Čtyři mouchy jednou ranou!

Macromedia STUDIO MX – dokonalý balíček nástrojů pro webové vývojáře? Nebo zoufalý pokus o prodej několika druhořadých produktů v závěsu těch více úspěšných?

STUDIO MX

Z dílny Macromedia vyšlo v minulých dnech zajímavé seskupení programů pro kompletní vývoj internetových aplikací pod hlavičkou macromedia STUDIO MX. Celý komplet je tvořen dvěma CD-ROMy, pro Windows a MAC, a obsáhlou výukovou příručkou ke všem jeho základním dílům. Podíváme se tedy na jednotlivé části tohoto počinu popořadě a pak zhodnotíme jeho celkovou koncepci.

Klepněte pro větší obrázek

Úvodní instalační obrazovky základních součástek CD pro Windows

FLASH MX

První ze čtyř hlavních částí zmiňovaného balíčku je nejnovější vydání Flash, tedy nástroje pro budování vysoce interaktivních webových aplikací ve formátu SWF, nástroje pro tvorbu animací a her, nástroje využívajícího časové osy a vlastního skriptovacího jazyka – Action Scriptu. Ať už je stávající podoba Flash na internetu jakkoliv ovlivněna především tvorbou Flashových bannerů, stále se řadí mezi jeden z nejdynamičtěji rostoucích nástrojů pro přechod webů z formy textu do úrovně plnohodnotného multimédia – grafika, text, zvuk.

V rámci své nové verze se snaží tento program vylepšovat bezpečnost svých aplikací, jak je dobrým zvykem, přidává co do uživatelsky příjemného vývojového prostředí, zlepšuje nejen vhodnějším přeuspořádáním příkazů možnosti programování, zkrátka opět vychází vstříc uživatelům napříč neduhům, které mu byly u verze 5 vytýkány – layout například využívá ukotvených panelů s možností minimalizace a maximalizace a zamezuje tak částečně nepřehledné skrumáži plovoucích oken.

Dreamweaver MX

Každý webový vývojář již asi zná tento další z úspěšných produktů z dílny Macromedia sloužící pro efektivní výrobu webových stránek. Mezi jeho deviza patří mimo jiné kompletní správa dokumentů HTML, XHTML, XML, ColdFusion, ASP a ASP.NET, PHP a JSP. Všechny vyjmenované formáty slouží k programování webových stránek ať již k chodu na stran uživatele, nebo serveru. Nástroj je opět laděn do MXového layoutu a snaží se usnadnit uživateli ovládání a kontrolu jeho dokumentů.

Fireworks MX

Třetím v řadě částí balíčku STUDIO MX je program Fireworks. Slouží především k tvorbě webově orientované grafiky. Ve svém novém provedení nabízí snadnou možnost exportu a importu všech standardních grafických formátů jako jsou JPG, GIF, PSD či CDR a snaží se poskytnout dobré východisko při budování interaktivních tlačítek a menu pro web. Také je laděn do nového layoutu.

Freehand 10

Poslední díl základního složení STUDIO MX tvoří aplikace Freehand, jenž má za cíl především usnadnit vývojářům malování vektorové grafiky za pomoci klasických nástrojů pro gradienci či konturování. Dal by se považovat spíše jako doplněk předchozích aplikací, právě díky svém zaměření přímo na obecnou tvorbu grafiky, která sedí sice i na webdesignery, ale nemusí být vždy tím nepřímočařejším řešení. Freehand 10 se snaží svým grafickým pojetím uživateli dodat více svobody při práci.

Doplňky na CD

V balíčku STUDIO MX lze dále nalézt ColdFusion MX, což je nástroj pro webové dokumenty ve formátu CFML – ty by měly sloužit k lepší správě dynamičnosti stránek a podporou produktů Macromedia. Mezi další části CD pro Windows patří třeba Extension Manager (snadné stahování doplňků a zdrojových kódů pro jednotlivé programy Macromedia z internetu) nebo Homesite+ (dodatkový program pro tvorbu webových stránek) a TopStyle 2 (nástroj pro snadné generování kaskádových stylů a správě jejich kompatibility v různých prohlížečích).

Celkový dojem

Všechny zmiňované produkty Macromedia jsou jako vždy doplněny o vyčerpávající nápovědu, svoje novinky oproti starším verzím shrnují v krátkém přehledu a nabízí uživatelům výukové kursy od základů až po pokročilé techniky práce s programem. Balíček je cílen především pro vývojové teamy, protože jedinců tvořících ručně vektorovou grafiku a kompletně programující webové stránky není tolik. Na druhou stranu jsou všechny produkty provázány a umožňují snadnou kombinaci všech produktů a tím nahrávají především designerům. Investice do Macromedia STUDIO MX je tedy výhodná zejména pro vůči webu komplexně orientovaným vývojářům a grafikům, jak napovídá strategie Macromedia – What the web can be – v jejím specifickém pojetí.

Diskuze (17) Další článek: Fujifilm 6900Zoom: Zrcadlovec ebenovitý

Témata článku: Software, Programování, Základní verze, Základní nástroj, Jednotlivý díl, Základní možnost, Úvodní část, Nejnovější počin, Krátká animace, Kompletní správa, Základní stránka, Mouchy, The Flash, Snadné stahování, Jed


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní