Čtyři programy, které rozpoznají neznámou písničku

Zalíbila se vám nějaká skladba, ale nemáte tušení, oč se jedná? Vyzkoušejte Midomi, Shazam nebo Musipedii a dozvíte se to. Tyto služby totiž pojmenují neznámou psíničku.

Určitě jste už někdy zaslechli nějakou písničku – skladbu, která se vám doslova zaryla pod kůži a vy jste ji chtěli mít v MP3 nebo rovnou na stříbrné placce. Nicméně jste neměli nejmenší tušení, co je to za skladbu, jak se jmenuje a kdo ji má na svědomí. Mě to potkává celkem často a ještě častěji se mi ozývají mí přátelé s vidinou, že to budu určitě vědět.

Mohlo by vás také zajímat:

Chyba lávky! Jelikož se ale snažím být dobrým kamarádem, poctivě si písničku poslechnu a pokusím se ji identifikovat podle slov. To je poměrně snadné – stačí do Googlu, Bingu nebo jiného vyhledávače napsat nějakou typickou a dostatečně unikátní pasáž, připojit kouzelnou formuli „+lyrics“ a je hotovo. Co když se vám ale pod kůži vryje skladba instrumentální, typicky třeba filmová muzika, která se obejde beze slov? Pak je to samozřejmě mnohem těžší a do práce je třeba povolat chytré pomocníky Shazam, Midomi (SoundHound), Musipedii nebo zajímavou komunitní službu Name my tune.

Až na toho posledního se jedná o webové nebo mobilní aplikace, které zachytí část skladby pomocí mikrofonu, analyzují ji a prohledají ve své databázi. A zpravidla ji i najdou – tedy pokud nebudete hledat naprostou alternativní exotiku nebo českou muziku.

Midomi aka SoundHound

Midomi i Shazam se podobají jako vejce vejci, i když jeden rozdíl tu přeci je. Zatímco Shazam se orientuje ryze na mobilní uživatele, Midomi můžete zcela zdarma použít skrze běžnou webovou stránku, na které se zobrazí flashová aplikace pro nahrávání zvuku z mikrofonu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zazpíval jsem úryvek německé koledy O Tanenbaum a program Midomi ji identifikoval

Mobilní aplikace Midomi/SoundHound (to druhé je nový název pro aplikaci) je dnes k dispozici pro všechny majoritní platformy chytrých telefonů, tedy jmenovitě pro iPhone, Android, Windows Mobile a Symbian. Stáhnout si ji můžete z příslušných obchodů těchto systémů, připravte se ale na to, že zaplatíte okolo čtyř dolarů, čímž je diskvalifikovaný Android, jehož česká verze komerčního Marketu zatím chybí. Stahovat z něj tedy můžete pouze bezplatné programy.

Jak webová, tak mobilní aplikace funguje totožně. Vyberete si ve skladbě nějakou charakteristickou část a spustíte nahrávání. Aplikace zachytí asi 30 sekund a okamžitě se spojí s webovým serverem, se kterým porovná jakýsi „otisk prstu“ ukázky. K používání mobilní aplikace tedy potřebujete i datový paušál, nebo alespoň Wi-Fi konektivitu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Mobilní rozhraní Midomi: v prvním kroku nahrajete úryvek písně přes mobilní mikrofon, aplikace pošle jeho analýzu na web
a porovná jeho stopu s databází. Výsledek? Midomi bez problému poznal studiovou nahrávku i karaoke v koupelně

A co Midomi rozezná? S mainstreamem nemá žádný problém a to včetně toho českého. Z tuzemských interpretů tedy rozpoznal jak všudypřítomné Kabáty, tak Anetu Langerovou. Pokud máte ale specifičtější nároky, na podporu (ruku na srdce) okrajového českého hudebního trhu zapomeňte. Problémy se dají čekat také při rozpoznávání instrumentální hudby. Úvodní znělku Forresta Gumpa zahranou na klavír Midomi nerozpoznal, čistého Beethovena ale už ano.

Ve zkratce

 • skladbu rozpozná během deseti sekund (po ukončení nahrávání vzorku)
 • webová verze zdarma
 • rozpoznává i karaoke
 • má problémy s instrumentální hudbou

Shazam

Shazam je k dispozici pouze pro mobilní telefony, za to ale pro více platforem, oproti Midomi totiž podporuje ještě BlackBerry. Shazam sice nemá žádnou bezplatnou webovou verzi, na telefonu jej ale můžete bez problému používat zdarma – sic s menším omezením. Na výběr totiž máte vedle zpoplatněné (okolo pěti dolarů) verze i jakousi „Lite“ verzi, která vám umožní rozpoznat maximálně pět skladeb měsíčně. A to bude myslím běžnému uživateli bez problému stačit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Také Shazam rozpzoná skladbu, musí to být ale originální studiová nahrávka

Rozpoznávací kvalita britského Shazamu je poměrně slušná, služba totiž eviduje na osm milionů „otisků prstů“ hudebních skladeb. I Shazam má ale problémy s instrumentální hudbou, kterou může každý jedinec nebo orchestr zahrát jinak, a ke všemu si oproti Midomi neporadí s karaoke nebo živým záznamem třeba na koncertě. Aplikace potřebuje za všech podmínek standardizovanou a čistou studiovou kvalitu.

Ve zkratce

 • skladbu rozpozná během 10 sekund (po ukončení nahrávání vzorku)
 • pouze mobilní verze
 • v omezené míře zdarma
 • nerozpozná karaoke nebo živý záznam

Musipedia

A do třetice ještě Musipedia. Tato služba se orientuje především na instrumentální muziku a ty, kteří umí reprodukovat noty, vedle záznamu neznámého vzorku ji totiž můžete hledat i pomoci zápisu not nebo flashového klavíru, ve kterém skladbu alespoň z části přehrajete. Aplikace je však poměrně vytížená a plná chyb, rozpoznávání tedy bude trvat i několik minut.

 Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávání jména skladby zahráním úryvku na virtuální klavír a analýzou zvukové nahrávky

Ve zkratce

 • ideální vyhledávací nástroj pro muzikanty
 • zcela zdarma
 • vyhledávání podle zvuku a flashového klavíru
 • malá databáze

Name my tune

A na závěr přeci jen ještě jedna služba. Můžete ji brát jako jakýsi záchranný kruh, pokud ostatní služby selžou. V tomto případě totiž skladbu neidentifikuje stroj, ale sami uživatelé (kterých věru není mnoho). Pomocí flashového rekordéru jednoduše nahrajete nebo zazpíváte úryvek písničky a služba jej uloží do fronty. Každý návštěvník pak může pomoci v identifikaci prostě tím, že si některou ze skladeb poslechne a pojmenuje ji. Pakliže se to podaří, správná odpověď vám dorazí na e-mail. Name the tune je sice univerzální služba bez limitů, na druhou stranu musíte věřit v dostatečný altruismus lidí a na odpověď můžete čekat dlouhé dny – pokud vůbec dorazí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Name my tune v režimu nahrávání a identifikace cizí nahrávky

Shazam a Midomi jsou poměrně slušné aplikace, u kterých mě překvapil rozsah databáze a v případě Midomi i schopnost analyzovat „zpívání před zrcadlem“ a bez doprovodu. Když jsem tedy do mobilu svým přeskakujícím hlasem začal zpívat „O Tannenbaum, o Tannenbaum, wie treu sind deine Blatter“ a vzpomínal na hodiny středoškolské němčiny, netušil jsem, že po ukončení nahrávání program skutečně bez problému identifikuje klasickou německou koledu Ó jedličko – v anglickém přepisu známá koleda Christmas Tree.

Rozhodně se tedy nejedná jen o webové a mobilní experimentální hračky, ale programy, které bez problémů najdou uplatnění i u vás. Takže, budete si dnes večer zpívat u poblikávající obrazovky počítače nebo mobilu?

Diskuze (46) Další článek: Apple iPad se ukazuje v reálu, zítra bude v obchodech

Témata článku: Software, Web, Vyhledávače, Hudba, filmy, seriály, Německá služba, Lyric, Mobilní vyhledávání, Mobilní rozhraní, Christmas, Neznámá aplikace, SoundHound, Muzika, Písnička, Správná odpověď, Orchestra, Mobilní YouTube, Univerzální služba, Shazam, Lyrics, Tuna, Mobilní verze, Karaoke, Chytré vyhledávání, Hudební trh, YouTube

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů