Historie | Mapy | Česko

ČÚZK zveřejnil letecké snímky částí republiky z padesátých let

Na mapovém portálu ČUZK se můžete nově podívat na letecké snímky z let 1952, 1956 a 1959. Pokrytí není celorepublikové a jedná se spíše o venkov mimo velká krajská města.  V každém případě stačí přiblížit nad označenou oblast, klepnout na puntík a letecký snímek se zobrazí v novém okně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mapový portál ČÚZK a pokrytí z roku 1952. Klepnutím na puntík zobrazíte konkrétní list

Mapový portál ČÚZK samozřejmě nabízí snímky i z dalších let a s různým pokrytím. Můžete se tedy podívat na oblasti Česka prakticky s ročním časovým rozlišením pro posledních cca 20 let.

Některá města v minulosti zveřejnila vlastní mapové sbírky. Obyvatelé Brna tak mají k dispozici kompletní letecké snímky od 50. let po současnost.

Klepněte pro větší obrázek
Mapový portál Brna s historickou leteckou mapou města od 50. let po současnost patří k těm nejpovedenějším v Česku, mezi jednotlivými lety totiž můžete pohled efektně prolínat.

Celorepublikové letecké snímky pak nabízejí i Mapy.cz, byť pro mnohem mladší období počínaje rokem 2003.  Hodí se tedy na srovnání výstavby v posledních dvou dekádách.

Klepněte pro větší obrázek
Letecké snímky na Mapy.cz
Diskuze (4) Další článek: Virgin Galactic bude připravovat astronauty na cesty na Mezinárodní vesmírnou stanici

Témata článku: Historie, Mapy, Česko, Brno, Kartografie, Letecký snímek, Krajské město, Česká republika, Puntík, Snímek, Portál, Část republiky, ČÚZK, Mapa, PokrytíYoutuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika
Snadná migrace disku. Jak přenést Windows na nový disk s Acronis True Image 2021

Snadná migrace disku. Jak přenést Windows na nový disk s Acronis True Image 2021

Chystáte se na výměnu pevného disku a nechce se vám znovu instalovat a nastavovat Windows a všechny aplikace? Poradíme, jak přenést systém se vším všudy.

Karel Kilián
Nakonec opravdu Windows 11. Microsoftu uniklo ISO a na světě jsou první screenshoty
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft