Čtyři roky bezvýsledného soudění se s Microsoftem za námi – a dalších několik před námi

Operace byla úspěšná - pacient zemřel. I tak se dá hodnotit jeden z nejdelších soudních procesů v historii, jehož ukončení je od nás už několik let daleko „asi tři roky“.
Soudní proces „USA vs Microsoft“ nedávno oslavil čtyřleté výročí – čtyři roky trvajícího sporu, který zaměstnává armády právníků a který spotřeboval na straně Microsoftu (podle jeho vlastních informací) asi 600 mil. dolarů na nákladech a na straně žalobané jistě také zhruba tolik, aniž se dospělo k jednoznačnému výsledku – k finálnímu, neodvolatelnému rozsudku či osvobození. Právníci navíc tvrdí, že proces se může bez problémů táhnout dalších několik let – čímž se zcela vytratí smysl jakéhokoliv trestu. Vývoj v informačních technologiích jde tak rychle, že během několika let urazí půl generace: pokud by byl Microsoft nakonec potrestán za své hříchy v boji proti Netscape Navigatoru (zná dnes vůbec někdo tuto firmu a tento produkt?), je to podobné, jako kdybyste potrestali třicetiletého muže za to, že na obecné škole kouřil na záchodě: trest sice zůstane trestem, ale mine se účinkem.

Nechceme obviňovat americké ministerstvo spravedlnosti, že v soudu postupovalo tak, jak známe spíše z českých soudů, tedy pomalu a laxně, ba právě naopak: případ je neobyčejně komplikovaný a americká justice postupovala tak, jak justice postupovat má – pečlivě. Bohužel ale výsledek přesně potvrzuje to, co pesimisté předpokládali už při jeho startu: že případ je tak rozsáhlý a složitý, že je v podstatě „nesouditelný“. Pokud by se totiž soud snažil případ nějak zjednodušit a urychlit, vystavil by se velice snadno napadení ze strany žalované za pochybení; pokud by postupoval tak, jak má a jak ostatně postupoval, je to pak proces na desetiletí. Podobně dlouho a urputně se bojovalo i ve dvou dalších velkých antimonopolních kauzách (Rockeffellerův Standard Oil a nedávno AT+T), jenomže zde byl velký rozdíl – tyto trhy jsou podstatně konzervativnější a nemění se tak rychle jako technologie, takže pro konzumenty i konkurenty nebylo takovou tragédií, jestli k rozbití těchto dvou impérií došlo hned nebo za tři roky. V případě Microsoftu je tomu naopak.

Navíc, Microsoft může argumentovat – již tak v konkrétních případech činí – že původní žalob se už skutečně míjí se skutečností a se současnou situací a že by od ní mělo být upuštěno. Na druhé straně ale v průběhu času vznikají nové žaloby reagující na nové situace, jako je například nedávná žaloba devíti států americké Unie. Kdo proces sleduje od začátku, ví, že se vyvíjí jako napínavé sportovní utkání: v jedné chvíli se vítězství skoro přiklání k žalobě, o měsíc později to vypadá podobně dobře pro žalovaného, zvraty jsou náhlé a nečekané.

Můžete jistě namítnout, že to, že dnes je situace zcela jiná, by vůbec nemělo žalobu odvrátit od potrestání Microsoftu – ostatně v případě jakéhokoli činu spadajícího do trestního práva rovněž není důležité, jestli byl spáchán včera nebo před čtyřmi lety (pokud nedošlo k jeho promlčení, ale k tomu má i dlouhý proces s Microsoftem ještě hodně daleko). Jenomže je zde podstatný rozdíl: trestní právo trestá, antimonopolní právo má za účel napravovat křivdy. Může se tedy stát, že nebude-li co napravovat, neboť „pacient zemřel“ (v případech některých konkurentů Microsoftu to je pravda), nebude co napravovat. Soudce sice může uložit i pokuty, ale je to méně pravděpodobné – jeho úsilí musí směřovat k tomu, aby se podobná situace už nemohla opakovat. I proto lze snadno pochopit obrovské a nákladné úsilí Microsoftu směřující k prodlužování sporu a oddalování výsledku – firma v době během trvání sporu může podnikat jako předtím (s určitou opatrností) a nehrozí jí za to nějaké extra tresty.

Jak vypadá momentální skóre zápasu a vyhlídky obou stran, je vcelku známé. Soudkyně Kollar-Kotellyová, která má momentálně (coby třetí soudce v pořadí) případ v rukou, má nyní zhruba dvě možnosti. První je nařídit Microsoftu, aby omezil některé své obchodní praktiky plus, což je důležitější, jej přinutit, aby šířil Windows v takové verzi, která umožňume konkurentům, systémovým integrátorům a dodavatelům PC doplnit operační systém o vlastní prvky, které konkurují těm od Microsoftu, typicky webovému prohlížeči a přehrávači mediálních záznamů („Media Playeru“). S tím Microsoft celkem klidně souhlasí a brzy má vypustit do světa betaverzi Windows XP, která tyto vlastnosti splňuje: toto opatření jej skutečně příliš neohrožuje, na to je jeho pozice příliš silná a konkurenti příliš slabí. Druhá možnost, kterou žádá devět žalujících států, je tvrdší: vyžaduje například, aby Windows byly modulární a umožňovaly plně odstranit některé části (první možnost neobsahuje odstranění jakéhokoli kódu, pouze jeho doplnění o jiné funkce), dále vyžaduje zveřejnění zdrojového kódu Microsoft Internet Exploreru a povinnou podporu Javy po dobu deseti let. Je myšleno i na trest: v případě, že Microsoft něco z tohoto poruší, musí ihned zveřejnit zdrojové kódy porušujícího software.

Z tohoto pohledu se zdá, že se neodvolatelné finále procesu skutečně rychle blíží, ale nemusí tomu být tak. Je fakt, že jsme jistě dále než na začátku, kde si Microsoft mohl blahopřát k chybujícímu soudci Jacksonovi, který byl od procesu odvolán a v mnohém se začínalo znovu: to hlavní z původní žaloby je dávno zváženo, změřeno a uloženo. Dnes se tedy spíše než o to, jak moc co Microsoft porušil, bojuje o to, jak má být potrestán, a váží se na lékárnických vážkách. A Microsoft dobře ví, na čem je: pokud bude rozsudek mírný a pro něj „vítězný“, rád se podrobí, pokud ne, může se ještě hodně dlouho odvolávat a požadovat změny. Po celou tuto dobu ovšem hodiny tikají a jeho dominance na trhu se nadále upevňuje.

Diskuze (58) Další článek: Beta nVidia Detonatory 29.42 WHQL

Témata článku: Microsoft, Windows, Soudy, Justice, Opatrnost, Soud, Nečekaná situace, Jackson, Podobný výsledek, Podobné opatření, Dlouhý proces, Americká justice, Žalující strana


Určitě si přečtěte

Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 168

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní