Čtyři milióny mailů Billa G: k smíchu, pláči i k zamyšlení

Kromě Viagry dostává Gates jistě i nabídky k přechodu na Linux. Se spamem se časem vypořádáme, ale co tisíce mailů, které spamem nejsou?

Související odkazy

Slovník
admin
červ
programátor
server
spam
virus

Databáze znalostí
Jak se bránit spamu?
Jak se bránit spyware?

Informace, kterou pustil do světa Steve Ballmer o svém dlouholetém firemním kolegovi, se stala s přehledem nejcitovanější zprávou z oblasti technologií za posledních týdnů – agregátor Google News ji našel v cca 250 zdrojích a další postupně přibývají. Bill Gates údajně dostává denně cca 4 milióny mailů, převážnou většinu spamů, a v Microsoftu existuje celé „oddělení“, které mu jeho poštu třídí. Gates je dle Ballmera nejspamovanější osobou na světě, a druhým v pořadí je on sám.

Zpráva je to spíše humorná a obdobné jsou i reakce, které tentokrát s Billem spíše soucítí. Microsoft nestvořil ani Internet, ani protokol elektronické pošty a za současnou situaci, která dopadá na oba šéfy firmy, nemůže. Ovšem, jisté škodolibosti se ubránit nelze: i když to jistě není „povinností“ Microsoftu, firma měla s aktivitami na úrovni svého stolního a serverového software směřujícími k eliminaci spamu přijít daleko dříve a ne až v době, kdy Gatesovu schránku plní milióny junk mailů.

Bohužel zajímavější než to, co Ballmerova zpráva zveřejnila, je to, co zamlčela: kolik z těchto mailů jsou skutečné, osobní zprávy Billovi – ať již jsou to relevantní a vyžádané e-maily od jeho firemních kolegů a partnerů, nebo prostě naštvaný výkřik od programátora nebo admina, kterému pošesté něco vytuhne pod rukama a který odešle zlostnou hlášku na billg@microsoft.com. Nepochybuji, že i po eliminaci veškerého spamu zbudou tisíce, ale spíše desítky tisíc zpráv, a právě jimi se zabývá ono „oddělení“ v Microsoftu, které je ručně, jednu po druhé, třídí, maže, odpovídá, přeposílá či – v řídkých případech – nechává bossovi v Inboxu.

Spam totiž skutečně není hlavní problém. Obtěžuje ty, kteří si s ním nedovedou poradit, ať už na soukromé nebo firemní úrovni, a systémové vyřešení této obtíže vyžaduje nějaké úsilí a nějaké peníze. Tomu se nijak nepodivujme ani se nad tím nerozčilujme: Internet je „svět“ se vším všudy, nikoli ráj pro neviňátka, a tak jako se bráníme nejrůznějším nežádoucím činům ve skutečném světě (a též za to platíme penězi i časem), musíme si u Internetu zvyknout na totéž.

Skutečně nevyřešeným problémem dneška je boj se záplavou mailů „ne-spamové“ povahy. Má dávat šéf velké firmy „v plen“ svou e-mailovou adresu nebo ji naopak tajit podobně jako číslo svého mobilu? Už ani to není otázka pro snadnou odpověď: například oba šéfové Microsoftu mají adresu veřejnou a naopak povzbuzují zaměstnance firmy (kterých je pár desítek tisíc), aby jim psali své připomínky. To ovšem pak vede k třídícímu oddělení, jehož práce musí být mimochodem docela pozoruhodná: jsou Billovy e-maily tříděny, aniž jsou čteny (tj. třídiči vidí jenom hlavičky), nebo mají přístup k jejich obsahu?

Bez přístupu k obsahu se dá třídit jen velmi nahrubo a snadno dojde k vyhození potřebných mailů, a opačný postup zase skrývá logicky nebezpečí úplně jiného druhu – vynesení citlivých informací ven nebo přímo průmyslovou špionáž. U papírových dopisů se to dá řešit snáze: předtřiďovač, nejčastěji šéfova věrná asistentka, nejdříve vyhodí všechny obálky s kartónovým obsahem, pak všechny obálky spáchané evidentně hromadnou rozesílkou, naopak šéfovi předá zjevně privátní poštu a na zbytek se zeptá, aniž musí rozříznout jedinou obálku. U e-mailu už je i u velkých českých podniků situace podobná, a většinou se řeší tak, že šéf maily, které nechce vyřídit sám, přeposílá – je tak svým vlastním předtřiďovačem pošty, což vzhledem k jeho mzdě není příliš rozumné využití jeho času. Zatímco zabíječe spamu vznikly (zejména úsilím nezávislých firem) slušně rychle a jsou velice účinné, nástroje pro různé před/zatřiďování autentických mailů do složek podle důležitosti či předmětu pošty jsou víceméně nanic.

A to je jen jedna, spíše menší obtíž při práci s elektronickou poštou, daleko větší je pochopitelně „jak se nenechat e-maily zavalit a zničit“.

Pokud se dnes hovoří o problémech, které s sebou přináší elektronická pošta, téměř vždy se má na mysli spam či věci s ním spojené (viry, červi, spyware). Je to populární a atraktivní téma, ale bylo by dobré se vrátit s nohama na zem: hlavní úkolem do budoucna totiž nebude zvládání pošty nevyžádané, ale naopak pošty vyžádané.

Diskuze (49) Další článek: K internetu má přístup dalších 602 českých knihoven

Témata článku: Linux, Systémová schránka, Atraktivní téma, Billa, Nevyřešený problém, SMIC, Admin, Milión, Obálky, Osobní asistentka, Smích


Určitě si přečtěte

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

** Satelitní navigaci jsme si zvykli říkat podle americké předlohy GPS ** Dnešní telefony ale používají také evropský, ruský a čínský systém ** Kdyby USA nyní vypnuly GPS, možná byste to ani nepoznali

Jakub Čížek | 48

Bitcoin: analýza jeho ceny a prognóza, kam se může ubírat

Bitcoin: analýza jeho ceny a prognóza, kam se může ubírat

** Podívejte se na několik různých pohledů na cenu Bitcoinu ** Různé predikce se často silně rozcházely, teď se ale celkem shodují ** Pravděpodobný je krátkodobý pokles, ale dlouhodobý růst

Martin Miksa | 56

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch