ČTÚ: WiFi 802.11a bude u nás zakázané

Pokud přemýšlíte, který ze tří současných standardů si vybrat pro řešení bezdrátové sítě, máte to těžké. ČTÚ sice připravuje uvolnění generální licence na provoz v pásmu 5 GHz, s 802.11a se ale výslovně nepočítá.
Český telekomunikační úřad vydal poměrně technicky laděnou informaci o provozu zařízení RLAN v pásmu 5 GHz. Na první pohled je to nudné čtení plné nesrozumitelných pojmů, přesto ale obsahuje velmi závažné informace, které každého, kdo chystá nebo spravuje bezdrátovou síť dle WiFi standardů budou zajímat.

Zatímco pásmo 2,4 GHz, kde dnes operují standardy 802.11b (11 MBit/s) a 802.11g (54 MBit/s) je již delší dobu otevřené na základě generální licence a také je zde kvůli tomu značný přetlak, nové pásmo 5 GHz, kde operuje 802.11a (54 MBit/s), vyžaduje jednotlivě udělovaná povolení.

V USA s provozem 802.11a není problém, tím, kdo se brání, je Evropa. Nyní by se ale mělo konečně v této věci něco udát. Světová radiokomunikační konference WRC-03 na počátku července připravila takové změny Radiokomunikačního řádu s účinností od 1. 1. 2005, které umožní zavést generální licence na 5GHz frekvenci na úrovni jednotlivých států. Jsou tam sice možné nějaké výjimky, kdy se budou zakazovat či naopak povolovat specifická zařízení, česká strana ale tyto výjimky nebude vůbec zavádět a pojede se jen podle standardních předpisů.

Budeme mít tedy generální licenci na pásmo 5 GHz a bude tak otevřen prostor k volnému používání bezdrátových sítí i na frekvenci 5 GHz. Problém je v tom, že jediný WiFi standard, který na této frekvenci pracuje (802.11a), nebude smět v Evropě pracovat.

Podmínkou zařízení pracujících na této frekvenci bude podpora dynamické volby kmitočtu (DFS) a automatické regulace výkonu (TPC), potlačujících jak rušení, tak vzájemné ovlivňování s jinými systémy resp. službami. 802.11a toto nesplňuje a podporuje to až nový 802.11h, o němž jste možná ještě ani neslyšeli.

802.11h je stručně řečeno 802.11a doplněné přesně o ty chybějící služby DFS a TPC. Zařízení dle standardu 802.11h je zpětně kompatibilní s 802.11a, můžete jej prostě provozovat v síti s přístupovými body v 802.11a. Na druhou stranu by to mělo být možné také, je ale docela možné, že 802.11h zařízení prodávaná v Evropě budou záměrně blokovat přístup ze zařízení 802.11a.

Ačkoli by teoreticky měl být možný čistě softwarový upgrade zařízení z 802.11a na nový teprve schvalovaný standard 802.11h, nelze to plošně garantovat u všech dnes dostupných zařízení.

Současné investice do infrastruktury založené na 802.11a by tedy měly být brány s rozmyslem a v případě nejistoty se raději držet 802.11b/g standardů. Zařízení s podporou 802.11h se na trh dostanou zřejmě koncem roku a je pravděpodobné, že by mohla postupně vytlačovat zařízení s 802.11a. Podpora DFS a zejména TPC totiž mimo nižšího rušení znamená i nižší nároky na spotřebu energie.

Samotný text návrhu generální licence bude dle ČTÚ zveřejněn v průběhu září. Již dnes je ale jasné, že 802.11a má v Evropě definitivní utrum.

Témata článku: Wi-Fi, Český telekomunikační úřad (ČTÚ), Možný upgrade, Volná frekvence, Značný problém, Možný problém, Ovlivňování

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 185

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 17

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji