Čtyři vylepšení pro tablet

Již dříve jsme se podívali na zoubek novému grafickému tabletu Wacom Intuos A5. V recenzi byla zmíněna možnost použití řady různých vstupních zařízení, takže jsme si je vyzkoušeli také, a to právě ve spolupráci se zmiňovaným tabletem. A jak se jednotlivá pera a myšky osvědčily?
Již dříve jsme se podívali na zoubek novému grafickému tabletu Wacom Intuos A5. V recenzi byla zmíněna možnost použití řady různých vstupních zařízení, takže jsme si je vyzkoušeli také, a to právě ve spolupráci se zmiňovaným tabletem. A jak se jednotlivá pera a myšky osvědčily?

Pero bez tlačítek
První zastavení je věnováno variaci na základní pero. Tvarově jsou obě pera téměř identická. Stroke Pen má pouze hrot, ale zato je odpružený a má vůli 1,3 mm. Rozdíl mezi těmito dvěma pery je podobný jako v případě propisky a čínského pera. Při běžné práci ve Windows nebo Photoshopu pero využijete jen stěží. Jeho prostřednictvím máte v ruce vlastně myš s jediným tlačítkem. Je určeno spíše pro kreativní kreslení – je vhodné si jej v Painteru nastavit jako štětec. Pro inkoustová a kaligrafická pera nebo tužku je vhodnější tvrdý hrot.

Retuš po americku
Druhým perem je velmi zdařilá elektronická verze fixírky. Má tlakocitlivý hrot, elektronickou gumu, tlačítko a kolečko. Pero reaguje na úhel náklonu, tlak a pohyby kolečka. Bohužel prozatím není plně integrováno do Photoshopu – je třeba instalovat zásuvný modul. Úroveň přítlaku fixírky lze pohodlně kontrolovat pomocí kolečka. Při vhodném nastavení lze pero celkem bez problémů použít i jako náhradu myši. Rozhodně toto pero ocení všichni příznivci americké retuše.

Myš namísto pera
Jak si lze usnadnit přechod od myši k tabletu? Pero je přece jen prvních několik dnů na ovládání neobvyklé. A proč si nevypomoci myší? A nejedná se o myš ledajakou – 4D Mouse má 5 tlačítek a ještě kolečko s pevným středem. Významy lze jednotlivým tlačítkům přiřadit dle libosti – zcela klidně ji můžete proměnit v Microsoft Intellimouse. Ve Photoshopu můžete naopak kolečko používat ke zvětšování a zmenšování retušovaného obrázku. Pro přesnou práci s menu není myš zrovna ideální, o šablonách nemůže být ani řeč.

A přesná myš
Variantou pro přesné kreslení a modelování je Lens Cursor. Tvarově odpovídá výše zmiňované myši. Obdobně jako ona má 5 programovatelných tlačítek, pouze na boku chybí kolečko a je nahrazeno nitkovým křížem. Ten není umístěn napevno a lze jej natáčet dle potřeby – jste-li pravák tak doporučuji pootočit doleva. Bohužel v nejširším místě měl spodní okraj tabletu necelých 5 cm a při práci v dolní části tablet přepadával. Tablet sice nepřestal reagovat, ale při delší práci to pocítíte v zápěstí. Tento problém lze vyřešit nastavením spodní části tabletu vhodným kusem tvrdšího molitanu.
vstupní zařízení pro tablet
Wacom Intuos
Zdroj: Conquest, Praha
Telefon: (02) 67 19 31 00
Záruka: 2 roky
Stroke Pen
Cena: 3 390 Kč bez DPH
4 135 Kč vč. DPH
Parametry: váha 12 g, 1 024 úrovní přítlaku, odpružený hrot (vůle 1,3 mm), tlak potřebný k aktivaci 30 – 400 g
Airbrush
Cena: 4 990 Kč bez DPH
6 088 Kč vč. DPH
Parametry: váha 24 g, 1 024 úrovní přítlaku, kolečko (1 024 úrovní), tlak potřebný k aktivaci 30 – 400 g
4D Mouse
Cena: 3 990 Kč bez DPH
4 867 Kč vč. DPH
Parametry: váha 75 g, rozlišení 2 540 lpi, kolečko (1 024 úrovní, vystřeďování), 5 programovatelných tlačítek
Lens Cursor
Cena: 3 390 Kč bez DPH
4 135 Kč vč. DPH
Parametry: váha 72 g, rozlišení 2 540 lpi, přesnost 0,15 mm, 5 programovatelných tlačítek, otočný nitkový křiž
Zdroj: Computer 22/99
Váš názor Další článek: Dva tisíce obrázků

Témata článku: Windows, Microsoft, Gumy, Různé vstupy, Tab, Vhodný font, Peru, Přesné kreslení, Pero, CTY, Tablety, Váha, Airbrush, Váhy, Wacom, Tablety na Heureka.czŠmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

** Včera odpoledne Facebook postihl rozsáhlý výpadek ** Tentokrát jej experti pečlivě zmapovali ** Projdeme si ho krok za krokem a vysvětlíme jednotlivé etapy

Jakub Čížek
VýpadekFacebookSociální sítě
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy