Čtvrtletní výsledky nejzářivějších planet na IT nebi

Růst obratu IBM dosahuje v průměru deseti procent ročně a to znamená, že celkový tržní podíl firmy IBM nadále pomaloučku klesá.
Tři firmy, na které se nejvíce upírá pozornost dnešního počítačového světa, tj. Microsoft, Intel a IBM, uzavřely svá finanční čtvrtletí. Zatímco Intelu se vedlo mírně pod očekáváním, je naopak IBM i Microsoft nad odhady.

Microsoft stále neohroženě

Microsoft ohlásil obrat ve výši 3.13 miliardy USD, což je sice méně než v minulém čtvrtletí (ale to jsou tradiční výsledky, třetí kvartál bývá u firmy nejslabší), ovšem stále o více než 30% nad stejným čtvrtletím loňského roku. Zisk je sice "jen" 663 mil. USD, což je podstatně níže než famózní miliarda v obou předchozích kvartálech, ale nezapomínejme, že v tomto období firma investovala skoro 300 mil. USD do firmy WebTV; bez této investice by se profit zvýšil o cca 36%.

IBM s velmi pomalou křivkou růstu

I firma IBM oznámila zlepšení, které se příliš neočekávalo, byť její růstová křivka je dosti plochá. Obrat činil 18.6 mld. USD, zisk 1.4 mld. (loni 18.1 a 1.3): to je maličký růst, který rozhodně nekoresponduje s celkovým růstem průmyslu informačních technologií - ten dosahuje v průměru deseti procent ročně a to znamená, že celkový tržní podíl firmy IBM nadále pomaloučku klesá.

Intel je pod tlakem!

Intel sice ohlásil výsledky, které jsou rekordní oproti stejnému kvartálu loňského roku, ale přesto zůstaly pod očekáváním. Obrat činil 6.1 mld., profit. 1.57 mld. (loni 5.1 a 1.31) , což znamená zvýšení obratu o pouhá 3% za předchozí čtvrtletí, a pokles zisku z hodnoty 1.65 mld. Také to znamená, že se jedná o druhý nejhorší výsledek za poslední čtyři čtvrtletí v obratu a vůbec nejhorší výsledek z hlediska zisku - firma byla kdysi blízko neuvěřitelným dvou miliardám dolarů profitu za čtvrtletí. Důvod této situace je víceméně jasný: konkurence přece jen přinutila Intel jak snížit ceny, tak mu i ukousla kousek z jeho tržního podílu. Intel sice úspěšně prodává čipy Pentium II, ale i zde musel ceny snížit a tím jejich profitabilita poklesla; další produkty a technologie pak nejsou až takovým mlýnkem na peníze.

Compaq rekordně, ještě lepší očekávání byla přehnaná

I další hardwarové firmy uzavíraly finance. Compaq dopadl víceméně podle očekávání: jeho obrat vzrostl do historicky nejvyšší úrovně na hodnotu 6.5 miliard (firma poprvé překonala např. Intel!), rekordní byl i zisk ve výši 562 mil. USD. Compaq však v minulém čtvrtletí oznamoval jednu výbornou zprávu na druhou, a tak nevděční analytici očekávali ještě lepší výsledky. Stále ale platí, že spolu s Dellem jsou obě firmy "miláčky Wall Streetu" a reprezentují dokonale úspěšné výrobce osobních počítačů.

Apple nadále špatně, pokles se ale zpomaluje

V ohnisku pozornosti je stále i firma Apple, zejména ve světle posledních událostí. Její výsledek velmi nepotěšil příznivce: ztráta ve výši 161 mil. USD, pokles obratu na 1.6 mld. (z 2.32 mld.). Faktem ale je, že už to nejsou ani smrtelné poklesy obratu ani ztráty; firma se prostě zmenšila a nadále prodává a je možné, že když se naleznou prostředky, jak ušetřit některé výdaje, může se dokonce objevit drobný zisk. Finanční ředitel Applu hovoří o tom, že hodlá firmu dostat do profitu příští rok, jenomže to předpovídal jeho předchůdce také, pouze hovořil o roku tomto. Výsledky Apple jsou takto potvrzením zmenšující se role této firmy v dnešním počítačovém světě a také tím, že bod obratu dosažen rozhodně nebyl; na ten si musíme ještě počkat, dočkáme-li se vůbec.

Kdy "zčerná" Intergraph?

Kvartální ztráta Intergraphu je už skoro tradicí; skoro si nepamatuji, kdy firma mohla ohlásit výsledky v "černých číslech", tedy v protifu. Tentokrát činila ztráta firmy 7 mil. USD při obratu 282 mil. USD; pozitivní na tom alespoň je, že ztráta klesla skoro na polovinu a obrat maličko povyrostl. Intergraph ovšem během posledních let postupně prodal několik svých menších aktivit a nedávno dospěl k zásadnímu rozhodnutí, o kterém jsme již referovali: zcela oddělí své strojírenské systémy do nové firmy zformované se společností EDS, kde ovšem bude mít minoritní podíl.

Váš názor Další článek: Levné daňové zákony v hypertextu pro Windows

Témata článku: Microsoft, Apple, IT, Planeta, Profit, Rekordní hodnota, Nejhorší výsledek, Poslední odhad, Celková hodnota, Čtvrť, Rekordní podíl, Křivka, Zásadní role


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

** Srovnali jsme nabídku VDSL u 19 internetových poskytovatelů ** Ceny tarifů se liší i o stokoruny ** Různá je také nabídka doplňkových služeb

Lukáš Václavík | 44

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači