Čtyřcestný Xeon až v roce 1999: zatraceně

Intel odložil vydání čipu Xeon určeného pro čtyřprocesorové servery až do počátku příštího roku.
Intel odložil vydání čipu Xeon určeného pro čtyřprocesorové servery až do počátku příštího roku. Čip, který je už na světě a který se bude v jedno a dvouprocesorových serverech objevovat na trhu záhy letos, obsahuje chybu, která právě v čtyřprocesorovém provedení způsobuje občas zatuhnutí systému. Během opravy této vady se přišlo na chybu další, který vyřazoval z provozu proces kontrolující bezchybnost paměti (Error correction code, ECC). Analytici uvádějí, že tato druhá chyba může navíc čipy zdražit, protože si vynutí pečlivější, pomalejší výrobu s přísnějšími kontrolními mechanismy, díky kterým se spousta čipů bude muset vyřadit. Je možné, že na těchto Xeonech Intel skoro nic nevydělá – cena čipu bude od jednoho do čtyř tisíc dolarů, ale náklady na výrobu budou pravděpodobně ve stejné výši (!).

Živě komentuje: toto je hodně smolná zpráva nejen pro Intel, ale kupodivu také pro Microsoft. Obě firmy nenalézají všude společnou řeč, v jedné oblasti ale ano a to totálně: oběma jde o obsazení oblasti podnikového (enterprise) computingu, kde zatím jistou rukou vládne RISC a Unix. A novou zbraní měl být právě operační systém Windows NT 5.0 běžící na „Xeonových“ serverech, z čehož po opoždění obou firem zatím není nic. Zpoždění neznamená jen odklad, ale horší pozici v soutěži, protože Unix se překvapivě také stále vylepšuje (a o slově Linux jste také jistě slyšeli). Intel uvádí, že prodleva je dána především tím, že chce čip „pořádně testovat“; to je ovšem zákazníkovi upřímně jedno. Dobrou zprávou snad může být, že Intel má půl roku na to, aby čip ještě vylepšil a zrychlil jeho takt – takže aspoň něco.
  Upřesnění firmy Intel: Výše uvedené informace se týkají ovšem pouze procesoru Xeon na frekvenci 450 MHz. Produkt s frekvencí 400 MHz prošel všemi testy i pro čtyřcestné servery s čipsetem 450NX a partneři firmy Intel jej mohou už dnes bez problémů dodávat. (Ing. Přemysl Staroveský, marketing manager Intel ČR).
  

Váš názor Další článek: Domácí sítě na telefonních linkách

Témata článku: Windows, Linux, Kontrolní systém, Error, Xeon


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč