ČTÚ: WiFi 802.11a bude u nás zakázané

Pokud přemýšlíte, který ze tří současných standardů si vybrat pro řešení bezdrátové sítě, máte to těžké. ČTÚ sice připravuje uvolnění generální licence na provoz v pásmu 5 GHz, s 802.11a se ale výslovně nepočítá.
Český telekomunikační úřad vydal poměrně technicky laděnou informaci o provozu zařízení RLAN v pásmu 5 GHz. Na první pohled je to nudné čtení plné nesrozumitelných pojmů, přesto ale obsahuje velmi závažné informace, které každého, kdo chystá nebo spravuje bezdrátovou síť dle WiFi standardů budou zajímat.

Zatímco pásmo 2,4 GHz, kde dnes operují standardy 802.11b (11 MBit/s) a 802.11g (54 MBit/s) je již delší dobu otevřené na základě generální licence a také je zde kvůli tomu značný přetlak, nové pásmo 5 GHz, kde operuje 802.11a (54 MBit/s), vyžaduje jednotlivě udělovaná povolení.

V USA s provozem 802.11a není problém, tím, kdo se brání, je Evropa. Nyní by se ale mělo konečně v této věci něco udát. Světová radiokomunikační konference WRC-03 na počátku července připravila takové změny Radiokomunikačního řádu s účinností od 1. 1. 2005, které umožní zavést generální licence na 5GHz frekvenci na úrovni jednotlivých států. Jsou tam sice možné nějaké výjimky, kdy se budou zakazovat či naopak povolovat specifická zařízení, česká strana ale tyto výjimky nebude vůbec zavádět a pojede se jen podle standardních předpisů.

Budeme mít tedy generální licenci na pásmo 5 GHz a bude tak otevřen prostor k volnému používání bezdrátových sítí i na frekvenci 5 GHz. Problém je v tom, že jediný WiFi standard, který na této frekvenci pracuje (802.11a), nebude smět v Evropě pracovat.

Podmínkou zařízení pracujících na této frekvenci bude podpora dynamické volby kmitočtu (DFS) a automatické regulace výkonu (TPC), potlačujících jak rušení, tak vzájemné ovlivňování s jinými systémy resp. službami. 802.11a toto nesplňuje a podporuje to až nový 802.11h, o němž jste možná ještě ani neslyšeli.

802.11h je stručně řečeno 802.11a doplněné přesně o ty chybějící služby DFS a TPC. Zařízení dle standardu 802.11h je zpětně kompatibilní s 802.11a, můžete jej prostě provozovat v síti s přístupovými body v 802.11a. Na druhou stranu by to mělo být možné také, je ale docela možné, že 802.11h zařízení prodávaná v Evropě budou záměrně blokovat přístup ze zařízení 802.11a.

Ačkoli by teoreticky měl být možný čistě softwarový upgrade zařízení z 802.11a na nový teprve schvalovaný standard 802.11h, nelze to plošně garantovat u všech dnes dostupných zařízení.

Současné investice do infrastruktury založené na 802.11a by tedy měly být brány s rozmyslem a v případě nejistoty se raději držet 802.11b/g standardů. Zařízení s podporou 802.11h se na trh dostanou zřejmě koncem roku a je pravděpodobné, že by mohla postupně vytlačovat zařízení s 802.11a. Podpora DFS a zejména TPC totiž mimo nižšího rušení znamená i nižší nároky na spotřebu energie.

Samotný text návrhu generální licence bude dle ČTÚ zveřejněn v průběhu září. Již dnes je ale jasné, že 802.11a má v Evropě definitivní utrum.

Diskuze (36) Další článek: Ani Google nemůže najít zbraně hromadného ničení

Témata článku: Wi-Fi, Český telekomunikační úřad (ČTÚ), Volná frekvence, Značný problém, Utrum, Ovlivňování, Možný upgrade, Možný problém


Určitě si přečtěte

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji