropě, která obdržela zdrojové kódy pro Windows NT Server 4.0 za účelem vývoje a výzkumu. V Evropě je pouhých 16 univerzit, ve Spojených státech jich je 42, se kterými společnost Microsoft tuto dohodu uzavřela. Tímto se dostává ČVUT v Praze do společnosti prestižních univerzitních institucí, jakou je např. Cambridge University v Anglii.

Zdrojové kódy poskytla firma Microsoft zdarma, produkty vzniklé výzkumem a vývojem zůstávají intelektuálním vlastnictvím výzkumné instituce. Licence na zdrojové kódy je poskytována celé instituci (nikoliv jednotlivým osobám), aby byl zajištěn široký interní přístup k těmto kódům. Tímto (neobvyklým) krokem dává společnost Microsoft najevo důvěru ve schopnosti a úroveň příjemců těchto zdrojových kódů, které umožňují provádění jakéhokoliv výzkumu a vývoje. Hlavně však má krok předání zdrojového kódu Windows NT 4.0 sloužit ke zvýšení připravenosti absolventů na nástup do zaměstnání. Absolventi se mají naučit orientovat, pracovat a vyvíjet v tomto stále častěji používaném síťovém operačním systému, a tím zvýšit svoji hodnotu na trhu práce.

Pomoc nebo boj s Unixem?
Firma Microsoft darovala zdrojové kódy na Windows NT 4.0, za dveřmi je však již operační systém MS Windows NT 5.0, který už asi bude něco téměř úplně jiného, než darovaný NT 4.0. Otázkou proto zůstává, zda uvolnění tohoto zdrojového kódu studentům v praxi opravdu pomůže. Zdrojový kód i toho nejnovějšího Linuxu mohou všichni, tedy i studenti, mít už dávno, od samého počátku zcela zdarma, a být neustále „in“, zatímco NT 4.0 se brzy stane téměř mrtvou záležitostí.

Zdá se tedy, že uvolnění zdrojového kódu Windows NT 4.0 je spíše další snahou Microsoftu zabít další hřebík do rakve ostatních operačních systémů, v tomto případě Linuxu, tedy především Unixu.

V každém případě ten, kdo se bude umět vyznat v něčem tak složitém, jako je zdrojový kód operačního systému Windows NT 4.0, bude mít opravdu na trhu práce zcela nepochybně obrovskou výhodu. Zvláště, když za suchým oznámením „znám zdrojový kód operačního systému“ dodá kouzelné slovo „Microsoft“. Noví odborníci mohou být skutečně ve firemním balení Microsoftu. Ostatní firmy však v tomto mají téměř rovnocenné možnosti.

Témata článku: Microsoft, Windows, ČVUT, Obrovský krok, Zdrojový kód, TomTom, Neobvyklý krok, Anglie, Zdroj, Kód, Cambridge

1 komentář

Nejnovější komentáře

  • Ing. Zdeněk Mihula 20. 4. 2001 18:48:08
    Jelikož jsem známý počítačový expert, mám zájem o jeden výtisk, než...
Určitě si přečtěte

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

iPhone nastupuje do důchodu. Apple už se připravuje na další éru

iPhone nastupuje do důchodu. Apple už se připravuje na další éru

** Apple představil zcela nový iPhone pro další „dekádu“, která je ale jeho poslední ** Trh se postupně překlopí na nový typ výpočetního zařízení ** Budoucností je chytrá nositelnost a brýle s rozšířenou realitou

14.  9.  2017 | Karel Javůrek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky